وضعیت اضطراری ملی آمریکا در مورد سوریه تمدید شد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت کاخ سفید، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با ارسال نامه ای به کنگره این کشور خواستار تداوم وضعیت فوق العاده در سوریه شد.

در همین رابطه بایدن نامه ای به رئیس مجلس نمایندگان و رئیس مجلس سنا منتشر کرد و گفت: بند 202 د) قانون اضطراری ملی خاتمه خودکار وضعیت اضطراری ملی را پیش بینی می کند مگر اینکه رئیس جمهور ظرف 90 روز قبل از انقضای آن نامه جدیدی درباره ایالت ارسال کند. بنابراین، من یک اطلاعیه به کنگره ارسال می کنم که وضعیت اضطراری در سوریه پس از تاریخ انقضا ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهور آمریکا در نامه خود به روسای کنگره آمریکا اذعان داشت: با توجه به وضعیت سوریه و مسائل مربوط به آن، لازم به ذکر است که با توجه به اقدامات دولت ترکیه برای انجام حمله نظامی به شمال شرق سوریه، فعالیت کمپین شکست داعش ضعیف شده و جان غیرنظامیان به خطر خواهد افتاد و آنها در معرض خطر قرار خواهند گرفت. بیشتر تهدید می شود . . بنابراین، با توجه به تضعیف صلح، امنیت و ثبات در منطقه و همچنین تهدید منحصر به فرد و منحصر به فرد امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده، وضعیت سوریه همچنان در وضعیت اضطراری قرار دارد. . بنابراین تشخیص داده ام که ادامه وضعیت اضطراری ملی در فرمان اجرایی 13894 به دلیل وضعیت سوریه و مرتبط با آن ضروری است.

رئیس جمهور سابق آمریکا در 11 می 2004 فرمان اجرایی 13338 موسوم به وضعیت اضطراری ملی را به بهانه اقدامات دولت قانونی سوریه صادر کرد. بر اساس این فرمان اجرایی، دارایی‌های افراد خاص مسدود و صادرات یا صادرات مجدد برخی کالاها به سوریه ممنوع است.

دولت آمریکا در توجیه دلیل صدور فرمان اجرایی اولیه، اذعان داشت که این فرمان با هدف مقابله با تهدید منحصر به فرد و فوق العاده ای که اقدامات دولت سوریه برای امنیت ملی، سیاست خارجی و آمریکا ایجاد می کند صادر شده است. اقتصاد. . در فرمان اجرایی اولیه، حمایت ادعایی دولت سوریه از تروریسم، تلاش دمشق برای دستیابی به سلاح های کشتار جمعی و برنامه موشکی این کشور از جمله تهدیدات برای ایالات متحده است.