مرز عراق تا اطلاع ثانوی بسته است / گذرنامه موقت اربعین صادر نمی شود – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، سید مجید میراحمدی رئیس ستاد مرکزی اربعین با اعلام این خبر گفت: با توجه به حوادث نگران کننده در مرزهای شلمچه و مهران و خطرات جدی که برای ایمنی و سلامت زائران به وجود آمده است. تشکیل جلسه فوق العاده ستاد اربعین در مرز مهران با حضور وزیر کشور، فرماندهان عالی رتبه فراجا، استاندار ایلام و جمعی دیگر از مسئولان ذیربط و وضعیت در مرز مهران برگزار شد. مرز ها. بررسی شده و رویدادها تجزیه و تحلیل می شوند.

وی ادامه داد: در این دیدار سفری که به عراق داشتیم و مذاکراتی که در آنجا انجام شد و همچنین درخواست های مقامات عراقی برای کاهش تعداد زائران در ایران و مشکلات عراق مطرح شد.

میراحمدی با بیان اینکه قطعا ادامه وضعیت فعلی خطرات جدی برای سلامت زائران دارد، افزود: همه اعضای شرکت کننده در این جلسه بر این موضوع اتفاق نظر دارند و بسیار نگران هستند. اساس نگرانی عدم آمادگی و بسترها و سکوهای عراقی از نظر سرعت پذیرش زائران، سرعت عملیات تردد و کمبود امکانات در آن سوی مرز، جمعیت زیاد و هوای گرم است. . .

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی بیان کرد: همه اینها دور هم جمع شد تا بر خلاف میل ما و حاضران در جلسه باشد و پس از 5 ساعت مشورت به این نتیجه رسیدیم که چون امنیت و سلامت زائران عزیز خط قرمز است. برای ما تمامی مرزها راه های خروج زائران ما در عراق تا اطلاع ثانوی مسدود خواهد بود.

میراحمدی تاکید کرد: این تصمیم به این دلیل اتخاذ شد که امنیت و سلامت زائران ما در خطر جدی است.

وی افزود: پس از تخلیه پایانه های مرزی خود، وضعیت داخلی عراق و نحوه اجرای تفاهماتی را که با مقامات عراقی داریم برای ایجاد امکانات لازم و سایر شرایط بررسی خواهیم کرد و در مورد نحوه بازگشایی مرزها تصمیم گیری خواهیم کرد و در آینده تصمیم خواهیم گرفت. در مورد آن اعلام کند.

میراحمدی گفت: برای اطلاع زائران از برنامه سفر خود به تمامی پایانه های مسافربری اعلام شده است که از فردا تمامی برنامه های سفر اتوبوسی به مرزهای عراق لغو و به تمامی مسافران اطلاع رسانی می شود و پول بلیت به آنها عودت داده می شود. .

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: عزیزانی که در راه هستند سعی کنند برنامه های خود را تغییر دهند. فقط کسانی که در پایانه های مرزی هستند در چند ساعت آینده با نظارت و کنترل مورد آزمایش قرار می گیرند تا بازگشت و یا عبور از مرز را در شرایط اطمینان بخش توجیه کنند.

وی افزود: این تصمیم برای حفظ سلامت و ایمنی زائران کاملا ضروری است و باید این تصمیم گرفته شود.

میرا احمدی افزود: مقرر شده است که صدور گذرنامه ویژه در اربعین متوقف شود و برای متقاضیان گذرنامه از طریق پست گذرنامه صادر و برای آنها ارسال شود.

وی افزود: اگر خداوند اجازه دهد پس از ارزیابی شرایط، اگر تصمیم جدیدی گرفته شود، ملت شریف ایران را احضار خواهیم کرد.