نحوه استعلام جریمه در طرح ترافیک


در سال‌های گذشته، مردم برای بیشتر پرداخت‌های روزانه خود مانند کرایه تاکسی، بلیط مترو، خرید روزانه و غیره نیاز به تغییر داشتند. اما تغییر برای آنها مشکل بزرگی است. از ابتدای سال 2013، پرداخت های آنلاین توسعه یافته و نقش اسکناس در زندگی روزمره تقریباً از بین رفته است. هر شخصی با داشتن گوشی هوشمند و نصب اپلیکیشن می تواند چندین پرداخت روزانه انجام دهد. یکی از بهترین اپلیکیشن ها اپلیکیشن پرداخت الکترونیک بانک پاسارگاد (پی پاد) است که کارکردهای بسیاری را در اختیار کاربران قرار می دهد. از جمله این توابع، سوالات و پرداخت طرح ترافیک .

در این مقاله به نحوه استعلام طرح جریمه راهنمایی و رانندگی و پرداخت آن می پردازیم. اگر می خواهید از جریمه های خود مطلع شوید و آن ها را پرداخت کنید تا پایان با ما همراه باشید.

هر آنچه باید در مورد برنامه ریزی ترافیک بدانید

آلودگی هوا و افزایش ترافیک در شهرهای بزرگ مسئولان را به فکر تدبیری برای کنترل ترافیک و کاهش آلودگی انداخته است. طرح ترافیک یک روش کاری است که در بسیاری از شهرهای بزرگ اجرا می شود و مردم تهران برای اولین بار در سال 58 با این طرح آشنا شدند و در آن زمان این طرح به گونه ای اجرا شد که تردد خودروهای تک سرنشین از صبح زود تا صبح انجام شود. ساعت 10 در مرکز شهر. در سال 1393 آلودگی تهران نگران کننده بود و برای کاهش آن به سرعت طرحی اجرا شد.

طرح زوج و فرد چندین سال ادامه یافت و در سال ۱۳۹۷ برای بهبود آن، طرح زوج و فرد در تیرماه همان سال جایگزین طرح آلودگی هوا شد. بر اساس طرح جدید، رانندگان برای ورود به محدوده طرح و همچنین ثبت نام در سایت شهرداری تهران باید کارت معاینه فنی ارائه دهند. رانندگان در صورت داشتن این شرایط به راحتی می توانند وارد پوشش طرح شوند و پرداخت ها از کارت شهروندی اخذ می شود.

در ساعت 1400 رانندگان برای ورود به محدوده طرح علاوه بر ثبت نام در سایت تهران من باید محدوده طرح را رزرو کنند. رزرو هر روز انجام می شود و در صورت تکمیل ظرفیت، راننده نمی تواند وارد محل شود. اگر راننده بدون رزرو وارد منطقه شود جریمه می شود. میزان این جریمه با توجه به عوامل متعددی محاسبه می شود. البته ناگفته نماند که هر خودرویی در هر زمانی از سال می تواند به مدت 20 روز بدون جریمه وارد طرح شود.

نحوه پرداخت جریمه در طرح ترافیک چگونه است؟

برای استعلام طرح ترافیک و پرداخت هزینه می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

  • سایت تهران من
  • کد دستوری
  • دفاتر الکترونیک در شهر
  • دفاتر پیشخوان دولت
  • اپلیکیشن های پرداخت آنلاین

اپلیکیشن پرداخت الکترونیکی بانک پاسارگاد به عنوان جایگزین تمامی اپلیکیشن های پرداخت آنلاین ارائه شده است. بخش هایی از این نرم افزار ممکن است پرداخت شود تخلف خودرو، عوارض آزادراه، کرایه تاکسی و پرداخت طرح های ترافیکی. جریمه طرح ترافیک را می توانید بدون مراجعه به مکان خاصی و تنها با اتصال گوشی هوشمند خود به اینترنت پرداخت کنید.

با استفاده از اپلیکیشن Pipod طرح ترافیک را درخواست و پرداخت کنید

برای پرداخت هزینه طرح ترافیک با استفاده از اپلیکیشن Ppod مراحل زیر را مرحله به مرحله دنبال کنید:

1- اپلیکیشن آی پاد را باز کنید و روی طرح ترافیک ضربه بزنید.

نحوه پرداخت جریمه در طرح ترافیک Ppod

2- در مرحله دوم باید شماره پلاک خود را وارد کنید.

این پنجره از سه قسمت تشکیل شده است. ابتدا باید نوع ماشین خود را بدانید. اگر خودرو دارای پلاک معمولی است، آن را علامت گذاری کنید و اگر خودرو دارای پلاک معلول است، آن را با رنگ آبی مشخص کنید. جعبه مرتبط با پلاک اختیاری است. در صورت تمایل می توانید یک نام برای آن وارد کنید. در پایین صفحه باید شماره پلاک را وارد کنید. پس از وارد کردن شماره پلاک، دکمه ثبت پلاک را فشار دهید. در وارد کردن شماره پلاک دقت کنید.

طرح ترافیک پیپود

3- در این مرحله مبلغ جریمه طرح ترافیک خودروی شما نمایش داده می شود که می توانید آن را پرداخت کنید.

اگر موجودی کیف پول PiPod بیشتر از مبلغ جریمه باشد، می توانید به راحتی با فشار دادن دکمه پرداخت آن را تمام کنید. اما اگر مبلغ موجودی کمتر از جریمه باشد، می توانید با فشار دادن دکمه پرداخت، موجودی کیف پول را افزایش دهید و طرح جریمه را پرداخت کنید.

در این صفحه می توانید تعداد روزهای ترافیکی استفاده شده در سال جاری را به تفکیک هر فصل مشاهده کنید.

سریع ترین راه برای پرداخت هزینه طرح ترافیک با استفاده از برنامه PiPod

طبق قانون جدید طرح ترافیک، اگر بدون رزرو وارد محدوده طرح شوید، جریمه می شوید. اما چگونه می توان از میزان جریمه خودرو مطلع شد؟ روش های مختلفی برای استعلام و پرداخت این جریمه وجود دارد، مانند سایت تهران من، کدهای دستوری، دفاتر الکترونیک شهری یا مراجعه به دفاتر پیشخوان؛ اما یکی از راه های آسان برای پرسیدن و پرداخت طرح ترافیک با استفاده از برنامه iPod با استفاده از این نرم افزار و انجام چند مرحله ساده می توانید جریمه خودرو را پرداخت کنید.

سوالات متداول

  1. اگر در پرداخت طرح ترافیک اشتباه کنیم، امکان استرداد وجود دارد؟

خیر؛ در صورت عدم دقت در ورود اطلاعات خودرو و پرداخت جریمه به اشتباه، امکان برگشت وجه وجود ندارد.

  1. آیا جریمه ماشین شخصی دیگری را می توانیم پرداخت کنیم؟

آره؛ با دانستن شماره پلاک خودروی مورد نظر می توانید جریمه را پرداخت کنید.

  1. آیا می توان تعداد روزهای استفاده از ترافیک مجاز توسط Pipod را مشاهده کرد؟

آره؛ با اپلیکیشن PiPod می توانید تعداد روزهای استفاده از ترافیک مجاز در هر فصل از سال را به روشی متفاوت مشاهده کنید.

منبع اخبار نحوه استعلام جریمه در طرح ترافیک، پایگاه خبری تکنا به آدرس تکنا می باشد.