عهدنامه 18 شهریور 1401 اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، آخرین خبر از مذاکرات احیا می آید توافق را بخوانید

مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در واکنش به اظهارات سه کشور اروپایی عضو برجام گفت: این بی ادبی است. این ایران نبود که توافق را نقض کرد و از آن خارج شد. تروئیکای اروپایی از سیاست های هر کسی که وارد کاخ سفید می شود پیروی می کند.

به نقل از جماران، وی ادامه داد: ایران می داند که هرگونه توافقی بدون نص صریح و پایان دادن به اتهامات واهی کشورهای غربی درباره آژانس اتمی با شکست مواجه خواهد شد.

شبکه عرب در قطر به نقل از مرندی گزارش داد که ایران یکی از طرفین نقض توافق هسته ای و خروج از آن نیست.

وی با بیان اینکه ترویکای اروپایی مطیع سیاست های کاخ سفید است، تصریح کرد: ایران به خوبی می داند که بدون توافق قوی و پایان دادن به اتهامات بی اساس غرب، هرگونه توافقی با شکست مواجه خواهد شد.

بیانیه مشترک ترویکای اروپایی درباره برنامه هسته ای ایران

به گزارش ایرنا، فرانسه، آلمان و انگلیس روز شنبه با صدور بیانیه ای مشترک اعلام کردند که ایران از فرصت حساس دیپلماتیک استفاده نکرده و در این ادعای بی اساس اعلام کرده اند که ایران در عوض برنامه هسته ای خود را فراتر از هرگونه منطق غیرنظامی گسترش می دهد.

در این بیانیه اذعان داشت: ما دولت‌های فرانسه، آلمان و انگلیس به همراه سایر اعضای توافق هسته‌ای و آمریکا از آوریل 2021 با حسن نیت با ایران برای احیا و اجرای کامل برجام مذاکره کرده‌ایم. برجام در اوایل آگوست، پس از یک سال و نیم مذاکره، هماهنگ‌کننده برجام مجموعه نهایی متون را به ایران ارائه کرد که به ایران اجازه می‌دهد به تعهدات خود برجام بازگردد و همچنین زمینه را برای بازگشت آمریکا به توافق فراهم می‌کند.

بیانیه سه کشور اروپایی این ادعا را مطرح کرد: در این بسته آخر، هماهنگ کننده تغییرات بیشتری ایجاد کرد که ما را به مرز انعطاف رساند. متأسفانه ایران ترجیح داد از این فرصت حساس دیپلماتیک استفاده نکند. در عوض، به گسترش برنامه هسته ای خود فراتر از توجیه غیر نظامی قابل قبول ادامه می دهد.

در ادامه این بیانیه، تروئیکای اروپایی مدعی شد: با نزدیک‌تر شدن به توافق، ایران موضوعات جداگانه‌ای را در رابطه با تعهدات الزام‌آور و حقوقی بین‌المللی خود در چارچوب NPT و معاهده پادمان NPT منعقد شده با آژانس مطرح می‌کند. آژانس بین المللی انرژی اتمی مربوطه است. این تقاضای جدید تردیدهای جدی در مورد نیات و تعهدات ایران در مورد نتیجه موفقیت آمیز برجام ایجاد می کند. موضع ایران در تضاد با تعهدات الزام آور قانونی آن است و چشم انداز احیای برجام را به خطر می اندازد.

دیدار رابرت مالی با لابی یهودی علیه برجام

به گزارش ایرنا، مذاکره کننده ارشد آمریکایی با سران چندین سازمان یهودی در آمریکا از جمله فدراسیون یهودیان آمریکای شمالی، کنفرانس سران سازمان های بزرگ آمریکایی-یهودی، اکثریت دموکراتیک طرفدار اسرائیل و … دیدار و گفتگو کرد. لابی آیپک برای مذاکرات غیرمستقیم تهران و واشنگتن

بر اساس گزارش Jewish Insider، اکثر شرکت کنندگان در این نشست از منتقدان توافق هسته ای 2015 بودند.

