موفقیت دانشمندان در انتقال بی سیم انرژی با کمک نور مادون قرمز


محققان برای اولین بار توانستند با کمک نور مادون قرمز انرژی را تا فاصله 30 متری به صورت بی سیم انتقال دهند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری تکنا، در صورت موفقیت در پروژه های مربوط به انتقال انرژی بی سیم، می توان تصور کرد که در آینده با ورود به فروشگاهی، تلفن همراه شما به صورت خودکار شارژ می شود.

سیستم جدید محققان می تواند انرژی را به شکل شارژ بی سیم با استفاده از نور مادون قرمز یا مادون قرمز منتقل کند. این گروه از محققان دانشگاه سجونگ کره جنوبی در آزمایش های آزمایشی موفق شدند 400 میلی وات توان نوری را تا فاصله 30 متری ارسال کنند.

جین یونگ هان، رئیس این گروه بین المللی می گوید: در حال حاضر برای شارژ دستگاه های بی سیم، باید آنها را در ایستگاه شارژ قرار دهیم. اول از همه شارژ لیزری بی سیم، زمانی که گیرنده و فرستنده در میدان دید یکدیگر هستند، امکان تنظیم خودکار موقعیت بدون نیاز به ردیابی وجود دارد. حتی می تواند به طور خودکار به حالت انتقال انرژی کاهش یافته در صورت وجود یک جسم یا شخص تغییر کند. در سیستم شارژ لیزری توزیع شده، قطعات نوری به طور جداگانه در فرستنده و گیرنده قرار می گیرند. در حالی که در لیزرهای سنتی، این قطعات در یک دستگاه ادغام می شوند. زمانی می توان انرژی را انتقال داد که فرستنده و گیرنده در یک میدان دید قرار گیرند و ارتباط بین آنها برقرار شود. در این فرآیند از فیبر نوری تقویت کننده Eribum که طول موج مرکزی آن به 1550 نانومتر می رسد استفاده می شود. این دامنه به عنوان امن ترین دامنه، مشکلی برای چشم و پوست ایجاد نخواهد کرد.

در آزمایشات انجام شده توسط محققان، مشخص شد که در سیستم انتقال بی سیم قدرت نوری، تنها یک کانال موجود است و 400 میلی وات توان با عرض خط یک نانومتر و فاصله 30 متری قابل انتقال است. سلول فتوولتائیک در سمت گیرنده این انرژی را به 85 میلی وات برق تبدیل می کند.