پاسخ ایران به اتهامات غرب علیه برنامه صلح آمیز هسته ای خود – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبه گزارش قدس آنلاین، این دیپلمات ارشد کشورمان اظهار داشت: استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای حق مسلم کشورهای عضو معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای است و ایران نیز به عنوان کشوری که عضو پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای است از این حق برخوردار است. این توافقنامه.

وی تاکید کرد: در حالی که آمریکا، انگلیس و فرانسه فعالانه در حال تقویت و نوسازی زرادخانه های هسته ای خود هستند و آلمان نیز به عنوان یک کشور غیرهسته ای، برخلاف تعهدات خود و در عین حال میزبان تسلیحات هسته ای زیادی در خاک خود است. همه این کشورها به دلیل تهدیدات زرادخانه و برنامه مخفی هسته ای رژیم صهیونیستی، هیچ جایگاه اخلاقی برای بیان این اظهارات ریاکارانه در مورد برنامه صلح آمیز هسته ای ایران ندارند. در واقع علاوه بر این دو سیاست و تظاهر به داشتن موضع سازنده، عامل نگرانی شدید جامعه جهانی، عدم پایبندی دولت های مذکور به تعهدات الزام آور قانونی خود بر اساس معاهده NPT است.

اشراق جهرمی با بحث برجام به عنوان راه حلی برای حل بحران غیرضروری و تصنعی برنامه صلح آمیز هسته ای ایران بر اساس مبادله، تصریح کرد: واقعیت غیرقابل انکار در این زمینه این است که ایران علیرغم خروج آمریکا و تحمیل مجدد به برجام پایبند است. تحریم ها و همچنین عدم اقدام شرکای اروپایی برجام و در پاسخ به این وضعیت، ایران مجبور به استفاده از اقدامات جبرانی خاصی بر اساس مفاد برجام از جمله بندهای 26 و 36 شد. اما در صورت رعایت سایر اعضاء ایران آماده اجرای کامل تعهدات برجام است.

مدیرکل صلح و امنیت بین‌الملل افزود: مایه تاسف است که دولت کنونی آمریکا ضمن انتقاد از سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران، همچنان به اعمال تحریم‌ها و حتی اعمال تحریم‌های بیشتر ادامه می‌دهد. حتی غم انگیزتر است که اعضای اروپایی برجام نه تنها به تعهدات خود عمل نکردند، بلکه از ایالات متحده نیز که تعهدات برجام را زیر پا گذاشتند، طرفداری کردند. نمایندگان این کشورها باید بدانند که استفاده از اهرم تحریم یا اتخاذ رویکرد طلبکارانه علیه ایران هیچ تاثیری نخواهد داشت و اطمینان از بهره مندی ایران از اجرای برجام بر عهده آمریکا و سایر اعضای برجام است. برجام در این شرایط، مذاکرات کنونی در وین فرصت مناسبی را برای آمریکا فراهم می‌کند تا جدیت خود را در بازگشت به تعهدات خود در چارچوب برجام ثابت کند.

یکی از اعضای هیئت جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر جمع بندی کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای خاطرنشان کرد: علیرغم تمام لفاظی ها و اتهامات وارده به ایران، ما به توافق خود برای حفاظت از آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها سند الزام آور پایبند هستیم. در این رابطه.

منبع: ایسنا