آمریکا به وزیر اطلاعات ایران مجوز داد

به گزارش ایسنا، وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه با صدور بیانیه ای از قرار گرفتن سید اسماعیل خطیب وزیر اطلاعات ایران در فهرست تحریم های این کشور خبر داد.

همچنین آمریکا تحریم هایی را علیه وزارت اطلاعات ایران اعمال کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا دلیل اعمال این تحریم را «کمک به یک حمله سایبری ادعایی» علیه آلبانی اعلام کرد.

روز چهارشنبه 25 شهریور، آلبانی از قطع روابط دیپلماتیک با ایران خبر داد و مدعی شد که از دیپلمات ها و کارمندان سفارت ایران در تیرانا خواسته شده ظرف 24 ساعت آلبانی را ترک کنند.

نخست وزیر آلبانی در پیامی ویدئویی مدعی شد که این یک “واکنش شدید” به میزان خطر حملات سایبری در ایران است که زیرساخت های خدمات عمومی و هک و سرقت ارتباطات دولتی را تهدید می کند.

پیش از این، ایالات متحده، انگلیس و ناتو این حمله ادعایی را به عنوان یک اقدام هماهنگ محکوم کردند.

انگلیس در بیانیه ای اعتراف کرده است که مرکز ملی امنیت سایبری این کشور تقریباً مطمئن است که هکرهای مرتبط با جمهوری اسلامی مسئول تعدادی از حملات سایبری به نهادهای دولتی آلبانی در جولای سال گذشته بوده اند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اتهامات آمریکا و انگلیس علیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص حمله سایبری ادعایی در آلبانی را رد و به شدت محکوم کرد.

کنعانی در این خصوص خاطرنشان کرد: آمریکا و انگلیس که قبلاً در برابر بسیاری از حملات سایبری علیه زیرساخت های جمهوری اسلامی ایران به ویژه تأسیسات هسته ای سکوت کرده و مستقیم یا غیرمستقیم از این اقدامات حمایت می کردند، هیچ توجیهی ندارد. . در این اتهامات علیه جمهوری اسلامی ایران.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن هشدار نسبت به هرگونه ماجراجویی سیاسی علیه کشورمان با این بهانه های مضحک، بر آمادگی کامل کشورمان برای مقابله با هر گونه توطئه احتمالی تاکید کرد که با قاطعیت، فوری و با تأسف افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مورد حمله مکرر حملات سایبری این بخش مهمی از تلاش های مسئول بین المللی برای مقابله با تهدید حملات سایبری است.

همیشه مشکل آمریکاست

آنتونی بلینکن روز جمعه در نشست خبری با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در بروکسل درباره مذاکرات با ایران گفت: در هفته های گذشته توانستیم خلأهایی را پر کنیم.

وزیر امور خارجه آمریکا اذعان کرد: ایران نیز برخی از خواسته های خود را در غیر برجام کنار گذاشته است، اما پاسخ اخیرش ما را بازگرداند.

وی تصریح کرد: با این حال بدون رعایت حداقل های خود به توافق نخواهیم رسید.

این مقام ارشد دولت بایدن ادامه داد: ما فقط معامله ای انجام خواهیم داد که امنیت ملی ما را بهبود بخشد.

او مدعی است که به ترجیحات واشنگتن نمی پردازد، اما به نظر می رسد آنچه ما شاهد آن هستیم به عقب برمی گردد و نه رو به جلو.

محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در حساب کاربری خود در توئیتر توافق وی نوشت: مشکل همیشه آمریکا بوده است، اوباما توافق را شکست، ترامپ آن را پاره کرد و بایدن به سیاست های ترامپ ادامه داد.

از زمان از سرگیری مذاکرات، تیم بایدن وقت تلف نکرد. اکنون که متن (توافق) تقریباً آماده است، آمریکا دوباره سعی می کند برای واکنش های اخیر خود زمان بخرد.

توافق