هک بک هک! زمان شارژ بلیط مترو فرا رسیده است!


هک بک هک و مشکل در پشت هرج و مرج! یک روز دوربین زندان، یک روز پمپ بنزین، یک روز ایستگاه رادیو، یک روز سیستم های شهرداری از تابلوهای شهر گرفته تا شارژر بلیط مترو. حتی بلندگوی برخی از پاساژهای مشهد هک شد و جالب اینجاست که هیچکس نگران این همه هک نیست!

حال سوال اینجاست که دستگاه های امنیتی و پدافند غیرعامل و سایر نهادهای مسئول در این زمینه کجا هستند؟ مهدی چمران با نادیده گرفتن این نکته که «هک کردن سیستم‌های شهرداری کار موساد و منافقین و همه جریان‌های ضداسلامی است و از قبل برنامه‌ریزی کرده تا شهرداری تهران را منفعل و شکست‌خورده کند.» اما واقعیت این است که روند صعودی و … پیشرفت چنین بیماری هایی بیش از آن است که بتوان از آن چشم پوشی کرد.

از این رو در گفت و گو با کارشناسان به چرایی افزایش چنین حوادثی و اهمیت حل این موضوع پرداختیم.

سنسورها موجود است

مهدی آیتی، فعال سیاسی اصلاح طلب، برای تشریح دلایل افزایش هک دستگاه های مختلف، دو سناریو را پیشنهاد کرد. اولی جنگ سایبری و دومی عمدی مدیران و افسران. او به ما گفت: “یک چیز مطمئن است، جنگ های جهانی آینده سایبری خواهد بود.” این همان کاری است که آمریکایی ها و روس ها در مورد اوکراین انجام دادند. همین اتفاقات بین ما و کشورهای دیگر مثل رژیم صهیونیستی در حال رخ دادن است. طبیعتاً در افزایش هک در ایران نقش دارد، اما چیز دیگری وجود دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.»

وی افزود: شبهه ای که به وجود آمده این است که شاید مدیران و مسئولان داخلی برای سرپوش گذاشتن بر ضعف مدیریتی خود یا اشتباهات خود در نزد مردم، گاه عمداً سیستم ها را از کار می اندازند، آنها هم باید تصمیم بگیرند که مثلاً تغییر قیمت و افزایش قیمت و در عین حال افزایش عوارض اتوبوس، مترو، تعمیرات شهرداری و یا غیره که اتهام خوبی به دستکاری مصنوعی سیستم خواهد بود و پس از اطلاع شهروندان از معیوب بودن سیستم باید اقداماتی را که می خواهند انجام دهند.»

این نماینده سابق مجلس ادامه داد: به عنوان مثال ما اغلب در جاهایی مانند باجه های دولتی، بانک ها، مراکز خدمات تامین اجتماعی افرادی را می بینیم و می شنویم که سیستم از بین رفته است! بارها اتفاق می افتد! تبدیل شدن به یک روند در سیستم اداری ما. اما مردم باهوش هستند و می فهمند که اگر این را بگویند، مقامات واقعاً می خواهند سیستم ماشینی را مقصر بدانند. اینکه ما مقصر نیستیم و عامل اصلی اشتباهات موجود مدیران هستند.»

وی در پاسخ به اینکه کدام یک از این دو سناریو در مورد افزایش هک در کشور صحت بیشتری دارد؟ وی گفت: با بدتر شدن و دشوارتر شدن حاکمیت و اقتصاد کشور و معیشت مردم، زیرا این هک ها و خرابی سیستم ها ناشی از عوامل داخلی است. اما به طور کلی بحث حملات سایبری و جنگ روانی یا اختلال در عملکرد سیستم های نرم افزاری در دنیا رایج است. بنابراین کشور ما نیز در این زمینه در معرض خطر دشمنان جمهوری اسلامی است، اما به دلیل شرایط موجود، به دلیل وضعیت یارانه، اقتصاد، معیشت، حقوق و دستمزد بازنشستگان، اعداد فرهنگی و … و گرانی. با توجه به حذف پول 4200 تومانی و همچنین اعتراضات مردمی و اجتماعی و خطر ناآرامی های اجتماعی شاهد این وضعیت بوده ایم. با این حال، مدیران نگرانند که در صورت عملکرد صحیح و فعال سیستم ها، اطلاعات بیشتری در اختیار مردم قرار گیرد و مردم اعتراضات بیشتری داشته باشند و حتی آن را به خیابان بکشانند، بنابراین امکان دستکاری عمدی سیستم ها وجود دارد. اما این موضوع جنگ سایبری نیز هست و نباید آن را نادیده گرفت».

