ناسا ربات جراح را به ایستگاه فضایی بین المللی می فرستد


ناسا قصد دارد یک ربات جراح را با همکاری سایر آژانس های فضایی در یک ماموریت جدید به ایستگاه فضایی بفرستد.

به گزارش سرویس خبری فناوری و فناوری تکنا، در آینده نزدیک فضانوردان زیادی با کمک ناسا یا سایر آژانس های فضایی به فضا فرستاده خواهند شد. در طول این زمان اعزام فضانوردان، بر خلاف ماموریت آپولو، دوره های طولانی اقامت چندین ماه به طول انجامید. همچنین ماموریت هایی برای سفر به مریخ و انجام چندین ماه عملیات روی سطح این سیاره انجام خواهد داد.

از سوی دیگر، شرکت های خصوصی نیز در تلاش برای تجاری سازی ایستگاه های فضایی یا مدار پایین زمین هستند. بنابراین، در آینده، میلیون ها نفر ممکن است در زیستگاه های فضایی یا زیستگاه های فرازمینی زندگی کنند. زندگی در فضا و اقامت در آنجا نیز می تواند چالش های زیادی را به همراه داشته باشد. در مورد فضانوردان بیمار یا مجروح، امکان انجام عملیات فوری پزشکی یا جراحی در آنجا وجود ندارد.

پروفسور شین فریتور و همکارانش از دانشگاه نبراسکا-لینکلن یک ربات جراحی مینیاتوری طراحی کرده اند و قصد دارند آن را به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستند. سکوی ربات جراحی میرا قرار است در سال 2024 به ایستگاه فضایی فرستاده شود، در این ایستگاه توانایی های این ربات جراح در طول ماموریت ها مورد آزمایش قرار می گیرد.

پروفسور فریتو از کالج مهندسی نبراسکا با مرکز پروازهای فضایی ناسا و آزمایشگاه رانش جت کار می کند. همکاری او در زمینه طراحی و مونتاژ سطوح غلتشی ناسا و برنامه ریزی حرکت آنها بود. در سال 2006، فریتو Virtual Gap را با یک استاد جراحی سابق به نام Elinikoff تأسیس کرد.

فریتو قصد دارد با دانشجوی مهندسی راشل واگنر همکاری کند تا این ربات را برای شروع مرحله آزمایشی ایستگاه بین المللی در سال آینده آماده کند. این آماده سازی شامل طراحی قسمت نرم افزاری، قرار دادن ربات در اتاق آزمایشگاه و همچنین ارزیابی پایداری آن در فضا و اجازه شرایط پرتاب می باشد.