غذاهایی که به سلامت دندان آسیب می رسانند – دکتر روی رویا خادمیان


بی نام 1 - غذاهایی که به سلامت دندان آسیب می رسانند

غذاهایی که به سلامت دندان آسیب می رسانند

غذاها و نوشیدنی هایی که در رژیم غذایی گنجانده شده اند همگی بر سلامت دندان ها و لثه های فرد تأثیر می گذارد. در حالی که برخی از غذاها و نوشیدنی ها سلامت دندان ها و لثه شما را بهبود می بخشد ، برخی دیگر می توانند باعث پوسیدگی دندان ، پوسیدگی و بیماری های دهان شوند.

در گزارشی ، وب سایت Health Line از غذاها و نوشیدنی های خاصی که می توانند بر سلامت دندان ها تأثیر بگذارند ، نام می برد:

نوشابه و نوشابه:

نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه ، قهوه شیرین و نوشیدنی های انرژی زا بر سلامتی تأثیر منفی می گذارند.این گونه نوشیدنی ها خاصیت اسیدی دارند و شرایط لازم را برای باکتری ها ایجاد می کنند که باعث ایجاد حفره و پوسیدگی می شود. باکتری های تحریک کننده حمل ، مانند استرپتوکوک موتانس ، قند می خورند و اسیدهایی تولید می کنند که مینای دندان را از بین می برد یا تجزیه می کند.

شکر ، شکلات:

همانطور که گفته شد ، شکر باکتری های مضر را در دهان تغذیه می کند که منجر به تولید اسید و مینای دندان می شود. به همین دلیل است که استفاده از قند مهمترین عامل خطر برای پوسیدگی دندان است. با این حال ، قندهای طبیعی در غذاهایی مانند میوه ها و محصولات لبنی نقش مهمی در ایجاد حفره و پوسیدگی دندان ندارند.

نان سفید و غذاهای نشاسته ای تصفیه شده:

کربوهیدراتهای تصفیه شده مانند نان سفید و برنج و برخی غذاهای نشاسته ای مانند چیپس سیب زمینی می توانند بر سلامت دهان و دندان تأثیر بگذارند. مانند قندها ، باکتری های دهان به سرعت قندها را در منابع کربوهیدرات مانند نان سفید و چیپس تحریک می کنند تا اسیدهای خورنده مینا تولید کنند.

آب میوه:

اگرچه 100٪ آب میوه حاوی بسیاری از مواد مغذی مهم است ، اما نوشیدن بیش از حد آن می تواند برای دندان ها مضر باشد. آب میوه اسیدی است و می تواند مینای دندان را خراب کند.

غذاهای چسبناک و جامد:

برخی از غذاها خطر پوسیدگی یا پوسیدگی دندان را افزایش می دهند. به عنوان مثال ، جویدن غذاهای جامد مانند آب نبات می تواند به دندان ها آسیب برساند. عادت جویدن یخ می تواند باعث ترک خوردن دندان ها شود. همچنین شمع ها و شکلات هایی مانند کارامل و تافی که به دندان می چسبند می توانند شانس پر شدن دندان را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید