فرار مالیاتی 100 هزار میلیارد تومانی توسط یک شرکت خارجی در کشور


محمدمهدی از برادران خلخالی امروز در مراسم رونمایی از سند الکترونیکی کشاورزان شرکت دخانیات ایران گفت: بزرگترین پرونده تشکیل شده در زمینه فرار مالیاتی و عدم پرداخت منابع تولید مربوط به یک شرکت خارجی تولید کننده سیگار است در حال حاضر مالیات پرداخت نمی کند و مالیات معوقه آن 100 هزار میلیارد تومان است و تاکنون سیگار مارلبرو به صورت قاچاق وارد کشور می شود و مالیات دولتی ندارد.

وی افزود: هر نخ سیگاری که در کشور فروخته می شود اگر کد رهگیری نداشته باشد قاچاق است. همچنین سیگارهای تولید داخل در کردستان عراق به صورت تقلبی و با کیفیت بسیار پایین تولید و عرضه می شود.

معاون وزیر صنعت گفت: امیدواریم کسی سیگار نکشد اما اگر مردم سیگار می کشند باید از مراکز دارای کد رهگیری خرید کنند و دخانیات از تولید داخل تامین می شود و جهش تولید به شرطی است که خرید انجام شود. قیمت از کشاورزان متناسب با هزینه آنها است

برادران افزود: شرکت دخانیات ایران باید 70 درصد تولید را انجام دهد و مسئولیت خرید تضمینی دخانیات از کشاورزان را بر عهده بگیرد. همانطور که در زمینه کشت چغندرقند به صورت توافقی برد-برد انجام می شود، در کشت توتون هم باید همینطور باشد.

وی افزود: در حال حاضر برای حمایت از تولید داخلی، تعرفه واردات دخانیات 6.5 برابر شده است و تلاش می کنیم عوارض گمرکی را به حدی افزایش دهیم که واردات محدود و تولید داخلی تقویت شود.

معاون وزیر صنعت گفت: یکی از دلایل واردات تنباکو معطر بودن توتون های خارجی است که از 90 برگ مختلف توتون تشکیل شده است و ما می گوییم سیاست ما افزایش تولید داخل و ارتقای کیفیت تولید داخلی است.

در این مراسم ابراهیم هزارجریبی مدیرکل دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: دولت مردمی خواستار ارائه بیشترین خدمات به کشاورزان است و بسته های حمایتی در زمینه کشت توتون تهیه می شود.

وی افزود: باید در حوزه کشاورزی و استفاده از آب و زمین در کشور به بالاترین بهره وری برسیم و حضور شرکت های دانش بنیان در زمینه کشت و تولید دخانیات بسیار موثر خواهد بود.

در این رویداد علی بابایی کارنامی رئیس فراکسیون کارگری مجلس نیز اظهار داشت: توجه به زنجیره اول تولید دخانیات بسیار مهم است و بسته های تشویقی خوبی برای تولید دخانیات داخلی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: یکی از محورهای شش گانه برنامه هفتم حمایت از تولید داخلی است که می تواند در ماموریت وزارت صنعت، جهاد کشاورزی، کار و تعاون گنجانده شود.

به گفته این نماینده مجلس، شرکت دخانیات می تواند با کیفیت و کارآمدتری تولید کند و به کشاورزان زیادی کمک کند.

در این مراسم خاکسپاری پدربزرگ کشاورز گیلانی گفت: حتی زمین های زیر هزار متر را هم کشت می کنیم و 95 درصد کشاورزان از زمین اجاره ای برای کشت تنباکو استفاده می کنند که سالیانه بین 50 تا 60 میلیون تومان اجاره می دهند. .

به گفته وی، با افزایش گرما، کیفیت تولید تنباکو کاهش می یابد.

این کشاورز از مدیرعامل دخانیات خواست 2 تا 3 سال مهلت بدهند تا بدهی خود را پرداخت کنند و افزایش قیمت دخانیات را نیز در نظر بگیرند.

محتشم زاده یکی دیگر از کشاورزان نیز گفت: ارزش هر هکتار تنباکو 120 میلیون تومان و قیمت خرید هر کیلو برگ تنباکو 50 هزار تومان است و کیلویی 5 هزار تومان ضرر می کنیم.