محقق ایرانی روکش ضد یخ تولید کرد


محقق ایرانی به نام هادی قاسمی به همراه تیم تحقیقاتی خود روکش جدیدی ساخته است که می‌توان از آن برای جلوگیری از یخ زدن بال‌های هواپیما استفاده کرد.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، یکی از مهم ترین مسائل ایمنی پرواز، جلوگیری از یخ زدن بال های هواپیما است. همچنین نگهداری آن بدون انجماد دشوار است. یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی هادی قاسمی، دانشمند ایرانی در دانشگاه هیوستون، برای حل این مشکل، پوشش قابل پاشیدن جدیدی ساخته است.

در حال حاضر برای جلوگیری از یخ زدگی بال های هواپیما که به سختی در هواپیما پخش می شود و برای محیط زیست مضر است، از محلول های یخ زدایی شیمیایی سنگین استفاده می شود. به همین دلیل، محققان دانشگاه هیوستون به دنبال راه حل جدیدی هستند. پوشش بالایی که آنها می سازند برای یخ زدایی و یخ زدایی 100 برابر قوی تر است. در حال حاضر، روش‌های یخ‌زدایی بی‌اثر هستند و محققان را بر آن می‌دارد تا راه‌حل‌های سازگار با محیط‌زیست دیگری را توسعه دهند.

رویکرد مهندسین دانشگاه هیوستون بر نحوه جداسازی اجسام جامد از سطوح متمرکز است. توسط نیرو هدایت می شود و در سطوح مفصلی ترک ایجاد می کند. این ترک ها تا رفع کامل آسیب ادامه خواهند داشت. در واقع این فرآیند به نام سطح کنترل کننده ترک می تواند روش فعلی را تغییر دهد. ماده جدید تولید شده مخلوطی ناهمگن با خواص مکانیکی و شیمیایی متفاوت است. در ساخت خود به دقت مهندسی شده است و می تواند ترک هایی را در رابط ایجاد کند. سپس انرژی را به شکاف ها هدایت می کند تا سریعتر رشد کنند. در واقع مهمترین نکته در مورد این ماده استحکام بالای آن است.