لیپوماتیک ساعت شنی و مراقبت های بعد از آن


بدن ساعت شنی امروزه محبوب ترین فرم بدن زنان است. زنان کمر پهنتر و کمر کوچکتری دارند. متأسفانه از هر هزار زن تنها تعداد کمی از زنان به طور طبیعی بدن ساعت شنی دارند. بیشتر خانم ها فقط تا زمانی که عمل جراحی شروع شود رویای داشتن این اندام را در سر می پرورانند. جراحی ساعت شنی توسط جراح پلاستیک معروف Dr. طراحی شده توسط Wilberto Cortes.

عملیات ساعت شنی از چندین روش تشکیل شده است. این جراحی شامل برداشتن چربی از نواحی محلی بدن شما از طریق لیپوساکشن و انتقال چربی به باسن است. لیپوساکشن کمر نیز بخشی از این روش است. برای واجد شرایط بودن برای جراحی، باید چربی اضافی روی بدن خود داشته باشید که می تواند به عنوان منبعی برای تزریق به سایر قسمت های بدن استفاده شود.

عمل لیپوماتیک ساعت شنی چگونه انجام می شود؟

لیپوساکشن ساعت شنی یک روش اصلی است. این عمل تحت بیهوشی عمومی توسط متخصص بیهوشی مجاز انجام می شود. تحت بیهوشی عمومی به این معنی است که در طول عمل کاملاً خواب خواهید بود. در حین عمل چیزی به خاطر نمی آورید و نمی توانید چیزی را در طول عمل جابجا کنید. درد و ضربه ناشی از عمل را احساس نخواهید کرد.

زمان بهبودی جراحی لیپوماتیک ساعت شنی

پس از عمل، بیمار باید روند بهبودی را طی کند که چندین هفته یا حتی ماه ها طول می کشد. چربی تزریق شده به باسن شما حساس است، به این معنی که در صورت بی احتیاطی بیمار ممکن است آسیب ببیند. سلول های چربی حداقل به دو هفته نیاز دارند تا عروق شوند. در این مدت بیمار باید از فعالیت بدنی خودداری کند زیرا به سلول های چربی آسیب می رساند. همچنین در ۲ تا ۳ هفته اول پس از جراحی از دراز کشیدن و نشستن خودداری کنید.

در حالی که بیشتر بهبودی در 2-3 هفته اول پس از جراحی رخ می دهد، بهبودی کامل ممکن است شش هفته یا بیشتر طول بکشد. در شش هفته اول، باید از فعالیت های شدید اجتناب کنید. همچنین تا سه هفته پس از جراحی از رانندگی خودداری کنید. شما می توانید 2 تا 3 هفته پس از جراحی به سر کار خود بازگردید، اما از فعالیت بدنی شدید در محل کار خودداری کنید.

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک ساعت شنی

استفاده از لباس های فشرده: پس از جراحی ساعت شنی، بیماران باید از لباس های فشرده و روپوش پس از لیپوماتیک استفاده کنند. این لباس ها برای حفظ فرم بدن، کاهش التهاب و جلوگیری از عفونت ضروری هستند.

غیر سیگاری: سیگار برای سلامتی بسیار خطرناک است. بنابراین برای افرادی که ساعت شنی کار می کنند خطرناک تر است. سیگار حاوی نیکوتین و مونوکسید کربن است که روند بهبود را کند می کند.

از فعالیت های شدید خودداری کنید: انجام فعالیت های بدنی پس از جراحی پلاستیک می تواند منجر به بهبود ضعیف زخم، خونریزی، عفونت، جابجایی ایمپلنت ها و زخم ها شود.

خواب، استراحت و نشستن: اگر بعد از جراحی ساعت شنی از خوابیدن، نشستن و استراحت غفلت کنید، ممکن است دچار مشکلات پزشکی شوید. بیمار باید از دراز کشیدن و نشستن روی باسن خودداری کند زیرا فشار ممکن است باعث باز شدن برش ها شود.

پیشگیری از عفونت: بعد از جراحی ساعت شنی احتمال عفونت زیاد است. اجازه ندهید کسی جز کارکنان مجرب، بریدگی ها و کبودی های شما را ببیند و لمس کند.

دستورات پزشکان را دنبال کنید: پیروی از دستورات پزشک برای بهبودی پس از جراحی پلاستیک بسیار مهم است. اگر دستورالعمل ها را رعایت نکنید، احتمال عفونت ممکن است افزایش یابد. در صورت بروز هرگونه مشکل فوراً با جراح خود تماس بگیرید.

استفاده از داروها: به یاد داشته باشید که مصرف هیچ دارویی را بعد از جراحی بدون نظر پزشک شروع نکنید. مصرف داروها بدون نظر پزشک می تواند تهدید کننده زندگی باشد و همچنین می تواند منجر به نتایج بد زیبایی شود.

ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک ساعت شنی

یک ماساژور مجرب و ماهر می تواند در کاهش میزان التهاب پوست پس از لیپوماتیک ساعت شنی موثر باشد. این ماساژهای ویژه به تخلیه مایع لنفاوی و کاهش تورم کمک می کند. دو ویژگی خاص این ماساژ وجود دارد که به کاهش تورم در ناحیه جراحی کمک می کند:

  • این ماساژ روی قسمت بالایی پوست تمرکز می کند. در نتیجه باعث آسیب بیشتر به بافت های عمقی نمی شود.
  • هدف از این ماساژ عروق لنفاوی است و باعث بازگشت مایعات لنفاوی به این عروق می شود.

کاهش اثرات عمل لیپوماتیک ساعت شنی

هر چند ساعت یکبار پیاده روی کنید:

هنگامی که پس از بیهوشی عمومی بهبود یافتید، کادر پزشکی تحت مراقبت شما اصرار دارند که از رختخواب بلند شوید و کمی راه بروید. راه رفتن بعد از عمل جراحی شکم ساعت شنی برای جلوگیری از لخته شدن خون مهم است.

