قدردانی سفیر چین از موضع ایران در محکومیت اقدامات تحریک آمیز آمریکا – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبه گزارش قدس آنلاین، «چانگ هوآ» سفیر جمهوری خلق چین عصر امروز (سه شنبه) ۲۰ مرداد پس از مواضع ایران پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در توئیتر نوشت. نمایندگان، در تایوان: طرف ایرانی را در برابر اقدامات تحریک آمیز محکوم کردند. ما آمریکا و مداخلاتش در امور داخلی چین را تحسین می کنیم.

لازم به ذکر است که پس از ورود نانسی پلوسی به تایوان، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به این سفر بار دیگر حمایت از سیاست آمریکا و ایجاد تنش ها را محکوم کرد. نگرش مقامات آمریکایی و دخالت در امور داخلی چین و نقض تمامیت ارضی این کشور.

سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در حالی صورت می گیرد که پکن پیش از این نسبت به این سفر هشدار جدی داده بود. پلوسی بالاترین مقام آمریکایی است که از سال 1997 به تایوان سفر کرده است. همزمان با عزیمت نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان، بسیاری از جت های جنگنده چینی بر فراز تنگه تایوان به پرواز درآمدند.

وزارت امور خارجه چین در واکنش به حضور پلوسی در تایوان اعلام کرد که این اقدام خیانت عمدی به اصل “چین واحد” ایالات متحده است.

به گزارش فارس، «چانگ هوآ» سفیر جمهوری خلق چین در تهران امروز (سه شنبه) در توییتی با اشاره به گفتگوی تلفنی اخیر روسای جمهور ایران و چین و حمایت از ایران از سیاست چین واحد و … نوشت: ما از پایبندی مداوم ایران به اصل چین واحد قدردانی می کنیم

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی پنجم مردادماه در گفت‌وگوی تلفنی با شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور چین، مداخله آمریکا در امور داخلی کشورها را ادامه سیاست مضر یکجانبه‌گرایی در کشور خواند که اکنون تهدیدی برای صلح و امنیت در جهان است. رئیس جمهور کشورمان احترام به حاکمیت ملی و حفظ تمامیت ارضی کشورها را از اصول اساسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و در این زمینه حمایت از سیاست چین واحد را قطعی و سیاستی خواند. در جمهوری اسلامی ایران

منبع: فارس