هزینه اضافی پرواز خارجی چقدر است؟


یکی از دغدغه های مسافران در طول پرواز، میزان بار مجاز ایرلاین ها و میزان هزینه پرداختی برای بار مازاد است. سوالی که بیشتر مسافران می پرسند این است که هزینه بار اضافی چقدر است؟ یا چرا باید هزینه جداگانه ای برای اضافه بار وجود داشته باشد؟

یکی از دغدغه های مسافران در طول پرواز، میزان بار مجاز ایرلاین ها و میزان هزینه پرداختی برای بار مازاد است. سوالی که بیشتر مسافران می پرسند این است که هزینه بار اضافی چقدر است؟ یا چرا باید هزینه جداگانه ای برای اضافه بار وجود داشته باشد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در هر پرواز مسافران مجاز هستند وسایل شخصی خود را به همراه داشته باشند، وزن کلی این وسایل باید حدود 20 تا 50 کیلوگرم باشد. البته این مقدار بستگی به نوع صندلی و امکانات پروازی فرد دارد. در عین حال امکان ارسال بار به صورت بار نیز وجود دارد که هزینه آن کمتر از اضافه بار مسافر است. به این ترتیب محموله چند روز پس از رسیدن شما به مقصد می رسد.

در واقع، هرچه پروازی که برای سفر انتخاب می‌کنید گران‌تر باشد، چمدان بیشتری می‌توانید حمل کنید. به عنوان مثال، مقدار بار مجاز برای پرواز درجه یک 50 کیلوگرم است. البته باید در نظر داشته باشید که برخی از خطوط هوایی محدودیت وزنی را تعیین می کنند. به عبارت دیگر در صورت حمل وزن بیش از حد مجاز، هزینه بیشتری از شما دریافت خواهد شد. مقدار بار مجاز و هزینه اضافه بار به عوامل زیر بستگی دارد:

  • نوع هواپیما
  • مدت زمان پرواز
  • قیمت بلیط
  • پرواز داخلی یا خارجی
  • اکونومی (کلاس معمولی)، بیزینس (کلاس بیزینس) یا پرواز درجه یک

تفاوت بین بار مجاز و بار اصلی

چمدان یا کیف کوچکی که می توانید در کابین حمل کنید چمدان دستی نامیده می شود. به طور کلی بهتر است فقط وسایل مهم مانند مدارک شناسایی یا وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ و اقلام گران قیمت را به داخل کابین بیاورید. اما مطمئن شوید که قبل از سفر اطلاعات کافی در مورد چمدان دارید، زیرا باید آن را با هزینه اضافی به قسمت چمدان فرودگاه تحویل دهید.

ابعاد استاندارد چمدان دستی 56، 45 و 25 سانتی متر است. اگر بیشتر از این مقدار باشد نمی توان آن را در محفظه بالای صندلی قرار داد. وزن چمدان دستی می تواند 5 تا 7 کیلوگرم باشد. اما در خطوط هوایی مختلف این اندازه متفاوت است.

میزان بار مجاز در پروازهای خارجی

برخلاف پروازهای داخلی که میزان بار دستی مجاز برای همه ایرلاین ها یکسان است، میزان بار مجاز برای ایرلاین های خارجی متفاوت است. مثلا:

هواپیمایی KLM

حداکثر بار مجاز این ایرلاین در پرواز اکونومی 23 کیلوگرم است و در پرواز بیزینس کلاس این مقدار حداکثر به دو بار می رسد که به 32 کیلوگرم می رسد. مسافران درجه یک می توانند 3 بار با حداکثر وزن 32 کیلوگرم حمل کنند.

شرکت هواپیمایی ترکیه

حداکثر بار مجاز این ایرلاین در پروازهای کلاس اقتصادی 20 کیلوگرم و در پروازهای بیزینس کلاس 30 کیلوگرم است. شرکت ترکیش ایر محدودیتی از نظر میزان بار اعلام نکرده و تنها اعلام کرده است که کل چمدان باید در حد مجاز باشد. در صورتی که مقدار چمدان بیش از مقدار مجاز باشد، مسافر باید هزینه اضافی بپردازد.

هواپیمایی قطر

حداکثر بار مجاز این ایرلاین در پروازهای کلاس اکونومی 25-35 کیلوگرم، در پرواز بیزینس کلاس 40 کیلوگرم و در پرواز درجه یک 50 کیلوگرم است. در این هواپیما محدودیت بار پرواز 2 عدد می باشد. اگر چمدان زیاد دارید باید جداگانه پرداخت کنید.

هواپیمایی امارات

در پروازهای اکونومی امارات، وزن بار مجاز برای مسافران با بلیط ویژه 20 کیلوگرم است. این مقدار برای مسافران دارای بلیط سیور و فلکس بلیط 30 کیلوگرم خواهد بود. محدودیت بار قابل حمل برای مسافرانی که بلیط فلکس پلاس را خریداری کرده اند. 35 کیلوگرم است. مسافران در پروازهای تجاری یا بیزینس کلاس مجاز به 40 کیلوگرم چمدان هستند. میزان بار مجاز خطوط هوایی امارات برای مسافران درجه یک 50 کیلوگرم است.

خطوط هوایی لوفت هانزا

حداکثر بار مجاز این ایرلاین یک بار 23 کیلوگرمی در پروازهای کلاس اقتصادی و 2 بار با مجموع 23 کیلوگرم در پرواز اکونومی ممتاز است. اما در پرواز بیزینس کلاس لوفت هانزا، بار مجاز 2 بار است که در مجموع باید 32 کیلوگرم باشد. در فرست کلاس حداکثر بار مجاز 32 کیلوگرم است که مسافران می توانند آن را به 3 چمدان تقسیم کنند.

هزینه های اضافی برای پروازهای خارجی

یکی از راه های اطلاع از میزان بار مازاد مراجعه به سایت های ایرلاین مورد نظر می باشد که در قسمت وزن چمدان می توانید از میزان بار مطلع شوید.

پس از انتخاب ایرلاین، از قوانین مربوط به چمدان مجاز مطلع خواهید شد، با وزن کردن چمدان، اگر مقدار مشخص شده بیشتر باشد، باید برای دریافت سریعتر آن – از طریق مراحل اضافی چمدان – به فرودگاه بروید. همچنین می توانید برای اطلاع از هزینه اضافی با آژانس هواپیمایی مورد نظر تماس بگیرید. به طور کلی در ایرلاین های ایرانی به ازای هر کیلوگرم بار اضافی در پروازهای خارجی 15 یورو به شما می پردازند. اما این عدد می تواند در جهات مختلف متفاوت باشد.

عوامل مهم در تعیین هزینه اضافه بار

  • قیمت بلیط
  • ارتفاع پرواز
  • کلاس پرواز
  • شکل، ابعاد محموله و چمدان
  • مقصد، وزن و تعداد بسته ها

ارزان ترین راه برای حمل بار اضافی

به طور کلی لطفا قبل از سفر قوانین مربوط به میزان مجاز بار و هزینه بار اضافی ایرلاین و سایت ایرلاین مورد نظر خود را مطالعه فرمایید. در مقاله مرتبط سعی شده است اطلاعات مفیدی در مورد حداکثر بار مجازی که می توانید در پروازهای داخلی و خارجی ببرید و همچنین میزان هزینه بار اضافی در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که گفتیم برای حمل بار اضافی خود می توانید از روش بار مسافری استفاده کنید. اکثر مردم با این روش ارزان حمل کالا آشنایی ندارند و برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت دژ ایرانیان مراجعه کنید.

سوالات متداول

میزان بار دستی مجاز در خطوط هوایی خارجی چقدر است؟

مقدار چمدان دستی 7 تا 8 کیلوگرم است.

هزینه اضافی چگونه محاسبه می شود؟

اساساً مقصد، وزن و تعداد بسته های بار بر میزان بار مجاز تأثیر می گذارد. گاهی اوقات، شکل بسته و ابعاد آن ممکن است شما را مشمول هزینه های اضافی کند.