مهر نسخ به امید خاتم حضرت رضا (ع) – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبه گزارش قدس آنلاین به نق از آستان نیوز، در دوربرگردان شیخ طوسی حرم مطهر رضوی ساختمانی چهار طبقه به نام «دارالشفای امام (علیه السلام)» وجود دارد. این مرکز وابسته به بنیاد بهره وری اوقاف آستان قدس رضوی از دیرباز محل خدمت رسانی به پزشکانی بوده که به عشق امام رضا (ع) مرهمی بر دردها و زخم های زائران و بیماران مجاور می زنند.
پزشکانی که نه تنها مراقب جسم بیماران هستند بلکه با روح و روان آنها تعامل دارند، لذا با نگرش و روحیه خاصی در خدمت عزیزان بیماران صحن و سرای رضوی هستند.
به مناسبت 1 سپتامبر؛ روز پزشک به ما این فرصت را داد تا با دکتر صحبت کنیم. سید سعیدی مدیر عامل موسسه پزشکی آستان قدس رضوی از خدمت در زیر پرچم این بنیاد مقدس به ویژه در دارالشفایی امام (ره) خبر داد.

روایت خدمت در زیر پرچم حضرت رضا (ع)
دکتر دکتر با اشاره به اینکه از سال 1383 به عنوان متخصص داخلی در خدمت بیماران بوده است. سعیدی می گوید: همکاری خود را به عنوان بهورز از سال 1394 در مجموعه آستان قدس رضوی آغاز کردم. سپس به عنوان مشاور در بیمارستان رضوی در زمینه گردشگری سلامت مشغول به کار شدم و از سال 1400 به عنوان مدیر عامل موسسه پزشکی آستان قدس رضوی این افتخار را داشتم که به زائران و مجاوران خدمت کنم.
وی در ادامه درباره آشنایی خود با امام زمان دارالشفایی (علیه السلام) می گوید: از کودکی که به حرم مطهر رضوی مشرف می شدم و ساختمان دارالشفای قدیم را می دیدم، می دانم که پزشکان. خدمت. زائران بیمار در این مکان در سال های اول تحصیل در رشته پزشکی در اوایل دهه 60، به مناسبت دیدار با مدیرعامل سابق دارالشفای امام (ره) محیط معنوی دارالشفا را از نزدیک دیدم. از آن زمان عشق خدمت به زائران در وجودم نهادینه شد.
بعد از تحصیل در استان های مختلف کشور و دور از مشهد خدمت کردم. روزی که به مشهد برگشتم، برای اولین بار خدمت شریف زائران حضرت سامان الحجج (علیه السلام) را ادامه دادم که نه در آن زمان، بلکه از شش سال پیش بود که توفیق نصیبم شد. خادم این کاخ و کاخ به معنای واقعی دید زائران امام (ع) را می شناسم.

دیدگاه معنوی زائران دارالشفایی امام
این پزشک متخصص درباره تفاوت بیماران بیمارستان امام رضا (ع) با سایر مراکز درمانی توضیح می دهد: اکثریت بیماران این بیمارستان را زائران راه دور و نزدیک تشکیل می دهند که برای مصلحت و نگاهشان به امام رضا (ع) پناه می برند. آی تی. مرکز درمانی یک مرکز معنوی است. به عبارت دیگر، بیماران فقط برای معاینه به دارالشفا مراجعه نمی کنند، در جایی که برای ما اتفاق افتاد که از ما خواستند برایشان نسخه پزشکی با نام دارالشفا بنویسیم که در آن ذکر شده است. عنوان. صفحه
وی با بیان خاطره ای بر روحیه خاص خدمت رسانی در موسسه پزشکی آستان قدس رضوی تاکید کرد و افزود: نگاه معنوی بیماران دارالشفا در روحیه ما پزشکان نیز تاثیر دارد. همچنین مجاورت این مرکز درمانی با بارگاه ملکوتی رضوی تأثیرات مثبت بسیاری در زندگی شخصی ما داشته است تا جایی که یاران دیرینه دارالشفا همواره امام رضا (ع) را حافظ خود می دانند.

از خدمت خالصانه تا درآمد خارج از این دنیا
دکتر. سعیدی با اشاره به اینکه بیمارستان امام شفائی بر اساس ضوابط اداری یک مرکز درمانی خیریه محسوب می شود و با کمترین تعرفه درمانی در کشور فعالیت می کند، می گوید: پزشکانی که رایگان یا بسیار کم کار می کنند کم نیستند. با دفاترشان مقایسه کردیم.آنها زیر پرچم حضرت رضا(ع) در این مرکز خدمت می کنند. این پزشکان داوطلب خدمت به این مرکز برای کسب درآمد نبودند، آنها با سربلندی و صمیمیت در اینجا به خاطر دل خود کار کردند و از لطف حضرت رضا علیه السلام بهره بردند. البته درآمد دارند اما درآمدشان با دنیا فرق دارد.
وی با بیان اینکه تمام لحظات همکاری با کارکنان بهداشتی و درمانی برای او درس و خاطره است، افزود: همچنین از سراسر ایران مانند بوشهر، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان به عشق پزشکان غیرمشهدی و متخصصان برجسته زیادی داریم. امام رضا (ع) و خدمت به زائران دارالشفا به مشهد مشرف شدند و تنها به نذری اکتفا نکردند. وقتی از این پزشکان علت خدمت مستمرشان را جویا شدم، گفتند که اگر در ماه یک روز به بارگاه رضوی برویم، همان روز خدمت به ما قدرت یک ماه را می دهد و احساس می کنیم زندگی مان گرفته است. رنگ و طعم متفاوت تا ماه آینده حتی برخی از آنها می گویند که نعمت این خدمت را در زندگی کاری خود احساس می کنند و معیشت آنها بهتر شده است.
این پزشک متخصص ادامه داد: در این میان بسیاری از پزشکان خادمیار که با موسسه همکاری می کنند مناسبت های خاصی مانند روز عاشورا، شب های قدر و دهه پایانی صفر را انتخاب می کنند که حرم مطهر مملو از عاشقان انیس است. نُفُس (علیه السلام) برای خدمت شریفشان، در حال زمزمه نماز به خدمت ایشان رسیدند.
دکتر معتقد است سعیدی: حرم مطهر رضوی مانند یک دانشگاه، مردم را تربیت می کند و علم می آموزد. در این میان امام رضا (ع) نگاه ویژه ای به پزشکانی دارد که زیر پرچم این بارگاه ملکوتی به بیماران خدمت می کنند.

لحظات شیرین خدمت
از این پزشک داخلی درباره زیباترین لحظه خدمت در این آستان مقدس پرسیدم که پاسخ داد: تمام لحظات خدمتم شیرین است. وقتی لبخند رضایت را بر چهره بیماران دارالشفا می بینم احساس می کنم کار خوبی انجام داده ام. به خصوص گاهی این بیماران افراد بیچاره ای هستند که تنها امیدشان به دادگاه و بیمارستان است.
دکتر. سعیدی حدود دو سال پیش برگشت و از زائری پیری گفت که قبل از شروع وظایف اداری خود در این مرکز درمانی با چهره ای بیمار در حال نماز در حرم مطهر دیده بود. زائری از جنوب کشور که به گفته خودش به بهترین پزشکان شهرش مراجعه کرده اما در بیماری کلیوی بهبودی حاصل نشده است.
وی افزود: این بیمار برای شفای امام رضا(ع) آمده بود و با بیمارستان امام(ع) آشنایی نداشت. او را به این مرکز درمانی معرفی کردم و روند درمانش را پیگیری کردم. باورم نمی شد نسخه ای که برایش نوشتم به خاطر لطف حضرت رضا (ع) مشکل کلیه اش را کاهش داد. بنابراین یاد و خاطره این بیمار هرگز از ذهن من خارج نخواهد شد.
این پزشک متخصص همچنین به حضور پزشکان خادمیار در اردوهای جهادی آستان قدس رضوی در مناطق محروم کشور در چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: خدا را شاکرم که توانستم در اربعین حسینی در بیمارستان سیار رضوی خدمت کنم. به سمت نجف و کربلا در دوران قبل از شیوع بیماری کرونا و همچنین چند اردوی جهادی در روستاهای مناطق محروم استان نیز به من داده شد.
وی ادامه داد: پزشکان می توانند با حضور خود در این اردوهای جهادی خدمت ارزنده ای به بیماران مناطق محروم کشور ارائه کنند. چون گاهی برخی از بیماران در آن مناطق پولی ندارند که به شهر بروند و به پزشک مراجعه کنند.

با پاسداشت یاد و خاطره شهدای مدافع سلامت
دکتر. سعیدی درباره سختی دوران کرونا به ویژه برای کادر پزشکی می گوید: مردم اپیدمی کرونا را فراموش نکنند، دوران بسیار سختی برای همه اقشار جامعه است، اما برای کادر پزشکی سخت تر. ما همواره قدردان خدمات و فداکاری های آنان در این مدت خواهیم بود و یاد و خاطره شهدای حافظ سلامتی را زنده نگه می داریم.