قبله انداختن در دل حجاج – قدس آنلاین | ایستگاه خبریدر هر کجای این کره خاکی اگر به آسمان نگاه کنیم و نام زیبای «رضا جان» را زیر لب زمزمه کنیم، زیر پرچم «ما همه نوکر رضاییم»، زائر و خادم او خواهیم بود. احساس متمایز سفر از نزدیک حرم مطهر نیز غیر قابل انکار است. حالا مثلاً این سفر در صحن ها یا رواق ها نیست، بلکه در نزدیک ترین نقطه گنبد طلایی حضرت…

به گزارش قدس آنلاین به نقل از آستان نیوز، هر چند روز از میلاد با سعادت امام علی بن موسی الرضا (ع) یک گروه 12 نفره از هنرمندان شاغل در معاونت تذهیب سازمان فنی و نگهداری حرم رضوی مأموریت می یابند. به یکی از زیباترین و در خدمت دست نیافتنی ترین نقاط جهان. گروهی که چند بار در سال روزه می گیرند، دست می زنند، می شستند و خرج ضریح و گنبد و گلدسته های طلای حرم مطهر حضرت رضا (ع) را می دهند.
با هادی محمدپور، رئیس اداره تذهیب حوزه هنری سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی درباره کیفیت خدمات و خاطراتی از این خدمات متنوع در حرم مطهر امام رئوف گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

سرویس دهی از ورودی ها تا ارتفاع گلدسته ها
ابتدا کمی مقاومت می کند و نمی خواهد در مورد خدماتی که ارائه می دهند صحبت کند. می فرماید: «ما کار خود را با دل و برای رضای حضرت رضا(ع) انجام می دهیم، بین ما و خود آقا بماند. در این ایام دهه کرامت می تواند دل های ناموفق زیادی را به ساحت امام رئوف بفرستد، فقط به گفتگو با ما بسنده می کند.
از در و پنجره تا حرم به گنبد و گلدسته های حرم رضوی ادای احترام کردند. یعنی هر آنچه مربوط به نظافت و صیقل دادن و ترمیم بافت نقره و تذهیب اماکن متبرکه حرم رضوی است در حیطه کاری آنهاست.
محمدپور و یارانش سال ها در حوزه هنری حرم مطهر فعالیت کردند، اما تنها هشت سال در شست و شو و پرداخت هزینه گنبد مطهر موفق بودند.
از او پرسیدم گردگیری و صیقل دادن کی تمام شد؟ وی در پاسخ می گوید: پرداخت ضریح، گنبد و گلدسته های حرم مطهر فقط هر سه سال یکبار انجام می شود، اما در طول سال به ما دستور داده شده که این مکان ها را در سه تا به امروز تمیز و شستشو دهیم. در آستانه عید نوروز و همچنین یازدهم ذی القعده همزمان با ولادت امام هشتم و همچنین شهادت حضرت رضا (ع).
آقای. محمدپور: شاید از دور قابل تشخیص نباشد، اما به دلیل آلودگی هوا و گرد و غبار زیاد، لازم است چندین بار در سال عملیات غبارروبی و تعمیر گنبد انجام شود تا همیشه آن طلایی و براق دیده شود.

با تشکر
این یک احساس منحصر به فرد و غیرقابل وصف دارد، خدمت به این قطعه از بهشت. این تعبیری است که یکی از خادمان و خادمان بارگاه امام حسن نیت فرموده است. وقتی از محمدپور پرسیدم خدمت در روزهای خاصی مثل دهه کرامت چه حسی دارد؟ آهی از ته دل کشید و گفت: این حس وصف ناپذیر است.
مجدداً می پرسم، آیا برخی از آداب و رسوم را رعایت می کنید که این خدمات ویژه موفقیت همیشگی شماست؟ او در پاسخ به نصیحت پدرش گفت: از همان روز اولی که کارم را شروع کردم، پدرم به من توصیه اکید کرد. گفت: از صبح تا صبح که بر حضرت رضا (ع) سلام می کنی بگو: آقا ممنون که این افتخار را به من دادی که روزی دیگر خدمت کنم. خیلی ها می خواهند تا آخر عمر به زیارت حرم بروند. اینکه من و همراهانم هر روز موفق می شویم، هر کاری که بتوانیم برای بهتر شدن سفر انجام دهیم، فقط بر عهده خود حضرت است. به همین دلیل به غیر از تذهیب، خود را موظف می دانم که هر کار نقاشی و طراحی که می توانم و باید انجام دهم.

نگاهی به مراقبت
برای اینکه خوب صحبت کند از او خواستم اگر نشانه ای از آن دید به ما بگوید. او گفت: «خیلی زیاد. اما من به شما می گویم که در جوانی از ارتفاع بسیار می ترسیدم. وقتی به سربازی رفتم، از من که می توانستم طراحی و نقاشی کنم، از من خواستند که بالای برج مراقبت را بکشم و طرح بزنم، وقتی بالا رفت، دیگر نتوانستم چند دقیقه بمانم و بلافاصله رفتم. کم. اما از عنایت آقای امام هشتم از روز اولی که شروع به کار کردم در بالاترین نقطه از سقف رواق ها تا بالای گنبد و گلدسته ها کار کردم اما آب در دلم تکان نمی خورد. حالا دیگر نمی ترسم زمین بخورم و صدمه ببینم. هر چه خواست خدا همان است.

بزرگترین آرزوی من
صحبت از محمدپور شد، گفتم: شاید یکی فکر می کند شما که خیلی به حرم و بارگاه امام هشتم نزدیک هستید، آرزوهای کوچکی دارید. به خودت بگو دلت چه می خواهد؟ بغض کرد و اشکهایش خیلی سریع سرازیر شد و در یک جمله کوتاه گفت: این بزرگترین آرزوی من است و بارها به همکاران و دوستانم گفته ام که آنقدر زنده بمانند که گنبدی بزرگ و گلدسته های بلند برای قبور مطهر بسازم. . در بقیع
وی در پایان سخنان خود گفت: ما از عنایت و محبت امام هشتم پر توقع هستیم. هر روز بعد از اتمام کارم از ارباب می خواستم که از رفتنشان همسایه ما باشد، چون در این دنیا دست مرا گرفته بودند. به خواست خدا.