رژیم غذایی متعادل داشته باشید:

بیماران اغلب پس از جراحی دچار یبوست می شوند. با توجه به اینکه جراحی شما بر روی دیواره شکم انجام می شود و طول برش شما مهم است، لازم است رژیم غذایی متعادلی داشته باشید تا از عوارض بعد از جراحی جلوگیری شود. به عبارت دیگر بهتر است روز عمل فقط سوپ و آب میوه تازه مصرف کنید و از صبح روز بعد گوشت بدون چربی و میوه و سبزیجات تازه را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

پوشیدن لباس های تنگ:

پوشیدن لباس های فشرده پس از عمل جراحی شکم ساعت شنی ضروری است و این یکی از مهم ترین توصیه های جراح پلاستیک شما است. این بدان معنی است که شما باید آن را بدون توقف برای چندین هفته یا تا زمانی که پزشک به شما بگوید، بپوشید.

از فعالیت بدنی شدید خودداری کنید:

حتی اگر بعد از جراحی احساس بهتری دارید، مهم است که حداقل برای چند هفته یا حتی ماه از فعالیت بدنی خودداری کنید. پس از لیپوساکشن ساعت شنی باید به محدودیت های فیزیکی توجه کنید. فعالیت های ساده مانند برداشتن چیزی از روی زمین می تواند منجر به زخم یا عوارض دیگر شود.

با بدن کمی خمیده به جلو راه بروید:

طول برش در مورد شکم ساعت شنی مهم است. از یک استخوان لگن به استخوان دیگر می تواند طولانی باشد. در دوران نقاهت، بیمار باید بسیار مراقب باشد که فشار غیر ضروری به زخم جراحی وارد نشود. برای جلوگیری از این امر، توصیه می شود چند روز با بدن کمی خمیده به جلو راه بروید.

از هیچ محصول یا دارویی برای بهبودی سریعتر به تنهایی استفاده نکنید:

بعد از عمل شکم ساعت شنی، هر بیمار با سرعت خاص خود بهبود می یابد و هیچ راهی برای تسریع روند بهبودی با استفاده از محصولات مخصوص روی زخم وجود ندارد. به شما توصیه می شود که از کرم، ژل یا لوسیون بر روی برش های جراحی که توسط جراح توصیه نمی شود استفاده نکنید.

محل برش را تمیز و خشک نگه دارید:

بسیاری از بیماران فکر می کنند که نمی توانند برای هفته ها دوش بگیرند یا زخم را تمیز کنند. این درست نیست. بیمار می تواند حمام کند و همچنین توصیه می شود محل برش را به طور مرتب تمیز کند تا از هرگونه عفونتی که ممکن است رخ دهد جلوگیری شود. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که محل برش باید همیشه تمیز و خشک باشد.

نوشیدن مقدار زیادی آب:

نوشیدن آب فراوان بعد از هر نوع جراحی، به خصوص بعد از عمل جراحی شکم ساعت شنی، مهم است. آب به متابولیسم شما کمک می کند تا فعالیت های عادی روزانه را پس از جراحی حفظ کند و همچنین به شما در روند بهبودی کمک می کند. از قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار و همچنین الکل باید تا چند روز پس از جراحی خودداری کرد زیرا می توانند کم آبی بدن را بدتر کنند.

به پهلو یا شکم نخوابید:

پس از عمل جراحی شکم ساعت شنی، مهم است که از خوابیدن روی شکم و پهلو خودداری کنید. سلول های چربی تزریق شده به باسن در حین جراحی به زمان نیاز دارند تا با محیط جدید سازگار شوند. این معمولا چند هفته پس از جراحی اتفاق می افتد.

بعد از عمل لیپوماتیک ساعت شنی ورزش کنید

لیپوساکشن ساعت شنی یک روش بزرگ است که خطرات زیادی را در بر دارد و شامل استفاده از بیهوشی می شود. در طی این روش، برش هایی در بدن برای برداشتن چربی ایجاد می شود.

یکی از سوالات متداول بیماران این است که بعد از جراحی لیپوماتیک ساعت شنی چه مدت می توانند ورزش کنند. به بیماران توصیه می شود تا حداقل 5 تا 6 هفته پس از جراحی از ورزش خودداری کنند. شما باید قبل از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین مانند ورزش، زمان کافی برای بهبودی و ریکاوری به بدن خود بدهید.

بعد از 5 یا 6 هفته، می توانید ورزش را از سر بگیرید. با این حال، لازم نیست که ورزش شدید را به طور ناگهانی شروع کنید. حتما به آرامی و با دقت پیش بروید. فشار ناگهانی بر روی برش ها می تواند باعث مشکلات سلامتی و زیبایی شود. با تمرینات کوچک و آسان شروع کنید و به تدریج تمرینات شدیدتری را به برنامه خود اضافه کنید.

نتیجه

لیپوساکشن ساعت شنی یکی از محبوب ترین عمل های جراحی پلاستیک در جهان است. عملیات ساعت شنی یک عملیات جدی است. عملیات ساعت شنی روش های مختلفی دارد. این روش با لیپوساکشن چربی موضعی و انتقال آن به باسن انجام می شود.

فراموش نکنید که انواع جراحی های پلاستیک، ترمیمی و زیبایی باید با ظرافت و دقت انجام شود تا نتیجه طبیعی و مطلوب باشد. در صورت تمایل به انجام هر یک از عملیات فوق، کار را به کاردان بسپارید. دکتر. کامبیز ایزدپناه یکی از بهترین متخصصان جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی در ایران است.