نور مصنوعی در شهرها روند گرده افشانی گیاهان را مختل می کند


مطالعه اخیر محققان نشان می دهد که نورهای مصنوعی در شب در شهرها ریتم فصلی گیاهان را مختل کرده و در روند گرده افشانی آنها اختلال ایجاد می کند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری تکنا، یک مطالعه جدید از طولانی شدن دوره گرده افشانی گیاهان از طریق نورهای مصنوعی در شب در شهرها خبر می دهد. فصل گرده افشانی برای هر گیاه متفاوت است که معمولاً از بهار شروع می شود. اما گاهی اوقات این زمان می تواند متفاوت باشد. از طرفی چراغ های شهری که تمام شب روشن هستند می توانند باعث ایجاد مزاحمت برای گیاهان شهری شوند.

تحقیقات جدید همچنین نشان می دهد که این چراغ ها می توانند فصل رشد گیاهان شهری را افزایش دهند (فنولوژی). از طرفی این بیماری بسیاری از موارد مانند آلرژی یا حتی اقتصاد محلی را تحت تاثیر قرار می دهد. پدیدارشناسی یا فنولوژی رویدادهای چرخه زندگی حیوانات و گیاهان را هر از گاهی و تأثیر آنها بر تغییرات محیطی را مطالعه می کند. به عنوان مثال زمان اولین مهاجرت پرندگان، تاریخ گلدهی و گلدهی، تاریخ تغییر رنگ برگ های پاییزی گیاهان و اولین پرواز پروانه ها از جمله مدل های مربوط به مطالعات پدیدارشناسی است.

کالج علوم زیست محیطی دانشگاه یویو ژو از ایالت آیووا و محقق اصلی این مطالعه گفت: این مطالعه درختان را در 3000 مکان مختلف در شهرهای سراسر ایالات متحده بررسی کرد تا ببیند چگونه به شرایط نوری مختلف در طی یک دوره پنج ساله واکنش نشان می دهند. به گفته وی، چرخه طبیعی روز و شب به عنوان نشانه تغییر آب و هوا با دما مورد استفاده قرار می گیرد. در این تحقیق مشخص شد که نور مصنوعی می تواند شکوفه دادن جوانه های برگ را در بهار حدود 9 روز افزایش دهد. در حالی که در مکان هایی که در شب نور وجود ندارد این اتفاق نمی افتد. علاوه بر این نور مصنوعی باعث تاخیر در تغییر رنگ برگ های پاییزی می شود. هر چه نور مصنوعی قوی تر باشد، این زمان طولانی تر است.

برای مشاهده سایر اخبار به صفحه اخبار علمی مراجعه کنید.