«لیسانسه ها» و شنیدن «همه ناتمام» / دنیا از خنده های تو زیباست – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


ادامه خبر – گروه هنر – علیرضا سعیدی: زیرنویس مانند جلد کتاب عمل می کند تهمت زد با انتخاب عناصر، شکل ها و چیدمان ها با کمک گرافیک و موسیقی سعی در آگاه کردن مخاطب از یک اثر دارد. موقعیت هایی که گاه زمان بندی دقیق، مدبرانه و حساب شده و گاه بیش از حد به مخاطب ارائه می کند. سر و این با ایجاد یک کار اجباری که بیننده را با تأثیر بصری از پایه دور می کند، انجام می شود.

بهانه ای برای بازگرداندن کلمه کلیدی “تیتراسیون” یک نمای کلی از بادوام ترین و به یاد ماندنی ترین موسیقی با برنامه ها و بازیگری های خاصی در سینما و تلویزیون همراه است که برای بسیاری از بینندگان خاطره تلخی دارد و بحث دوباره آن در هر شرایطی می تواند دنیایی از خاطرات را برایمان رقم بزند. خاطره بازی که پس از راه اندازی و انتشار در نوروز 1400 مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت، باعث شد تا در قالب یک خاطره بازی هفتگی در روزهای جمعه هر هفته روح و روان خود را وقف آن کنیم و از گذشته تا سالیان سال. ما بودیم که تو احساس بهتری از این روزهای دردناک داشتی

«بازی خاطره با تیتراژهای ماندگار» عنوان مجموعه گزارش های آرشیوی با رویکردی مشابه است که می توانید هر هفته آن را از گروه هنری خبرگزاری مهر دنبال کنید.

در شماره پنجاه و ششم این اکانت رسانه، موسیقی تیتراژ سریال لیسانسه دیدمبه نویسندگی ایمان صفایی و سروش صحت و کارگردانی سروش صحت. عناوین سریال های تلویزیونی دهه نود.

سریال لیسانسه ها یک مجموعه تلویزیونی کمدی است که در قالب سه قسمت از شبکه سوم سیما از سال 1395 تا 1388 به مخاطبان عرضه شد که البته دو فصل آن وجود دارد. در قالب سریال «لیسانس دیدمو فصلی از مجموعه «معلم دیدمبه هوا رفت. مجموعه ای که ناشی از فضای متفاوتی است که مخاطب سال هاست فضای داخلی را در آن ساختار بخشیده است. اش زیاد روبه‌رو نشدند، تبدیل به سریالی پرمخاطب با مخاطبان شد که مشوقی برای بهتر شدن و علاوه بر این این یک کپشن بود که حالش خوب است. تماشاگر با شنیدن این ساختار موسیقایی توسط گروه معروفی مثل پالت و خواننده اش امید نعمتی متوجه می شود که سریالی را تماشا خواهد کرد که این سال ها او را از دنیای پر از اتفاقات بد دور می کند.

داستان سریال «لیسانس دیدماین فیلم حول محور زندگی سه جوان مجرد به نام‌های حبیب، مازیار و مسعود می‌چرخد که هر کدام با مشکلاتی روبرو هستند. مازیار رحمتی در خانواده ای از هم گسیخته زندگی می کند. پدر و مادرش طلاق گرفته اند و پدرش معتاد است. او با قصد مهاجرت ناگهان متوجه شد که سرطان دارد و دیگر نمی تواند مهاجرت کند. حبیب نقوی مردی ثروتمند است که علاقه زیادی به ازدواج دارد اما به دلیل روابط بد اجتماعی هنوز همسری انتخاب نکرده است. مسعود شریفیان در آستانه ازدواج با ترانه مهاجر است اما برای خرید خانه به پول نیاز دارد و به دنبال کار می گردد و از طرفی با پدرشوهرش دعوا می کند. شرایط باعث می شود تا برای هر یک از این شخصیت ها اتفاقات مختلفی در طول داستان رخ دهد که فضای کار روایی را تقویت می کند و فرصت های مفرحی را برای مخاطب فراهم می کند.

امیر حسین رستمی هوتن صبور، امیر کاظمیبیژن بنفشه خواه، بهنام تشکر، مهران رجبی، متین ستوده، رویا میرعلمی، کاظم سیاحیعزت الله مهرآوران، سیاوش چراغی پور، سام نوری، افشین سنگ چاپ، مریم سرمدی، پریسا مقتدی، فرخنده فرمانی زاده، ندا نوری، نیلوفرهوشمندآیدا نامجو، شیما بخشنده، ساناز اریتبسم هاشمی، فرید اخباری، مهدی ربیعی، نیلوفر هوشمند، مرتضی علی آبادی، اردشیر کاظمیمحمدرضا کوهستانی، حسن نوری، حمید ماهیسول قاتیان، آتن فقیه نصیری، فرید شهریاری، علی اشمندایمان خیراندیش، بهادرصحتسعید هاشمی، عرفان برزین، بیژن امکانیان، سام درخشانی، رضا کریمی، صفرکشکولیبزرگمهر حسین پور، محمد نادری، علیرضا مسعودی بازیگران این سریال هستند.

