واکنش ایران به پذیرش قطعنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی ما علیه شاکی اقدام می کنیم – قدس آنلاین | ایستگاه خبریرئیس نمایندگی ایران در آژانس، پذیرش قطعنامه ضد ایرانی توسط شورای حکام را به شدت محکوم کرد و گفت: اقدامات مقتضی را انجام خواهیم داد و گفت: ایران حق دارد در سیاست ها و رویه های خود نسبت به آژانس بازنگری کند.

به گزارش قدس آنلاین، در جریان بررسی قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی (آلمان، فرانسه و انگلیس) با آمریکا در خصوص درخواست همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی که امشب قرار است 30 رای موافق، 2 رای مخالف روسیه و چین و 3 رای ممتنع در هند، پاکستان و لیبی توسط شورای حکام تایید شد. مخصوصاً باید هشدار داده شود.

رئیس نمایندگی دائم کشورمان پیش از پذیرش قطعنامه خاطرنشان کرد: فشرده ترین بازرسی آژانس در 20 سال گذشته در ایران انجام شده است و تا سال 2021، 22 درصد از بازرسی های آژانس در کل جهان انجام شده است. . در ایران، ایران تنها 3 درصد از کل تاسیسات هسته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی را در سراسر جهان در اختیار دارد.

قائبی همچنین تاکید کرد: ادعاهای مطرح شده درباره مکان های ذکر شده در گزارش مدیرکل آژانس بر اساس اطلاعات نادرست رژیم صهیونیستی بوده است. نتیجه برعکس است

این دیپلمات ایرانی در گفتگو با نمایندگان کشورها گفت: ایران از اقدام حامیان این قطعنامه برای اتخاذ چنین مسیری بدون توجه به واقعیات فنی حوزه، اما نتیجه یک دستور کار مغرضانه غیرحرفه ای و سیاسی به شدت متاسف است. ” به تعهدات خود در برجام عمل کنند و اوضاع را پیچیده تر نکنند.

قائبی همچنین با تاکید بر اینکه سطح همکاری های کنونی ایران و آژانس خوب است و مذاکرات نهایی برای احیای برجام در حال انجام است، افزود: نظارت بر چنین همکاری گسترده ای بر عهده شورای حکام و اعضای آن است. سرنوشت برجام».

وی افزود: ما باید در مقابل کسانی که می خواهند برای کسب امتیازات سیاسی آن را نابود کنند متحد شویم و این مسئولیت تنها بر دوش ایران نیست و این مسئولیت همه ماست که اگر با راه آهن از بین برود. بیشترین تأثیر را.» اجازه منفی دادن؛ بنابراین، ما از کشورهای عضو می خواهیم که به این قطعنامه که هدف آن پیگیری دستور کار سیاسی برخی از کشورهای عضو است، رای منفی دهند.

پس از تصویب قطعنامه پیشنهادی، رئیس هیئت کشورمان نیز با حضور در جمع نمایندگان کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قطعنامه را به شدت محکوم و رد کرد و گفت: با توجه به ادامه همکاری‌های گسترده ایران با آژانس، ایران را به همکاری با آژانس با پذیرش توافقنامه دعوت می‌کند. وضوح بی معنی است ناامید کننده است.

وی با اشاره به اینکه پذیرش این قطعنامه گواه این ادعاست که فشارها و خواسته های سیاسی برخی کشورها بر جنبه فنی برجام غلبه کرده است، افزود: همچنین نشان دهنده همکاری صمیمانه و گسترده آژانس در حوزه حفاظت است. تحت فشار و اراده سیاسی در برخی کشورها تضعیف شده است.

غیبی افزود: این ضربه بزرگی به آژانس است که به یکی از مهم ترین نهادهای تصمیم گیری یعنی شورای حکام وارد شده است.

این دیپلمات کشورمان ضمن تصریح به این موضوع که پذیرش این قطعنامه نه ایران را ترغیب به فراتر رفتن از سطح بالای همکاری فعلی با آژانس و نه وادار به انحراف از اصول این مواضع می کند، افزود: متاسفم و اقدام مقتضی در قبال آن انجام خواهد داد که عواقب آن بر عهده موافقان و حامیان این قطعنامه خواهد بود.

وی هشدار داد که اگر ایران پس از نشان دادن سطح ایده آلی از همکاری با چنین رفتار غیرمنصفانه و با انگیزه سیاسی مواجه شود، در واقع ایران حق دارد سیاست ها و رویه های آژانس بین المللی انرژی اتمی خود را در نظر بگیرد.

منبع: فارس