جنگ بدون سرباز

از سوی دیگر، نعمت احمدی، وکیل دادگستری، بیشتر با این گفته در مورد جنگ سایبری و آسیب پذیری های امنیتی موافق است. او به ما می گوید: «جنگ در دنیای جدید دیگر زمین یا هوا نیست» و تأکید می کند که «با پیشرفت تکنولوژی، ضد خود را ایجاد خواهد کرد». این یک پهپاد یا سایبری است. یعنی یا پهپاد می رود و قاسم سلیمانی را می کشد یا جوانی از آلبانی یا هر جایی شروع به هک می کند. هک کردن یک مرد جوان از پشت کامپیوتر در مترو، کم خطرترین روش و پرهزینه ترین آسیب را در سمت دیگر انتخاب کرد. فکر می کنم در حال حاضر در میدان جنگ در فضای مجازی هستیم.
وی در مورد اینکه چرا هک در دستگاه های مختلف افزایش یافته است، گفت: دلیل این افزایش افزایش برخورد است.

“ما آنها را هک کردیم و آنها ما را هک کردند. این آخرین وضعیتی بود که شاهد آن بودیم.” اگر معاون وزیر دفاع در خارج از تهران شهید شد، مشخص شد که چه اتفاقی افتاده است. دکتر. فخری زاده یکی از امن ترین افراد بود اما دیدیم که در روز روشن هدف قتلی فجیع قرار گرفت و از پیشرفته ترین فناوری ها استفاده کرد. این نشانه نفوذ جنگجویان سایبری بر دستگاه امنیتی و آسیب پذیری ما است. ما در این عرصه در میانه جنگ هستیم اما معتقدم در این عرصه سرباز کافی نداریم زیرا در غیر این صورت این همه بزرگمرد شهید نمی شدند. اگر در بخش سخت افزار بسیار ضعیف هستیم، در وهله اول در بخش نرم افزار ضعیف هستیم.

نعمت احمدی ادامه داد: می توان گفت شهید قاسم سلیمانی در خارج از مرزها کشته شد اما آقای فخری زاده یا دانشمندان هسته ای در داخل مرزها کشته شدند، این باید در لیست باشد، اگر می دانیم یکی هست که در آنها هست. لیست kill و این اتفاق می افتد، به این معنی است که مشکلی وجود دارد. ” از طرف دیگر، در بخش سخت افزار عمومی مشکل وجود دارد زیرا آنها باید قدرت و ابزار بیاورند، اما در بخش نرم افزار نه، که به چیزی بیش از یک نیاز ندارد. کامپیوتر. “

وی گفت: ما به عنوان مردم دلسوز می گوییم چون اگر مثلاً نیروگاه ها، سدها، سیستم های آبرسانی در یک شهر یا هواپیما هک شود، اتفاقات بدی می افتد. مثلاً یک جوان می تواند سیستم هوانوردی ما را بشکند و یک هواپیما را بلند کند و هر کجا که می خواهد ببرد یا به کوهی بزند! این وضعیت را باید یک مشکل امنیتی تلقی کرد و از استادان خواست که آن را حل کنند، زیرا اگر این مرحله از هک را پشت سر بگذارند، نوعی نشان دادن مقاومت است و در مقابل این وضعیت ممکن است بدتر شود. . به عنوان مثال، می تواند مجموعه هایی با آسیب های زیادی را هک کند. در آن مرحله، دیگر نمی توان با برخی اظهارات متناقض آن را نادیده گرفت.»

سوالات بی پاسخ

به نظر می رسد منطقی ترین پاسخ به چرایی افزایش هک ها، آسیب پذیری امنیتی است که نعمت احمدی به آن اشاره کرده است، اما اگر عده ای بخواهند این گفته را رد کنند، باید به سوالاتی که در اذهان عمومی ایجاد شده پاسخ دهند. مثلاً بگویید چرا ما همیشه هک می شویم؟ اگر در نتیجه یکی از این هک ها، اتفاقی بدتر از قبل رخ دهد؛ چه کار باید بکنیم

سناریوی دیگری که مهدی آیتی مطرح کرده است، حتی اگر بسیار منفی به نظر برسد، باید مورد توجه قرار گیرد. باید بدانید که آیا در برخی موارد هک واقعی و خاموش شدن سیستم و فساد … عمدی وجود دارد؟ اگر در کار خوب نیست، اما اگر نه، باید توجه کرد که چه اقدامات و اظهارات مسئولان، بدبینی و بی اعتمادی در اعماق روح جامعه نشسته است.