ناسا تاریخ جدیدی را برای پرتاب موشک SLS تعیین کرده است


با وجود چندین تلاش ناموفق برای پرتاب موشک آرتمیس 1، ناسا اکنون تاریخ های دیگری را برای پرتاب این ماموریت تعیین کرده است.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، ناسا دو تاریخ اول و چهارم می را برای پرتاب آرتمیس در نظر گرفته است که البته پرتاب آرتمیس در دو تاریخ ذکر شده به عوامل دیگری نیز بستگی دارد. ابتدا سیستم سوخت موشک باید تعمیر و آزمایش شود و از نیروی فضایی برای پرتاب تاییدیه دریافت کند.

برنامه Artemis 1 اولین پرتاب موشک SLS است که باید فضاپیمای Orion را به مدار ماه حمل کند. این ماموریت بدون سرنشین در واقع آزمایشی برای دو ماموریت بعدی آرتمیس بود. زیرا در ماموریت های بعدی فضانوردان به ماه اعزام خواهند شد.

آخرین ماموریت لغو شده ناسا در 12 سپتامبر انجام شد. اکنون این آژانس فضایی قصد دارد موشک را در همان سکوی پرتاب تعمیر کند. مهندسان ناسا اکنون در حال تعویض اتصالات و تعمیر خطوط سوخت هستند تا مسیر انتقال سوخت هیدروژن به موشک را اصلاح کنند. همچنین تعمیر پلت فرم به تست اتصالات جدید در دماهای برودتی کمک می کند. اگر آزمایش‌های برودتی سامانه در 26 سپتامبر با موفقیت انجام شود، موشک در 1 اکتبر پرتاب خواهد شد.

علاوه بر تعمیرات مربوط به نشت سوخت در این موشک، ناسا باید به مسائل دیگری نیز بپردازد. یکی از آنها مربوط به سیستم پایان پرواز است. سیستم پایان پرواز نوعی سیستم ایمنی در نظر گرفته می شود که فقط در هنگام پرتاب قابل استفاده است. البته تاییدیه این سیستم قبلا دریافت شده است. البته به دلیل تاخیر ممکن است نیاز به تمدید مجدد باشد. تاریخ پرتاب ترجیحی ناسا 1 و 4 اکتبر است که با دیگر برنامه های پرتاب این آژانس تداخلی نخواهد داشت. در صورت کوتاهی تاریخ های انتخاب شده، عرضه آرتمیس به پایان آبان ماه موکول می شود.