هشدار به همه تهرانی ها/ آیا سیل تمام تهران را تهدید می کند؟ + جزئیات


به گزارش رکنا، بارندگی‌های اواخر تیر و اوایل مرداد ماه امسال علاوه بر اینکه نشان‌دهنده تغییر اقلیم در کل محدوده جغرافیایی کشور و کشورهای همسایه است، نشان از توجه و اهمیت نقش سیل به ویژه در سکونتگاه های شهری با توجه به آمار اعلام شده و بررسی های انجام شده مشخص شد در بارندگی اخیر 65 شهر کشور به طور مستقیم تحت تاثیر سیلاب های مخرب قرار گرفته اند.

شب 14 مرداد ماه سال جاری سیل ناگهانی در امامزاده داوود در شمال غرب تهران در حوضه آبریز کن رخ داد که این سیل بیشتر از سیل گسترده به عنوان مثال در استان سیستان و بلوچستان است. برآوردها و اعلامیه های مسئولان شهری حاکی از آن است که تاکنون بیش از 8 نفر جان خود را از دست داده اند و چند نفر مفقود و تعداد مجروحین نیز وجود دارد.

نکته مهم در مورد آبگرفتگی امامزاده داوود این است که جریان سیل در واقع در جمعیت مسکونی است و این به عبارتی خطر سیل را افزایش می دهد، علاوه بر این که در ارتفاعات شمالی که بالاتر از کلان شهر تهران است. ، مدام در جریان است. با حوضه آبریز، در شش حوضه آبریز. به موازات آن به سمت شرق در ارتفاعات شمالی تهران، خطر بالقوه سیل ناگهانی را احساس می کنیم و این تجربه را در سال های گذشته داشته ایم. نکته مهم و جالب اینجاست که در سال 1333 سیل ویرانگری در همین مکان امامزاده داوود اتفاق افتاد که باعث تلفات جانی شد.

علاوه بر آن در سال 66 در تجریش نیز سیلابی را تجربه کردیم که تلفات زیادی برجای گذاشت. در سال 2018، 21 نفر بر اثر سیل در دروازه قرآن شیراز جان باختند، البته مدت زمان سیل بیش از 12 دقیقه نبود. با این نگاه اولیه به خطر سیل و با توجه به اهمیت این خطر سیلاب شهری، خواهیم دید که وضعیت شهر تهران با توجه به تغییرات اقلیمی اعلام شده توسط اقلیم شناسان و هواشناسی و همچنین اعلام وقوع باران سیل آسا. و سیل ناگهانی در اکثر نقاط کشور از جمله در تهران چیست؟
کن، حوضه آبریز برای سیل

در غرب کن دره ای وجود دارد که حوضه آبریز سیل است. رشته كن كه حوضه آبخيز امامزاده داوود را در بر مي گيرد، سيلابي عريض با شيب تند است. درکه، فرحزاد، گلاب دره، تجریش، دربند و دارآباد دره‌ها، رودخانه‌ها و آبراهه‌هایی هستند که به شهر تهران مشرف هستند. و کانال سیل از جریان عادی آن جلوگیری کرد.

از آن جمله می توان به مکان امامزاده داوود که موضوع روز نیز می باشد اشاره کرد. در این حوضه آبریز با وسعت بسیار کم، بلندترین مجرای آب حدود 3700 متر ارتفاع دارد، اما شیب تند حوضه بالادست این امکان را فراهم می‌آورد که سیلاب با شدت و قدرت تخریبی زیاد در مواقع کوتاه مدت سنگین جاری شود. باران که در 5 آگوست نیز شاهد بودیم. وقوع سیلاب در حوضه آبریز امامزاده داوود بر اثر بارش شدید باران در حدود 27 میلی متر در مدت زمان حدود 20 دقیقه و وقوع سیلاب نیز در اثر بارش کوتاهی به این صورت بوده است. در حوضه شیب دار بالادست، شیب در برخی نقاط به بیش از 70 درصد می رسد و باعث حرکت شدید و سریع آب روان می شود و به دلیل سرعت زیاد، قدرت بیشتری در حمل پیدا می کند.

آوار و سنگ و درختان به عنوان بار وارد این سیل شده و وارد امامزاده داوود و بسیاری از بناهای اطراف آن شده است. در این نقطه از سیل متاسفانه مجرای طبیعی دستخوش تغییراتی می شود و کانالی برای ورود آب به این دره ساخته می شود که به خصوص قبل از وقوع سیل امکان عبور در آب با بار جامد را ندارد. در ابتدای ورود رواناب و سیلاب در مقطع این کانال، معبر مسدود شده و آب در جاده ها جاری شده و وارد حیاط امامزاده داود شده و خسارات زیادی به ساختمان های اطراف آن وارد کرده است. ، که در واقع یک سیل ناگهانی است در مدت کوتاهی چند دقیقه ای می تواند ساختمان ها را تخریب کند. متأسفانه به دلیل وجود بنا در صحن امامزاده داوود، آب جمع شده و تا یک یا یک و نیم متر بالا رفت که بعداً به دلیل شکسته شدن در و دیوارها، جریان سیل ادامه یافت و به سمت آن حرکت کرد. در جنوب.

این وضعیت در حوضه بسیار کوچکی به نام حوضه فرعی امامزاده داوود در حوضه دره کن رخ می دهد، اما همین وضعیت می تواند در دره های مشرف در شهر تهران با شدت بیشتری وجود داشته باشد و احتمال سیل نیز وجود دارد. زیرا اندازه مکان ها و اقامتگاه های زیادی وجود دارد. بنابراین خطر وقوع سیل به ویژه سیل تابستانی و سیل ناگهانی در تهران نیز مانند بسیاری از شهرهای بزرگ کشور یک خطر جدی است.

البته اقدامات زیادی برای مقابله با سیل و خطرات سیل انجام داد. جلوگیری از ساخت و ساز ساختمان در بستر دره ها، رودخانه ها و مسیل ها بسیار مهم است. علاوه بر دو اقدام مؤثر اصلی، می‌توان با سدسازی بر فراز این دره‌ها مشرف به شهر تهران، بار جامد سیل‌ها و رسوبات را کاهش داد و به همین دلیل از قدرت تخریب وی بسیار کاسته می‌شود.

همچنین هشدار دشت های سیلابی به ویژه برای کلانشهر تهران و حوضه 7 گانه آن اقدامی ضروری و ویژه است که اجرای این طرح علاوه بر هزینه کم و عدم نیاز به استفاده از تجهیزات بیرونی، خیر. فقط در تهران اما در بسیاری از شهرهایی که در معرض خطر سیل هستند تلفات جانی را کاهش می دهد. امیدوارم درس هایی را که از سیل امامزاده داوود گرفتیم مانند سیل 2018 فراموش نکنیم.»