مهندسان هلندی از اولین خودرویی که دی اکسید کربن را جذب می کند رونمایی کردند


دانشجویان مهندسی در هلند برای اولین بار از خودروی جدیدی رونمایی کردند که می تواند دی اکسید کربن هوا را در حین رانندگی جذب کند. این خودرو به عنوان اولین خودروی کربن خنثی در جهان شناخته می شود.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، خودروها هم اکنون حدود 16 درصد دی اکسید کربن را در حمل و نقل جاده ای تولید می کنند. به همین دلیل، دانشجویان مهندسی در آیندهوون برای اولین بار خودرویی بدون کربن طراحی کردند که می تواند در طول سفر، دی اکسید کربن موجود در هوا را ذخیره کند.

در این خودرو هوا در قسمت جلویی خودرو و پس از عبور از فیلتر جریان می یابد و گازهای گلخانه ای در آن قسمت جدا می شود. خودروی برقی Zem توسط دانشجویان مهندسی هلندی به گونه ای طراحی شده است که سقف و بخشی از کاپوت آن با پنل های خورشیدی پوشانده شده است. انرژی تولید شده توسط این پنل ها نیز به عنوان باتری اضافی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

لوئیز دی لوت، مدیر تیم تحقیقاتی ساخت این خودرو می گوید: با استفاده از این خودرو، هوا هنگام رانندگی نیز تمیز می شود. این خودرو به صورت یک خودروی کاملاً خنثی کربن ساخته خواهد شد. به گفته وی، در صورت افزایش ظرفیت فیلتر، می توان از این اثبات مفهومی در خودروها نیز استفاده کرد. جذب دی اکسید کربن به عنوان یک پیش نیاز برای جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای باید در ساخت و بازیافت خودروها استفاده شود.

فیلتر استفاده شده در این خودرو پس از طی حدود 200 مایل و جمع آوری 30 گرم دی اکسید کربن به ظرفیت مورد نظر خود رسیده است. همچنین امکان تعویض یا تمیز کردن آن و تخلیه دی اکسید کربن وجود دارد. این شرکت هنوز مشخص نکرده است که دی اکسید کربن جمع آوری شده برای چه چیزی استفاده خواهد شد.

در داخل این خودرو از موادی مانند پوست آناناس و پلاستیک های بازیافتی استفاده شده است. به گفته تیم سازنده، در این خودرو از فناوری شارژ دوطرفه استفاده شده است که امکان استفاده از آن را برای تامین انرژی خانوارها در غیاب هرگونه انرژی تجدیدپذیر فراهم می کند.