قرارداد مشارکت برای ساخت دو مجتمع بزرگ پالایشگاهی در بندرعباس و جاسک منعقد شد


به گزارش روابط عمومی بانک رفاه کارگران، در این مراسم روز دوشنبه 19 مردادماه با حضور دکتر محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور، دکتر جواد اوجی، وزیر نفت، دکتر. سید مسعود میرکاظمی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، دکتر اسماعیل لالقانی. مدیرعامل بانک رفاه کارکاران و مدیران عامل سایر بانک‌ها، شرکت‌ها و گروه‌های مشارکت‌کننده در محل ساختمان ریاست‌جمهوری برگزار شد، قرارداد تامین مالی ساخت پتروشیمی شهید سلیمانی به‌عنوان بزرگ‌ترین مجتمع پتروشیمی کشور بین رفاه کارکارن، ملی و بانک تجارت، گروه توسعه انرژی تدبیر، شرکت دلار

آیت الله دکتر سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور در این مراسم طی سخنانی امضای قرارداد فاینانس ساخت پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران را گامی موثر در تحقق اهداف کشور در زمینه جذب سرمایه دانست. وی در راستای افزایش تولید، خنثی‌سازی تحریم‌ها، جلوگیری از خام‌فروشی و تبدیل نفت، نفت را مبنای تولید محصولات اضافی با ارزش افزوده و اشتغال‌زایی تعریف کرد.

وی احداث مجتمع ها و پالایشگاه های پتروشیمی را یکی از نیازها و الزامات کشور برشمرد و افزود: تحقق اهداف کشور در حوزه توسعه اقتصادی در گرو سرمایه گذاری های کلان است و این تفاهم نامه ها یکی از اقدامات موثر و اصول اقناع است. سرمایه های خرد و کلان در راه سازندگی و توسعه کشور. .

رئیس جمهور با بیان اینکه امضای این تفاهم نامه گامی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است، تصریح کرد: این تفاهم نامه همچنین گامی موثر در خنثی سازی تحریم ها، محدودسازی خام فروشی و تبدیل نفت خام به محصولات با ارزش بالاتر است. تامین نیاز کشور به فرآورده های نفتی و ایجاد ظرفیت های جدید صادراتی.

دکتر. محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور نیز طی سخنانی در این مراسم با اشاره به سرمایه گذاری های گسترده برای پروژه هایی که اقتصاد ملی را پیش می برد، گفت: هدایت نقدینگی به سمت تولید، افزایش ارزش پول ملی، ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی از جمله مواردی است که نتایجی که می توان با سرمایه گذاری در پروژه های اقتصادی به دست آورد.

وی در بحث مشارکت مردم در اجرای این پروژه ها ابراز امیدواری کرد در اجرای این طرح ها طعم شیرین این سرمایه گذاری را مردم بچشند.

معاون اول رئیس جمهور مشارکت و سرمایه گذاری مردمی را یکی از ویژگی های پروژه های پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران برشمرد و افزود: مردم در ساخت این دو پروژه سرمایه گذاری و مشارکت جدی داشته اند و پس از اجرای آنها تبدیل به آنها خواهد شد. سهامداران این پروژه های بزرگ.”

مخبر به نحوه تامین مالی این دو پروژه نیز اشاره و بیان کرد: با روشی که برای تامین مالی این پروژه ها انجام شد، موانع برطرف شد و روند شروع ساخت این دو پروژه سرعت زیادی گرفت.

در این مراسم دکتر جواد اوجی وزیر نفت با اشاره به چالش های فراوان فروش نفت و میعانات گازی در دوران تحریم گفت: اجرای پتروپالایشگاه شهید قاسم سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران تحریم ها را بی اثر می کند.

وی افزود: ظرفیت پالایشی کشور نزدیک به 2 میلیون و 300 هزار بشکه در روز است و با توجه به روند مصرف سوخت و نفت در کشور به ویژه با افزایش سفرها به دنبال کاهش شیوع کرونا، میزان مصرف از تولید پیشی گرفته است. در صورت ادامه این روند، امنیت انرژی کشور به چالش کشیده خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه این پروژه ها از مدت ها قبل کار خود را آغاز کرده اند، افزود: مهم ترین چالش این پروژه ها تامین منابع مالی است که با ابتکار آقای مهندس اردبیل. مخبر، دارایی های اقتصادی و بانک های زیادی در این زمینه دخیل هستند و مطمئن باشید طی چهار تا پنج سال آینده به بهره برداری خواهند رسید.

لازم به ذکر است: بانک رفاه کارکاران 15 درصد، گروه انرژی تدبیر 15 درصد، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس 15 درصد، شرکت سرمایه گذاری العزعل 15 درصد، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران 10 درصد، بانک ملی 15 درصد، بانک ملت 7 5.5 درصد و بانک تجارت 7.5 درصد در قرارداد مشارکت و تامین مالی ساخت پتروپالایشگاه شهید قاسم سلیمانی سهم دارند.
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید