عراق سفیر خود را از ترکیه فراخواندگزارش کردن شهرآرانیوزاحمد الصحاف، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق امروز (شنبه) اعلام کرد که این کشور سفیر خود در آنکارا را احضار کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق به خبرگزاری رسمی این کشور (ووا) گفت: این وزارتخانه تصمیم گرفته است که کاردار عراق در آنکارا را به بغداد فراخواند. وی افزود: «وزارت [خارجه] باز هم برای اطلاع افکار عمومی می گوید هیچ توافق امنیتی و نظامی با ترکیه وجود ندارد.

احمد الصحاف ساعاتی پیش اعلام کرد که بغداد از ترکیه به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کرده و درخواست تشکیل جلسه فوق العاده برای بررسی حمله اخیر ترکیه به اقلیم کردستان کرده است.

منابع عراقی بعدازظهر چهارشنبه گزارش دادند که در جریان حمله نیروهای ترکیه به شمال عراق، گلوله توپ به یک تفرجگاه در استان دهوک اصابت کرد و ۹ گردشگر جان خود را از دست دادند.

اگرچه مقامات بغداد اصرار داشتند که این حمله توسط نیروهای ترکیه انجام شده و آنها مسئول کشته و زخمی شدن غیرنظامیان عراقی هستند، ترکیه اعلام کرد که نیروهای این کشور به غیرنظامیان حمله نکرده اند.

فواد حسین وزیر امور خارجه عراق چهارشنبه شب در مصاحبه با شبکه السومریه گفت: اگر مشکلی بین دولت ترکیه و حزب کارگران وجود دارد، نباید این مشکل به خاک عراق کشیده شود. که این حمله از ترکیه انجام شده است.»

با این حال، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه گفت: «طبق اطلاعاتی که از نیروی هوایی دریافت کردیم، هیچ حمله ای به غیرنظامیان صورت نگرفته است. [در دهوک عراق] ما هنوز آن را نداریم.”

وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه ای اظهارات مقامات عراقی را رد کرد و این حمله را به عناصر گروه پ.ک.ک نسبت داد.

پس از این حمله، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در بیانیه ای ضمن تقدیم این عملیات به ترکیه تاکید کرد: عراق حق کامل پاسخگویی به این تجاوزات را برای خود محفوظ می دارد و هر اقدامی را که لازم باشد برای حفاظت از مردم این کشور و تحمیل انجام خواهد داد. پیامدهای آن. «این تنش مستمر نسبت به متجاوز خواهد داشت.

منبع: فارس