ورود وزش باد و گرد و غبار فرامنطقه ای به استان بوشهر – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانفرج اله شکوهی پور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بررسی نقشه های هواشناسی حاکی از آن است که وزش باد در شمال غرب به تناوب روزهای پنجشنبه تا شنبه در مناطقی از استان عراق و خوزستان به شدت افزایش می یابد.

وی افزود: بر این اساس احتمال ایجاد گرد و غبار در این مناطق و انتقال آن در جهت وزش بادهای مساعد به مناطق شمالی و مرکزی استان و خلیج فارس دور از انتظار نیست.

مدیرکل هواشناسی استان بوشهر تاکید کرد: همچنین در این زمان به دلیل وزش باد پیش بینی می شود در برخی نقاط استان غبار محلی خیزش کند.

وی با اشاره به وزش بادهای متوسط ​​تا نسبتاً شدید از سمت شمال غرب و خیزش گرد و غبار محلی، احتمال نفوذ فرامنطقه ای گرد و غبار، استان بوشهر و خلیج فارس به ویژه مناطق شمالی و مرکزی استان را نام برد.

شکوهی پور از احتمال کاهش کیفیت هوا و دید افقی خبر داد و افزود: پرهیز از تردد غیرضروری در سطح شهر برای عموم مردم به ویژه کودکان، سالمندان و بیماران در شرایط فصول گرد و غبار، رعایت احتیاط ترافیکی دریایی در مواقعی که میدان افقی بینایی کاهش می یابد.

وی گفت: از فردا جهت جریانات شمالی بوده و به تدریج از ظهر فردا تا شنبه با افزایش سرعت وزش باد شمال غرب، تا ساعاتی دیگر خلیج فارس مواج و متلاطم می شود.

کاهش دمای هوا

مدیرکل هواشناسی استان بوشهر می گوید: از روز جمعه دمای هوا کاهش محسوسی خواهد داشت.

وی گفت: طی ساعات آینده آسمان استان صاف تا نیمه ابری همراه با مه محلی، وزش باد در مقاطعی در طول روز و مه صبحگاهی در برخی مناطق پیش بینی می شود.

مساعدی افزود: جهت وزش باد امروز اغلب جنوب غربی به جنوب شرقی و از فردا به تدریج شمال غربی به غرب با سرعت 8 تا 30 گاهی 38 کیلومتر در ساعت تغییر می کند.

وی ادامه داد: موج دریا 30 تا 90 سانتی متر از ظهر فردا به تدریج 60 تا 120 سانتی متر می شود.