طولانی ترین شبکه ماهواره ای ناوبری جهانی روی ماه پرتاب شد


ناسا قصد دارد یک سیستم ماهواره ای ناوبری جهانی را در ماه پیاده سازی کند، جایی که به سیستم ماهواره ای ناوبری زمین متصل خواهد شد.

ناسا قصد دارد دورترین اتصال شبکه GPS را از زمین ایجاد کند. آژانس فضایی اکنون در حال آماده شدن برای آزمایش سیستم ناوبری جدید ماه است که از ماه به سیستم زمینی GNSS متصل می شود. در صورت موفقیت، این ماموریت می تواند رکورد دورترین اتصال GPS را در فاصله تقریباً 383000 کیلومتری بشکند.

این ماموریت در سال 2024 بر روی فرودگر Blue Ghost AirSpace Firefly انجام خواهد شد. در این ماموریت، سیستم ماهواره ناوبری زمین جهانی GNSS یک صورت فلکی ماهواره ای ایجاد خواهد کرد که نقش آن انتقال سیگنال های موقعیت یابی، زمان بندی و ناوبری به زمین است. این سیستم در حال حاضر توسط نیروی فضایی ایالات متحده بر روی زمین، GPS نامیده می شود.

آزمایش گیرنده GNSS که LuGRE نام دارد، در حال حاضر با همکاری آژانس فضایی ایتالیا در ماه در حال توسعه است و اولین مکان روی ماه است. فابیو دیویس از آژانس فضایی ایتالیا گفت: “گیرنده LuGRE برای مدت طولانی برای گسترش قابلیت های GNSS در ارتفاعات بالا در دسترس خواهد بود.”

ماموریت ناسا شامل ارسال Bluegost به ماه و استقرار گیرنده LuGRE خواهد بود. سپس حدود 12 روز پس از تکمیل جمع آوری داده ها. پس از آن، داده ها به زمین بازگردانده می شود و با کمک آن می توان از سیستم های GNSS قمری برای ماموریت های بعدی ماه استفاده کرد.