مهار تجارت فرآورده های نفت خام و گاز با یک محصول دانش بنیان


به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یک شرکت دانش بنیان موفق به بومی سازی دانش فنی برای ایجاد زنجیره ارزش گاز بوتادین در کشور شده است. وی با بیان اینکه گازهای بوتان و بوتادین مرتبط هستند، گفت: با توجه به اهمیت حوزه های نفت، انرژی، پتروشیمی، گاز و پالایشگاه، در این زمینه فعال هستیم و توانسته ایم فناوری های جدید را به سمت تولید در بخش های مختلف سوق دهیم.

شرکت های دانش بنیان مختلفی وجود دارند که نقش حمایتی و تسهیل کننده شرکت های دانش بنیان در این صنعت را ایفا می کنند. در سراسر کشور، صدها شتاب دهنده، خانه خلاق و نوآور، مراکز رشد، مراکز نوآوری و سایر بازیگران در اکوسیستم نوآوری و خلاقیت فعال شده اند. این مرکز نوآوری و شتاب نیز در پارک علم و فناوری شریف واقع شده است.

دانشجویان، اساتید، فناوران و فعالان دانش بنیان با طرح‌ها و فرآیندهای محصولات و خدمات نوآورانه در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، پالایش و پخش می‌توانند دانش‌آموخته به این شرکت مراجعه کنند.

در حال حاضر 5 تیم فناور مختلف به مرحله شرکت رسیده اند و این 5 واحد اخذ مجوز و مجوز تولید را به پایان رسانده اند.

تامین نیازهای صنعت لاستیک

یکی از پروژه های موفق این شتاب دهنده ایجاد زنجیره ارزش گاز بوتادین است که خود شاخه ای از گاز بوتان است. علیرغم اینکه گاز بوتان یا بوتادین زیادی در کشور تولید می شود، این محصولات معمولا به صورت خام به فروش می رسند.

بوتیلن و بوتادین به همراه اتیلن و پروپیلن یکی از 7 ماده اساسی صنعت پتروشیمی محسوب می شوند. بسیاری از صنایع به گاز بوتان و بوتادین متکی هستند.

صنایع لاستیک یکی از صنایعی است که به این ماده اولیه نیاز دارد. شریک تخصصی شتابدهنده شرکت دانش بنیان صنایع نانوتک آیده توانسته مراحل اخذ مجوز و دانشنامه فرآورده های گاز بوتادین را نهایی کند. به گفته مدیران این مجموعه، پس از اتمام این فرآیند، ایران یکی از 8 کشوری خواهد بود که مجوز این حوزه را صادر می کند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید