همه چیز در مورد آبله میمون/ویروس فراتر از شیوع همجنس گرایان بوده است


گروه علم و توسعه خبرگزاری فارس، شاهین مردانی: پس از مبارزه طولانی و نفس گیر با بیماری کرونا، هنوز امیدی به پایان این دوران سخت در چشم نیست. در چنین شرایطی، خطر انتشار ویروس هایی مانند آبله میمون که ابتدا در میمون ها گزارش شده و در برخی موارد از طریق تماس فیزیکی نزدیک با انسان منتشر شده است، ممکن است از آخرین نقطه اپیدمی جابجا شود، نگرانی جدی است. برای کشورهای جهان و چرخه عفونت، اپیدمی و مبارزه برای ساخت واکسن های موثر یا حداقل به روز رسانی واکسن های ساخته شده برای کرونا، دوباره شروع کنید. در حال حاضر، سازمان بهداشت جهانی و سایر نهادهای بهداشتی در سراسر جهان در تلاش هستند تا با ردیابی ویروس، چگونگی انتشار ویروس را شناسایی کنند.

* آبله میمون چیست؟

اولین قدم در داستان این است که بدانیم آبله میمون چه زمانی برگشت و چه تغییراتی در آن از گذشته تا به امروز رخ داده است. رسانه های چینی مستقر در Min Valley گزارش دادند که اولین مورد شناخته شده ویروس آبله میمون در سال 1958 در میان میمون هایی که برای تحقیق نگهداری می شدند مشاهده شد. اما اولین مورد انسانی این بیماری در سال 1970 در آفریقا در یک کودک شناسایی شد. زادگاه آبله میمون در کشورهای آفریقای مرکزی و غربی و مناطقی است که پوشیده از جنگل های بارانی استوایی است، زیرا مخزن این ویروس نه تنها میمون ها، بلکه برخی از جوندگان نیز هستند، البته مخزن این ویروس به طور دقیق و کامل شناسایی نشده است. . اما به دلیل تماس انسان با حیوانات در این مناطق، این بیماری به انسان سرایت کرد.

* شناسایی اولین مورد آبله میمون

شیوع مداوم آبله میمون برای اولین بار در ماه مه 2022 تأیید شد که با یک سری موارد در انگلستان کشف شد. موارد تایید شده به فردی با لینک سفر به نیجریه ردیابی شد و تا 6 مه 2022 (اواسط ماه مه) تایید شد. هفته گذشته، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت شیوع گسترده آبله میمون ها در بیش از 70 کشور جهان را یک “اورژانس جهانی” اعلام کرد. بالاترین سطح هشدار این سازمان برای گسترش روزافزون آبله میمونی اعلام شده است و وضعیت کنونی شیوع این ویروس از حالت نگرانی به هشدار تبدیل شده است. این تصمیم پس از دومین جلسه تیم متخصص سازمان جهانی بهداشت برای بررسی وضعیت اتخاذ شد، اگرچه کمیته اضطراری به اجماع نرسید. تاکنون بیشتر موارد در اروپا و آمریکای شمالی تشخیص داده شده است و پس از گذشت 2 ماه موارد ابتلا به این ویروس رو به افزایش است. در این بیانیه آمده است که اگر ویروس از فرصت استفاده کند و خود را به عنوان یک پاتوژن انسانی معرفی کند و به گروه هایی مانند کودکان و افرادی که سیستم ایمنی سرکوب شده دارند که خطر ابتلا به بیماری های جدی را دارند، سرایت کند، خطر سلامت عمومی می تواند افزایش یابد.

* روابط همجنس گرایان بین مردان یکی از عوامل اصلی انتشار این ویروس است

رسانه اسکاتلندی دیلی اکسپرس در توضیح شیوع این ویروس نوشت: کارشناسان بهداشت در 23 می گمانه زنی کردند که جشنواره همجنس گرایان در جزایر قناری که بیش از 80 هزار نفر در آن شرکت کردند، عامل اصلی شیوع گسترده آبله میمون ها بوده است. ویروس در جهان هزاران نفر از انگلیس و اروپا در این جشنواره شرکت کردند و همین برای شیوع ویروس کافی بود. پس از گذشت مدت کوتاهی و انجام تحقیقات بیشتر، مشخص شد که تعدادی از موارد ابتلا به ویروس آبله میمون در اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان و آمریکا افرادی بودند که در این مراسم حضور داشتند. دبیرکل سازمان جهانی بهداشت همچنین تاکید کرد: علیرغم اعلام وضعیت اضطراری جهانی در مورد آبله میمون، شیوع این بیماری در بین مردان همجنس گرا به ویژه آنهایی که شرکای جنسی زیادی دارند شایع است و این وضعیت به ایالات متحده رسیده و سپس انگلستان این سازمان به شکل جدی‌تری از همجنس‌گرایان آمریکایی خواست که روابط خود را کنترل و محدود کنند.

* علائم و نشانه های آبله میمون

علائم و نشانه های آبله میمون در انسان شبیه آبله است، اما ممکن است خفیف تر باشد. این بیماری عمدتاً با تب، سردرد، گرفتگی عضلات و درد و خستگی همراه است و تنها تفاوت با علائم آبله این است که آبله میمون با تورم و درگیری غدد لنفاوی همراه است. زمان لازم برای بروز علائم از زمان ابتلا حدود 7 تا 14 روز است که در برخی موارد ممکن است 15 تا 21 روز باشد. معمولاً یک تا سه روز (یا بیشتر) پس از تب، می‌توانیم علائم پوستی را ببینیم که ابتدا روی صورت ظاهر می‌شوند و به سایر قسمت‌های بدن منتقل می‌شوند. ایجاد ضایعات ممکن است به صورت زیر باشد: لکه، تورم، تاول، تورم چرکی، برجستگی و پوسته پوسته شدن پوست و فرد تقریباً دو تا چهار هفته تحت تأثیر بیماری قرار خواهد گرفت.

* چگونه آبله میمون پخش می شود

دانستن چگونگی انتقال ویروس آبله میمون می تواند به افراد کمک کند تا از ابتلا به آن جلوگیری کنند. نکته مهم این است که فقط روابط جنسی بین همجنس‌بازان نیست و تحقیقات جدید از راه‌های انتشار این ویروس خبر می‌دهد که در صورت تماس نزدیک با فرد مبتلا، این ویروس می‌تواند به کجا سرایت کند. بیماری میمون همچنین می تواند از طریق پوست شکسته، دستگاه تنفسی یا از طریق چشم، بینی یا دهان وارد بدن شود. اعتقاد بر این است که برخی از موارد از طریق رابطه جنسی به ویروس مبتلا شده اند که کارشناسان بهداشت آن را “عجیب” توصیف کردند. اعتقاد بر این است که آبله میمون از طریق رابطه جنسی منتقل نمی شود، بلکه از طریق تماس نزدیک با زخم ها یا قطرات تنفسی منتقل می شود. با این حال، تنها به این دلیل که می تواند در حین رابطه جنسی پخش شود به این معنی نیست که راه اصلی انتقال ویروس است و همچنین آن را به یک STD تبدیل نمی کند.

* آیا پیشگیری و درمان وجود دارد؟

از آنجایی که آبله میمون ارتباط نزدیکی با ویروس ایجاد کننده آبله دارد، دریافت همان واکسنی که برای آبله استفاده می شود نیز می تواند از افراد در برابر آبله محافظت کند. مطالعات نشان داده است که این واکسن حدود 85 درصد در پیشگیری از عفونت آبله میمون موثر است. از داروهای ضد ویروسی نیز می توان برای درمان موارد شدید استفاده کرد.

* آمریکا؛ رهبر جهان در موارد آبله میمون

به گزارش بی‌بی‌سی، داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) نشان می‌دهد که ایالات متحده بیش از 3846 مورد تایید شده آبله میمون را گزارش کرده است که آن را به یکی از کانون‌های اپیدمی از زمان شروع وضعیت اضطراری بهداشتی تبدیل کرده است. جهان Ashish Jha، هماهنگ کننده ویروس آبله میمون و هماهنگ کننده کاخ سفید برای مبارزه با کووید-19، گفت: اگرچه 99 درصد موارد آبله میمون گزارش شده در داخل کشور مربوط به جنسیت مرد به مرد است.

مجموعه ای از تحقیقات و بررسی های انجام شده پس از انتشار این ویروس نشان داد که نحوه انتشار ویروس آبله میمون از دایره روابط مردان همجنس گرا خارج شده و اکثریت مردم را در معرض خطر قرار داده است. به عنوان مثال، اخیراً درگیر یک کودک در نیویورک بود. موارد جدید ویروس آبله میمون به همین جا ختم نشد و با گسترش بیشتر، 80 کودک در چندین کشور عمدتاً از طریق تماس خانگی به آبله میمون مبتلا شدند. جی وارما، مشاور ارشد بهداشتی شهردار نیویورک در این باره هشدار داد و یادآور شد که احتمالاً شاهد افزایش تعداد مبتلایان به سایر گروه‌ها خواهیم بود و بهترین راه برای ایمن ماندن، تزریق واکسن‌های توصیه شده است.

اگرچه رسانه ها نسبت به روند رو به افزایش مبتلایان به ویروس آبله میمون هشدار دادند و سازمان بهداشت جهانی نیز در مورد همه گیری آن هشدار داد و وضعیت اضطراری اعلام کرد، اما باید دانست که واکسن آبله تا حد زیادی در برابر ابتلا به آن مصونیت می دهد. رعایت پروتکل بهداشتی احتمال ابتلا به آن را تا حد زیادی کاهش می دهد. تحقیقات علمی که در حال حاضر در مورد این ویروس و نحوه انتشار آن در حال انجام است، می تواند با ردیابی دقیق نحوه انتشار، دانش و دستورات پزشکی را برای به حداقل رساندن خطرات احتمالی ارائه دهد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید