میراث جهانی که توسط بقیه دنیا قابل مدیریت نیست!


ایسنا/ یزد میراث جهانی و بافت تاریخی ارزشمند یزد که حاصل همزیستی انسان و طبیعت است، در سال های اخیر با وجود بحران ها و سیاست ایران هراسی در غرب مورد توجه گردشگران در سراسر جهان قرار گرفته است، اما مدیریت با جهانی شدن خود بهبود نیافته است. ما گوشه های آن را دیده ایم.

پارچه تاریخی یزد در 18 تیر 1396 با مساحت 743 هکتار و عرض این پنج هزار هکتار پارچه زنده، در چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به عنوان اولین شهر خشتی جهان به ثبت رسید. ثبت آن برای اولین بار پرونده یک شهر تاریخی در ایران در فهرست جهانی ثبت شد.

اگرچه در طول این پنج سال اقدامات زیادی از سوی مسئولان برای حفاظت از این منطقه انجام شده است، اما همچنان می توان شاهد آثار نامطلوب این نقطه از شهر یزد بود، به طوری که بسیاری از ساکنان این بافت تاریخی پویا و زنده نیز از آن گلایه دارند و هنوز میکند. به دلیل کمبودهای مدیریتی در این منطقه شاهد مهاجرت ساکنان اصلی آن به سایر نقاط شهر بوده ایم.

بافت تاریخی یزد امروزه علاوه بر چالش هایی چون نبود مدیریت گردشگری، وجود آثار تاریخی ناشناخته و متعلق به فراوان و خطرات آتش سوزی و انتشار آلودگی، با مشکل حفظ بناهای تاریخی و گاه مناظر زشت نیز مواجه است. نشان می دهد.

در واقع این بستر جهانی برای میزبانی بهتر از گردشگران جهان نیازمند حکمرانی بهتر و حکمرانی جهانی است و امید است دستگاه های ذیربط توجه لازم را برای جلوگیری از نابودی این ثروت و میراث و توسعه بیشتر داشته باشند.