نحوه اجرا و روش های اجرای انواع سقف کوبیاکس + قیمت، مزایا و معایب


سقف مکعبی یکی از جدیدترین سازه های بتنی مورد استفاده در ساختمان های مختلف است و تفاوت های زیادی با سقف های سنتی و قدیمی دارد. این سقف ها در فضای ساختمان معلق بوده و با وزن و ضخامت محدود در فرآیند ساخت مورد استفاده قرار می گیرند.
بار حاصل از این سقف ها به دو محور تقسیم می شود و فشار اضافی مربوط به سقف را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. این ویژگی ها کوبیاکس را به یک سازه ساختمانی محبوب در میان مهندسان عمران و معماران تبدیل کرده است. در طی این گزارش اطلاعات بیشتری در مورد این مصالح ساختمانی و نحوه اجرای ساختمان آن ها خواهید آموخت.

مزایای استفاده از سقف کوبیاکس

سیستم سقف کوبیاکس مزایای زیادی دارد که باعث افزایش استقبال آنها در صنعت ساختمان می شود. برخی از مزایای استفاده از این نوع سقف به شرح زیر است:

  • استفاده از آنها به طور قابل توجهی طول کل سازه ها را کاهش می دهد.
  • با استفاده از این سازه ها از بتن پیش ساخته در محل ساخت و ساز استفاده می کنید.
  • سرعت بالای نصب این سازه ها یکی از مهمترین مزیت های استفاده از این محصولات و دلیل فروش انبوه آنها می باشد.
  • با وجود این، وزن ساختمان به شدت کاهش می یابد.
  • انواع آنها برای نصب دهانه های بزرگ در ساختمان با قطر بالا مناسب است.
  • این سقف ها انعطاف پذیری قابل قبولی دارند و این مشکل باعث بهبود استفاده از این سازه ها در ساختمان های مختلف می شود.
  • با وجود این مدل سقف، تعداد ستون های مورد استفاده در ساختمان تا حد زیادی کاهش می یابد. (حدود 45%)
  • اجرا و طراحی سقف کوبیاکسباعث کاهش میزان فولاد مصرفی شد و این مشکل هزینه های جاری خرید مواد را کاهش داد.
  • سازه های مورد استفاده در اجرا و طراحی سقف کوبیاکس همیشه می توان آن را بازیافت کرد و از محیط زیست محافظت می کند.
  • توسعه سازه های مورد استفاده در فرآیند پی سازی اجرای سقف

معایب استفاده از سقف کوبیاکس

مزایا و معایب سقف کوبیاکس را بررسی کنید این موضوع برای استفاده بهتر از این سازه ها موضوع مهمی تلقی می شود. هر سازه در کنار مزایای مهم، دارای معایبی نیز می باشد که محدودیت هایی را در روند استفاده از این موارد ایجاد می کند. از این سازه ها برای پروژه های کوچک ساختمانی استفاده نمی شود و در صورت استفاده از آنها منطق اقتصادی ندارد.
پایداری این سازه ها در برابر نوسانات ناشی از زلزله چندان مطلوب نیست. به همین دلیل، مهندسان ساختمان اغلب توصیه می کنند از سقف های کوبیاکس برای رعایت نکات ایمنی در مناطق زلزله خیز استفاده نکنید. یکی از بهترین جایگزین های این نوع سقف، سقف دک اینتل است. سقف عرشه اینتل یک روش جدید و مبتکرانه برای اجرای صفحات شبکه دو طرفه است.

روند اجرای سقف های کوبیاکس

برای اطلاع از روند اجرای این سقف ها باید به چند مرحله اساسی توجه کنید. مرحله اول قالب بندی سقف های کوبیاکس است؛ در این سطح ضخامت سقف کوبیاکس نیز تعیین شده است. سپس نوبت به پیاده سازی شبکه مش پایین می رسد.
در مرحله بعد ماژول های قفس در مکان های مورد نظر قرار می گیرند. در قسمت بعدی شبکه مش بالایی قرار داده شده است. سپس نوبت به بتن ریزی سقف مورد نظر می رسد که با کیفیت عالی ساخته شده است. هر یک از این مراحل با رعایت نکات مهم و اصول و مقررات سقف های کوبیاکس در محل مورد نظر اعمال می شود.

مهمترین نکات در اجرای سقف کوبیاکس

سقف مکعبی با رعایت چند نکته اساسی در مکان های مورد نظر تعبیه و نصب می شود. اصول، استانداردها و ضوابط کلی ساخت و ساز ساختمان در روند اجرای این سقف ها در نظر گرفته شده و رعایت می شود.
در این زمینه ابتدا حداقل ضخامت توپ های بتنی مورد استفاده تعیین می شود. این ضخامت در حدود 5 سانتی متر تعیین می شود. این سقف ها فقط در کره های کروی اطراف اجرا می شوند. در غیر این صورت خلاف قوانین و مقررات ساختمانی است.
برای پر کردن فضای خالی بین کره ها نیز باید از روان کننده های بتن استفاده شود. با این روش هر یک از گوی ها به خوبی در مکان های مورد نظر نصب می شوند. به منظور رعایت نکات ایمنی و جلوگیری از آسیب به بتن مورد استفاده در این سقف ها، باید پس از بتن ریزی زمان بگذارید تا این مواد خشک شوند و از برداشتن زود هنگام قالب های موجود خودداری کنید. در غیر این صورت، بتن سقوط می کند و خراب می شود.

اجزای اصلی سقف های کوبیاکس را بررسی کنید

سیستم سقف کوبیاکس از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام در هر مرحله از نصب و آماده سازی این سازه ها استفاده می شود. در ساختار این سقف بتنی جدید از بتن، آرماتور، مدول های قفسه با گوی های توخالی، با خرپاهای فلزی فولادی استفاده شده است.
ضمناً شبکه مشبک بالا و پایین نیز به صورت دو لایه جهت پوشش اجزای اصلی سقف در محل های مورد نظر قرار گرفته و نصب می گردد. در جریان است اجرا و طراحی سقف کوبیاکس بررسی هر یک از این اجزا و اطمینان از قرار گرفتن آنها در مکان های مناسب بسیار مهم است.

نتیجه

در فرآیند ساخت و ساز از مصالح ساختمانی زیادی استفاده می شود و کیفیت هر یک از آنها برای استحکام سازه نهایی ساختمان در نظر گرفته می شود. باید به کیفیت قطعات به کار رفته در ساخت و آماده سازی سقف های کوبیاکس توجه کنید. در این گزارش اطلاعاتی در مورد نحوه نصب و اجزای به کار رفته در این سقف ها ارائه می کنیم که امیدواریم مفید واقع شود. با بررسی این موارد، نصب سقف ساختمان با دقت بیشتری انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سقف های Kubiax، Intel Deck و سایر سقف ها می توانید به سایت مراجعه کنید.