علت وقوع سیلاب های اخیر در کشور چیست؟ | کاهش دما از شنبه در خراسان رضویطنین همتی | شهرآرانیوز، امروز در فصل تابستان شاهد بارش های فراوانی در جنوب کشور هستیم که به گفته کارشناسان، سامانه بارشی تابستانی تحت تاثیر ناپایداری جو اقیانوس در هند موسوم به موسمی هند است. اتفاق افتاد سال با وسعت بزرگتر و بارندگی ها به جنوب غرب کشور رسید.

یحیی قاینی پور مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی درباره علل وقوع سیل اخیر در نقاط مختلف کشور گفت: سیل اخیر متاثر از اقیانوس هند است که بسیاری از سامانه های کم فشار در آن منطقه باعث ایجاد جوی گسترده شده است. بی ثباتی. این تغییرات بیشتر فصلی است و این بادهای موسمی در هند معمولا در تابستان شکل می گیرد و امسال شیوع بیشتری پیدا کرده است. سیل هایی که در قسمت جنوبی کشور شاهد بودیم تحت تأثیر موسمی اقیانوس هند بود.

به گفته وی، آنچه نقشه ها نشان می دهد این است که این وضعیت جوی تا دوشنبه هفته آینده ادامه دارد. هرچند از روز شنبه این سامانه بارشی تضعیف می شود اما تا روز دوشنبه فقط درگیر این موضوع در کشور خواهیم بود.

وی تصریح کرد: این سامانه بارشی هر ساله در تابستان رخ می دهد اما امسال گستردگی آن بیشتر است به طوری که جنوب غرب کشور و تقریباً شرق خوزستان را در بر می گیرد اما شمال کشور را تحت تاثیر قرار نمی دهد. این سامانه به دلیل گسترش خود حتی اصفهان و فارس را نیز شامل می شود.

وی با بیان اینکه بیشترین این ناپایداری جوی در استان های جنوبی کشور است، گفت: این ناپایداری جوی همراه با بارش شدید باران و سیلاب از سیستان و بلوچستان آغاز شد و هرمزگان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری را با بارش شدید باران تحت تاثیر قرار داد. امسال از نظر موقعیت مکانی این ناپایداری جوی گسترده تر است اما همه ساله در فصل تابستان این بارندگی شدید تحت تاثیر بادهای موسمی هند رخ می دهد.

قاینی پور گفت: این احتمال وجود دارد که جنوب استان خراسان رضوی امروز تحت تاثیر امواج این سامانه قرار گیرد و شاهد بارش های پراکنده باشیم. به طوری که در روزهای جمعه و شنبه سامانه جوی که از شمال غرب کشور نفوذ می کند، شمال استان ما حتی مشهد را در روز شنبه تحت تاثیر قرار می دهد و روز جمعه در شمال استان و روز شنبه در برخی مناطق بارش شدید باران خواهیم داشت. مناطق مرکزی استان که منجر به کاهش دما خواهد شد در استان رخ خواهد داد.