مجلس معتقد به حمایت از ایران خودرو است


در افتتاحیه این همایش دو روزه، رئیس کمیسیون صنایع مجلس به ارائه ظرفیت های همکاری شرکت ها و موسسات دانش بنیان و گروه صنعتی ایران خودرو پرداخت.

همایش ظرفیت های همکاری شرکت ها و موسسات دانش بنیان و گروه صنعتی ایران خودرو با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، معاون وزیر صمت و مدیران صنعت برگزار شد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این همایش گفت: ایران خودرو باید به گونه ای وارد عرصه شود که با توجه به منویات مقام معظم رهبری نیازمند راه های میانبر برای رشد و تعالی باشد.

عزت الله اکبری تالارپشتی افزود: دولت و وزارت صمت نظر مجلس مبنی بر عدم مداخله در فعالیت خودروسازان را پذیرفته اند و ما از ابتدای مجلس یازدهم این موضوع را نپذیرفته ایم و مجلس معتقد به ایران خودرو است. برای حل مشکلات و موانع

وی با اشاره به ظرفیت‌های عظیم کشور در بخش خصوصی، قطعه‌سازی و ساخت قطعات خودرو، ابراز امیدواری کرد با همکاری‌هایی که صنعت خودرو به‌ویژه ایران خودرو، بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان به دست آورده‌اند، پیشرفت زیادی حاصل شود. به دست آورد. مسیر رضایت مقام معظم رهبری و مردم.

اکبری تالارپشتی با بیان اینکه باید از تفکر دولت فاصله بگیرید و با تکیه بر توانمندی های خود برنامه جدیدی را آغاز کنید، تصریح کرد: باید مدیران میانی را نیز به سازماندهی میدانی بیاوریم و به آنها مسئولیت دهیم، امیدواریم روزی برسد که مدیرعامل ایران خودرو با مدیران شرکت های بزرگ صنعت خودروی جهان باید جلسه ای داشته باشد و در این راستا ابتدا به آن قدرت داده شود.

وی افزود: در مجلس شورای اسلامی در کنار ایران خودرو هستیم و نارضایتی مردم خط قرمز ماست و این خودروساز نیز باید در جهت جلب رضایت مردم و مشتریان گام بردارد.

ظرفیت ایران خودرو برای بلوغ انسانی دانش بنیان

علیرضا منادی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش شرکت های دانش بنیان در توسعه علم و فناوری کشور، گفت: از هشت درصد رشد اقتصادی که رهبری عنوان کردند. حدود سه درصد از بهره وری آن را دارد.

وی افزود: در حال حاضر مجموعه های دانش بنیان دارای گردش مالی 5 هزار میلیارد تومانی و بیش از 2 هزار فرصت شغلی هستند که طبق قوانین خوبی که اخیرا برای حمایت از دانش بنیان تصویب شده است، ایران خودرو اگر دکتر خطیبی بتواند از این ظرفیت استفاده کند. و در این صورت شاهد گامی بلند از نظر رشد فناوری خواهیم بود.

منادی گفت: ایران خودرو صنعت شاخص کشور است و مجلس آمادگی دارد هر مانعی را در مقابل توسعه این صنعت برطرف کند.

وی خاطرنشان کرد: تولید زنجیره تولید کشور در حوزه آموزشی آغاز می شود و حاصل آن محصولی با قیمت پایین و کیفیت بالا است.

در ادامه این همایش، علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با هدف رشد اشتغال دانش بنیان از 65 هزار فرصت شغلی به 3 هزار فرصت شغلی در سال گذشته، گفت: همکاری ایران خودرو با کشور ایجاد شود.

وی در ادامه به تشریح برخی از برنامه های معاونت فناوری و نوآوری معاونت فناوری و نوآوری در حوزه اشتغال دانش بنیان و تجاری سازی فناوری از جمله گرنت فناوری، دستیار فناوری، نوآوری پسا دکتری و طرح ملی ارتقای کارآفرینی افزود: 30 هزار از دانشجویان در دوره های کارآفرینی شرکت کرده اند.

وی افزود: معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با همکاری ایران خودرو در زمینه آموزش و تربیت نیروی انسانی واجد شرایط برای فعالیت در این شرکت گام برخواهد داشت.

گفتنی است همایش ظرفیت های همکاری شرکت ها و موسسات دانش بنیان و گروه صنعتی ایران خودرو تا فردا نهم خردادماه در ساپکو ادامه دارد.