وضعیت در مرز با ارمنستان آرام گزارش شده است – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، سرویس مطبوعاتی وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که وضعیت شامگاه پنجشنبه در مرز ارمنستان و آذربایجان بدون تغییر و آرام است.

این وزارتخانه در اطلاعیه ای اعلام کرد: از ساعت 22:00 [به وقت محلی، ۲۱:۰۰ به وقت مسکو] تغییری در وضعیت مرزی ارمنستان و آذربایجان مشاهده نشد.

روز گذشته وزارت دفاع آذربایجان تعداد تلفات نیروهای نظامی خود در دور جدید درگیری با نیروهای ارمنی را اعلام کرد. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه اعلام کرد که در نتیجه ادامه درگیری ها بین باکو وایروان در مرزهای دو کشور ارتش جمهوری آذربایجان ۷۱ سرباز را از دست داد.

این در حالی است که هنوز زود است “نیکول پاشینیاننخست وزیر ارمنستان از کشته شدن 105 سرباز ارمنی بر اثر تشدید تنش در مرز با جمهوری آذربایجان خبر داد.

«پس از چند روز تنش، ارمنی گریگوریان، دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان روز پنجشنبه اعلام کرد که ارمنستان و جمهوری آذربایجان در 14 سپتامبر ساعت 20:00 به وقت محلی (19:00 به وقت مسکو) به لطف تلاش های بین المللی به توافق آتش بس دست یافتند.

وزارت دفاع ارمنستان روز سه‌شنبه اعلام کرد که ساعاتی بعد از نیمه‌شب، نیروهای جمهوری آذربایجان از سامانه‌های توپخانه، مسلسل‌های سنگین و تسلیحات به سمت شهرک‌ها به شدت شلیک کردند. گوریس، سوتک و جام راک پس از این درگیری، شورای امنیت ملی ارمنستان جلسه فوق العاده ای تشکیل داد و تصمیم گرفت با اجرای مفاد معاهده دوستی، همکاری و کمک متقابل و همچنین از سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) از روسیه کمک بخواهد. شورای امنیت سازمان ملل متحد نیکول گفت پاشینیاننخست وزیر ارمنستان، در دور جدید درگیری ها، حداقل 105 سرباز ارمنی جان باختند.

در ضمن الهام علی افرئیس جمهوری آذربایجان تشدید تنش های کنونی را متوجه رهبری سیاسی و نظامی ارمنستان دانست و گفت که نیروهای مسلح کشورش در حال انجام اقدامات تلافی جویانه هستند. کنجکاو در باره. به گفته وزارت دفاع آذربایجان، در این درگیری ها 50 سرباز آذربایجانی جان باختند.

روز گذشته وزیر امور خارجه ارمنستان از دیدار وزرای خارجه دو کشور برای بررسی توافقنامه صلح باکو و ایروان خبر داد.

همچنین ریاست جمهوری فرانسه روز گذشته اعلام کرد که موضوع موج جدید درگیری مسلحانه بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ کوهستانی را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع خواهد داد. در بیانیه منتشر شده از سوی دفتر ریاست جمهوری فرانسه به تاریخ دقیق نشست اضطراری شورای امنیت برای بررسی موج جدید تنش مسلحانه میان باکو و ایروان اشاره ای نشده است.