نشست آستانه با محوریت بازسازی سوریه به کار خود ادامه می دهد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، نوزدهمین دیدار بین بین المللی در قالب آستانه درباره سوریه، روز سه شنبه در پایتخت قزاقستان افتتاح شد.

در طول دو روز کاری، مذاکره کنندگان حساس ترین مسائل سوریه از جمله وظایف را حل و فصل کردند عرضه آنها تامین مالی پروژه های بازسازی زودهنگام و تسریع اجتماعی-اقتصادی این کشور را بررسی خواهند کرد.

این نشست ممکن است امید به انتقال جلسات کمیته قانون اساسی سوریه از ژنو به مکان دیگری را توضیح دهد.

یک روز قبل از مذاکرات فرمت در آستانه قزاقستان، انتخابات فوق قابل توجه ریاست جمهوری پیروز قاسم آن را حفظ کرد جمعه توکایف، رئیس فعلی دولت پایان داد. با وجود رویدادهای پر جنب و جوش سیاسی محلی در قزاقستان، مقامات این کشور در حال برنامه ریزی برای نشست دو روزه آستانه در سوریه هستند. تائیدیه و قرار بود این مرحله از نشست آستانه با مجمع عمومی برنامه باشد کم اهمیت برای 23 نوامبر و همچنین کنفرانس مطبوعاتی مذاکره کنندگان برنامه ریزی شده است.

در آستانه مذاکرات، طرف روسی رویکرد خود را قبلاً بیان کرده است. میخائیل بوگدانوفنماینده ریاست جمهوری روسیه در خاورمیانه و آفریقا، معاون وزیر امور خارجه روسیه به تاس گفت که مسکو طرفدار “راه حل” است. سلام مذاکره شد» و راهیابی راه حل ها این بر اساس “به رسمیت شناختن متقابل حاکمیت و تمامیت ارضی بین سوریه و ترکیه” است.

سرنوشت آینده کمیته قانون اساسی سوریه یکی دیگر از موضوعات حساس در دستور کار است. در حال حاضر جلسات کمیسیون قانون اساسی به دلیل اینکه ژنو با پیوستن به تحریم های ضد روسی و ضد سوری وضعیت بی طرف خود را از دست داده است، به حالت تعلیق درآمده است. لاورنتیف نماینده رئیس جمهور از جمله گزینه های احتمالی برای برگزاری جلسات کمیته قانون اساسی، شهرها و پایتخت های امارات متحده عربی، عمان و بحرین، ابوظبی و … مسقط و منامه اعلام کرد.

همچنین، عملیات بیشتر مکانیسم کمک های فرامرزی در سوریه نیاز به بحث دقیق دارد. این مکانیسم تا 10 ژانویه 2023 تمدید شد. مسکو متقاعد شده است که تجهیزات باید با خطوط تماس جایگزین شوند. مثل مریم زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه هنوز زود است وی خاطرنشان کرد: روسیه این مکانیسم کمکی را اقدامی موقتی می داند و معتقد است در نهایت باید با توجه به وضعیت میدانی و قوانین بشردوستانه به سوری ها کمک شود. بین المللی خواهد بود

تحریم های غرب همچنان پابرجاست تاثیر این وضعیت به شدت بر وضعیت انسانی در سوریه تأثیر گذاشته است. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پس از این دیدارترویکاآستانه که 19 جولای در تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه تحریم های غرب علیه سوریه پیامدهای زیانباری برای مردم این کشور دارد، خواستار پرهیز از سیاسی شدن کمک های بشردوستانه در سوریه شد.