اما همانطور که گفته شد، یکی م .لفه های جالب است که در این سریال توانسته با استقبال مخاطبان روبرو شود قرار گرفتن، یک موسیقی الهام بخش که توسط هنرمندان گروه پالت با عنوان “کاملا ناتمام” تولید و منتشر شده است. این مراسم اولین حضور تلویزیونی و رسمی این گروه محبوب و نه چندان مطرح رسانه ملی با همکاری سروش صحت بود. شرایطی که دوره تابو وجود دارد چشمگیر خوانندگان پاپ یکی پس از دیگری در سریال‌های تلویزیونی مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند و باعث شده گروه‌های پیشرو جایگاهی در این جایگاه محبوب در تیتر اخبار باز کنند. حالا چقدر خوب است که در جایگاه سریال پرمخاطبی مثل «لیسانس دیدماصلاح همان درک سروش.

البته گروه «پالت» قبل از «لیسانس دیدمدر عنوان موسیقی و در متن پروژه هایی مانند «روایت ناتمام یک دوره معلق» با «نرو«بمان» و «ماهی و گربه» ظاهر متفاوتی دارند، اما می‌توان عنوان کرد سروش صحت یکی از مهم‌ترین آنهاست. سوه های این یک بازگشت به گروهی بود که در آن زمان چیزهای زیادی برای گفتن داشت.

امید نعمتی: حتی اگر جایگاهی در رسانه ملی نداشته باشیم، اولین بار است که تیتراژ یک سریال تلویزیونی را می خوانیم. در واقع همیشه دوست داشتیم این مدیوم را تجربه کنیم و منتظر فضا و فرصتی مناسب بودیم تا اینکه سروش صحت به ما پیشنهاد ساخت تیتراژ آخرین سریالش را داد. امید نعمتی خواننده گروه موسیقی پالت است که در سال های اخیر تجربه های مختلفی داشته است. فراتر رفت و با به نمایش گذاشتن این مجموعه به یکی از مشهورترین خوانندگان موسیقی تلفیقی کشورمان تبدیل شده است که مخاطبان زیادی را در سالن ها به خود جذب کرده است که آخرین آن در گفتگوی رسانه ای درباره موسیقی در سریال «لیسانس. دیدمو گفتگوهایی در مورد در حضور او در یک سریال تلویزیونی گفت: اگرچه جایگاهی برای حضور در رسانه ملی نداریم، اما این اولین بار است که تیتراژ یک سریال تلویزیونی را می خوانیم. در واقع همیشه دوست داشتیم این مدیوم را تجربه کنیم و منتظر فضا و فرصتی مناسب بودیم تا اینکه سروش صحت به ما پیشنهاد ساخت تیتراژ آخرین سریالش را داد.

سروش در این سال ها تجربیات موفقی در عرصه سریال های تلویزیونی داشته است و علاوه بر آن روحیه و اخلاق او مال ماست. اکثر بازیگران این سریال از نسل ما هستند و فیلمنامه بر اساس یک موضوع لمسی برای همنوعان ما ساخته شده است. بنابراین فکر می‌کنم این سریال گزینه خوبی برای اولین برنامه تلویزیونی ما باشد.»

وی که در این گفت وگوی رسانه ای معتقد بود قطعه «همه ناتمام» به نوعی بازگشت به دوران خاطره انگیز «آقای ارغوان» است، درباره حال و هوای این اثر نیز گفت: چون این سریال در تلویزیون تصویربرداری می شود. سعی کردیم وارد فضای پرمخاطب تر پالت شویم که طبیعتا آلبوم Mr. بنفش این ویژگی را فراتر از آلبوم «شهر من می‌خندد» دارد؛ در واقع ما با همان پالت گرم و صمیمی پیش رفتیم که فضای آشناتری را برای مخاطبانش ایجاد کرد.

روزبه اسفندارمز که در آن زمان مسئولیت پالت را بر عهده داشت و اکنون دیگر با این گروه کار نمی کند، در مورد موسیقی سریال لیسانسه نیز صحبت کرد. دیدموی گفت: نباید فراموش کرد که موسیقی متن یک سریال تلویزیونی می تواند مخاطبان بیشتری را جذب کند. در واقع این آثار فقط برای مخاطب خاص آن خواننده یا گروه ساخته نمی شوند و برای این کار باید اصول خاصی رعایت شود. موسیقی تیتراژ علاوه بر موسیقی همراه باید برای خود هویت مستقلی داشته باشد و پس از سریال به عنوان یک تک نوازی موفق مورد قبول مخاطب قرار گیرد. اصولا یک تیتراژ موفق اگر به سریال کمک کند و از حمایت مخاطبان بهره مند شود. این نوع موسیقی باید به تدریج مورد توجه قرار گیرد تا ماندگاری داشته باشد و در طول زمان تاثیرگذار باشد.»

این تجربه موفق باعث شد تا اعضای گروه پالت تیتراژ دیگری برای قسمت دوم سریال به نام «هم قطر» بسازند که در همان زمان در قسمت پایانی در اختیار مخاطبان قرار گرفت. قطعه ای نزدیک به حال و هوای اروپای شرقی دست و به دلخواه از قطعه محلی و معروف خراسانی «یار جانی» استفاده می شود.

با این حال، تیتراژ سریال تلویزیونی «لیسانس دیدماز جمله موسیقی های ماندگار در سریال سیما در این حوزه تیتراژ است که در دهه نود به یکی از مهم ترین ملودی های مربوط به تیتراژ تبدیل شد. ملودی ها در دوران اخیر بسیار دخیل هستند و ابیات غیر متعارف و ساده در زمینه گذشته نه چندان دور.