لحظه های ناب من از امام (ره) / رد پیشنهاد 2 هزار دلاری! خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


علی کاوه عکاس پیشکسوتی که نمایشگاه عکس او با عنوان «لحظه» در خانه هنرمندان ایران برگزار شد، درباره این نمایشگاه به مهر توضیح داد: با اینکه رشته اصلی من عکاسی ورزشی است، اما به فکر کار در تلویزیون افتادم و به بهشت ​​زهرا رفتم. و به آنجا رسید. از فردای آن روز هر روز به مدرسه علوی می رفتم و از دیدار مردم با امام عکس می گرفتم. بعد 22 بهمن که انقلاب پیروز شد، همیشه برای عکاسی از امام به قم می رفتم.

وی افزود: زمانی که امام خمینی (ره) مریض شد و در بیمارستان رجایی بستری شد، به آنجا رفتم و عکس گرفتم، پوستر این نمایشگاه از لحظه خداحافظی امام (ره) با کارکنان بیمارستان گرفته شده است. این عکس را از جایی که بالکن بیمارستان گرفتم گرفتم.

لحظه های ناب من از امام (ره) / رد پیشنهاد 2 هزار دلاری!

کاوه گفت: امام (ره) زمانی به جماران رفتند; در آن زمان واحد سیاسی تلویزیون در آن زمان نامه من بیت معرفی شد که من همیشه در هر جلسه و جلسه ای با او شرکت می کنم و ملاقات می کنم. عکس های این نمایشگاه بیشتر محصولی است که در حیاط و پشت سر حسینه جماران عکس می گیرم. تا اینکه در 10 خرداد تصمیم گرفتند که عکاسان چند رسانه ای حضرت امام (ره) سلام روی صندلی نشسته بودند و عکس می گرفتند. بنابراین صبح که امام تشریف آوردند، آفتاب شدیدی داشتیم که عکس گرفتن را سخت می کرد، من هم عکس امام (ره) را در بین عکاسان گرفتم که ماندگار شد.

من افتخار می کنم که از امام خمینی عکس گرفته ام اسکن کنید منتشر شده

وی با اشاره به اینکه عکس حضور امام است حیاط روی اسکن کنید منتشر شد، توضیح داد: پس از مدتی بانک مرکزی به همه رسانه ها اعلام کرد که حدود هزار فریم از عکس های امام را جمع آوری کرده تا عکسی را انتخاب کرده و کلیک کنید. اسکن کنید چاپ. من افتخار می کنم عکسی که از امام گرفتم روی پول چاپ شده است.

این عکاس پیشکسوت افزود: خیلی خوشحال شدم چون در مقابل همه عکاسانی که همگی دکترا، لیسانس و دیپلم داشتند عکس من گرفته شد که تا کلاس دوم خواندم. من متوجه شدم که تجربه عکاسی مهمتر از تحصیلات آکادمیک است، یعنی اگر استاد هم باشد هم اما بدون تجربه فایده ای ندارد. بعداً دو هزار اسکناس تومانی من عکسم را روی آن چاپ شده دیدم و دوباره خوشحال شدم، الان بانک مرکزی یک کتاب دارد به نام پنجاه عکاس که عکسشان روی پول چاپ شده است، من یکی از آنها هستم.

ماجرای رد پیشنهاد 2 هزار دلار عکاس خارجی

وی با اشاره به عکس قبر امام(ره) گفت: در آن روز حدود 10 قاب عکس گرفتم که 360 فریم بود. جالب است بگویم یکی از عکاسان خارجی آمد و به من گفت که یکی از عکس هایت را که مربوط به تخریب تابوت امام خمینی(ره) است، دو هزار دلار می خرم، اما من گفتم کارمند ما هستم. قول صدا و سیما بگیر و هر عکسی .. تلویزیون را تحویل دادم پیشنهاد را رد کردم و نفروختم. بر سلام در آن زمان دو هزار دلار معادل یک میلیون تومان بود که به همین مبلغ یک آپارتمان خریدم، اما خوشحال بودم که خدا مرا دوست داشت و اشتباه نکردم.

لحظه های ناب من از امام (ره) / رد پیشنهاد 2 هزار دلاری!

کاوه در ادامه توضیح می دهد: با توجه به اینکه فرزندانم می توانند انگلیسی صحبت کنند، یکی دو ماه پیش پسرم به من گفت که یکی از آژانس های عکس خارجی عکسی را که من از امام گرفته ام، برای عکاس خارجی دیگری ضبط کرده است. این حادثه قبلاً رخ داده است. به دو عکاس ایرانی و آنها می خواهند صاحب این عکس شوند. با این حال پسرم با آژانس عکس تماس گرفت و مدارک را ارائه کرد و گفت که عکس کار من است، حتی اگر طرف های خارجی هم سریعا موضوع را اصلاح کنند. به تازگی یکی از عکاسان یک برنامه تلویزیون می گوید عکس امام آنجاست اسکن کنید برای او منتشر شد، اما من در تلویزیون نوشتم و اعتراض خود را اعلام کردم.

این عکاس پیشکسوت در پایان گفت: او هم عکاس ورزشی است، در چند دوره المپیک به عنوان عکاس شرکت کرده و حالا در مسابقات چوگان هم عکس می گیرد و از بدبختی هایی که هنگام ورود به مسابقه عکاسی گلایه دارد. و مطرح کرد رد: شما قضاوت کنید امیدوارم کارت ورود برای عکاسان باشد کهنه کار در طراحی با این حال انقضاء نیازی به اجتناب از مشکلات ترافیکی نیست. هفتاد سال در عرصه ورزش عکس می‌گرفتم، در همان زمان همه چیز را پس‌انداز کردم و از برنامه‌های سیاسی پولی دریافت نکردم.

نمایشگاه عکس های علی کاوه با عنوان “لحظه” تا 26 خرداد در خانه هنرمندان ایران دایر است.