عمر میکروبی در مریخ احتمالاً 280 میلیون سال است


ناسا و آژانس فضایی اروپا نمونه های جمع آوری شده از سطح مریخ را با کمک مریخ نورد دیگری در سال های آینده به زمین خواهند آورد. اما موضوع مهم انتقال باکتری های خطرناک از این سیاره به زمین و فعال شدن آنهاست.

به گزارش سرویس خبری فناوری و فناوری تکنا، مطالعات جدید نشان می دهد که ممکن است باکتری هایی در مریخ وجود داشته باشد که عمر آنها به 280 میلیون سال می رسد. آوردن آنها به زمین با نمونه های جمع آوری شده آن را فعال می کند.

هنگامی که نمونه های مریخ در آزمایشگاه آنالیز می شوند، وجود حیات میکروبی تشخیص داده می شود. این میکروب ها یا بیشتر از آن چیزی که فکر می کردیم در زیر سطح مریخ وجود داشته و زنده مانده اند.

این نشان دهنده انعطاف پذیری برخی از باکتری ها است که حتی در محیط سخت مریخ زنده می مانند. اگر به زمین منتقل شوند و به آنها رسیدگی نشود، خاک را آلوده می کنند. ماموریت های آتی به مریخ، مانند ExoMars، حتی در عمق دو متری با حیات میکروبی مریخ مواجه خواهند شد.

مایکل دالی، استاد آسیب شناسی از دانشگاه علوم بهداشت و عضو آکادمی ملی علوم آمریکا می گوید: انتقال آلودگی از زمین به مریخ و بالعکس زمانی اتفاق می افتد که از ارگانیسم نمونه به عنوان واسطه استفاده شود که باید انجام شود. اجتناب کرد. بر اساس این مطالعه، حیات مریخی از قبل در مریخ وجود دارد و فقط باید در زیر سطح آن فعال باشد. اما دانشمندان در مورد انتقال باکتری هشدار می دهند. زیرا در تحقیقات علمی نیز مشکل ایجاد خواهد کرد.