قیمت تعرفه تلفن و اینترنت را محاسبه کنید


کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات طی هفته گذشته روش جدید فروش اینترنت در کشور را تغییر داد که در آستانه اجرایی شدن در کشور است. بر اساس اعلام رسمی مسئولان، این مصوبه هفته آینده به اپراتورها ابلاغ می شود و اپراتورها موظف هستند از ابتدای شهریور ماه اپراتور حجمی را در اختیار کاربران خود قرار دهند. در همین رابطه معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات جزئیات نرخ جدید اینترنت نامحدود مصوب اول مردادماه را تشریح کرد و گفت: در این مصوبه بسته اینترنت برای افراد کم مصرف نیز در نظر گرفته شده است.

هفته گذشته کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات روش ارائه سرویس اینترنت پرسرعت ثابت را از مدل حجمی تغییر داد. بر اساس این مصوبه، از این پس شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت ADSL، فیبر نوری و VDSL باید بر اساس سرعت درخواستی مشترک به مشتریان خدمات ارائه دهند و خرید اینترنت مبتنی بر گیگابایت متوقف می شود. صادق عباسی شاهکوه معاون صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفتگو با خبرنگار مهر به تشریح مدل جدید ارائه خدمات اینترنتی پرداخت و گفت: در این مصوبه نرخ های جدید بر اساس 6 مدل سرعت اینترنت در نظر گرفته شده است. مصرف کاربران ADSL هزینه های ماهانه اینترنت برای کاربران کاهش می یابد. در عین حال محدودیت ارائه فناوری نیز برداشته شده و اپراتورها می توانند اینترنت ADSL، فیبر نوری و VDSL را با توجه به سرعت مورد نیاز کاربر ارائه دهند.

وی با بیان اینکه این مصوبه کمتر از یک هفته دیگر به اپراتورهای اینترنتی ابلاغ می شود، گفت: اپراتورها یک هفته فرصت دارند تا تعرفه جدید را برای مشترکان خود اعمال کنند. بنابراین حداکثر از اول شهریورماه کاربران اینترنت با سرعت و قیمت متفاوت دریافت خواهند کرد. عباسی شاهکوه با اشاره به آمادگی زیرساخت های فنی اپراتورهای اینترنتی برای ارائه این خدمات، تاکید کرد: در مصوبه مردادماه 1394 موضوع اینترنت غیرحجمی همراه با اینترنت حجمی و امسال با حذف حجمی تصویب شد. اینترنت و تغییرات جزئی در نرخ اینترنت غیرحجمی، این قطعنامه را بررسی کردیم.

معاون رگولاتوری با بیان اینکه بر اساس مصوبه جدید، سرویس اینترنت با تعرفه «اتصال محور» ارائه می شود، تصریح کرد: در این سرویس مبنای قیمت گذاری سرعت است و کاربران به جای خرید مقدار برای دانلود، اقدام می کنند. برای سرعت دریافتی خود پرداخت کنند. وی با بیان اینکه سرویس اتصال محور به معنای استفاده نامحدود نیست و برای آن محدودیتی در نظر گرفته است، گفت: این مدل سرویس در دنیا به مصرف منصفانه نیز معروف است و کاربر باید برای سقف تعیین شده هزینه پرداخت کند.

عباسی شاهکوه با بیان اینکه در این مصوبه سرعت اینترنت با دو پارامتر میزان اینترنت مصرفی بین المللی و داخلی در نظر گرفته شده است، افزود: میزان استفاده از اینترنت داخلی 2 برابر بین المللی که اینترنت است، تعریف شده است. برای تقویت ترافیک ارتباطات داخلی کشور و افزایش حجم محتوا در داخل. وی گفت: در این مصوبه اپراتورهای اینترنتی مجازند با همان قیمت تعیین شده و در صورت تامین ظرفیت شبکه انتقال، اینترنت داخلی تا 10 برابر اینترنت بین المللی را در اختیار کاربران قرار دهند. با این تبصره و با هدف افزایش سطح رقابت بین اپراتورها، انتظار داریم استفاده از خدمات داخلی افزایش چشمگیری داشته باشد. عباسی شاهکوه تاکید کرد: بر اساس این مصوبه اگر فردی بین 5 تا 8 ساعت در روز مطالب را به صورت مستمر دانلود کند، میزان مصرف وی تمام نمی شود. این وضوح به نفع کاربران ویدیو است.

وی هدف از اجرای این مصوبه را تعریف مدل اقتصادی شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و گفت: حتی این گزینه را در اختیار کاربران قرار داده ایم که به جای تعداد در نظر گرفته شده برای اینترنت بین المللی، درخواست استفاده حداقل 2 برابری از اینترنت داخلی را داشته باشند. . یعنی کاربر می تواند به جای 10 گیگابایت حجم اینترنت بین المللی از 5 گیگابایت استفاده کند و با ضریب حداقل 2 برابر از 5 گیگابایت باقی مانده برای اینترنت داخلی استفاده کند. به عبارت دیگر کاربر می تواند میزان مصرف سرویس ترکیبی خود اعم از اینترنت بین المللی و اینترنت داخلی را تغییر دهد.

معاون رگولاتوری در خصوص نحوه نظارت بر ارائه خدمات اینترنتی بر اساس مصوبه جدید به مهر گفت: کنترل سرعت آسانتر از کنترل صدا است و کاملا مشخص است. تا کنون اپراتورها اجازه داشتند سرعت اینترنت کاربر را تا یک هشتم کاهش دهند اما با مصوبه جدید این موضوع لغو شده و کف و سقفی برای سرعت قابل ارائه به کاربران در نظر گرفته ایم و آن را نظارت خواهد کرد.

وی گفت: معمولا حداقل سرعت کاربران با دانلود مودم مشخص است و در صورتی که سرویس ارائه شده با سرعت درخواستی کاربر مطابقت نداشته باشد، می تواند شکایت خود را به رگولاتوری ارائه کند. صادق عباسی شاهکوه درباره تعیین تکلیف مشترکینی که قرارداد آنها با اپراتورها تا اول شهریورماه برای اعمال تعرفه های جدید منقضی نمی شود، می گوید: قرارداد این مشترکان تا پایان در بازه زمانی در نظر گرفته شده ادامه دارد و اپراتورها باید سرویس را به کاربر مطابق با همان قرارداد قبلی

وی تصریح کرد: تا کنون اینترنت با سرعت 2 مگابیت بر ثانیه و حجم حدود 10 گیگابایت برای استفاده از اینترنت بین الملل ماهانه حدود 55 هزار تومان هزینه دارد اما اکنون حدود 35 هزار تومان وجود دارد که کاربر می تواند از اینترنت با سرعت 2 تا 6 مگابیت. یک ماه وقت بگیر