پای درس آقا شیعه و سنی مواظب تفرقه باشند!


به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه و اندیشه خبرگزاری فارس ، دوازدهم تا هفدهم ربیع الاول «هفته وحدت» نامگذاری شده است تا یادآور برادری دینی و وحدت ملی ایرانیان و جهان اسلام باشد. سخنان حضرت آیت الله خامنه ای را در این باره می خوانیم.

مشکل این است که اختلافات در اسلام درک درستی از یکدیگر ندارند

حالا هر قدمی که وحدت امت اسلامی را به ارمغان بیاورد، برکت دارد، کار خیر است. هدف دشمنان اسلام ایجاد تفرقه است; هدف ما معتقدان به اسلام این است که در جهان اسلام و بین امت اسلامی وحدت ایجاد کنیم و گروه ها و فرقه های امت اسلامی را با یکدیگر آشتی دهیم. و این حرکتی که شما شروع کردید و این اجتماع یکی از مصادیق تلاش در جهت وحدت امت اسلامی است. یکی از مواردی که همیشه به عنوان مشکل می بینیم این است که اقشار مختلف امت اسلامی شناخت درستی از یکدیگر ندارند، شناخت درست و واقعی از یکدیگر ندارند.

این فرقه در چشم آن است، آن فرقه در نظر این است

دشمنان، بیگانگان، بیگانگان در بسیاری از موارد آمدند و این فرقه را در نظر یک فرقه دیگر معرفی کردند، آن فرقه را با نگاهی خصمانه و با نیت کثیف و به قصد ایجاد نزاع معرفی کردند. در این تاریخ 100 ساله و 150 ساله، نمونه های زیادی را به وضوح مشاهده و مشاهده می کنیم. در موارد چند سال اخیر به وضوح می توان قضاوت هایی را که به دلیل تفاوت اسلام با همین فرقه صورت گرفته و بالعکس مشاهده کرد. دشمنان می آیند و ما را به همدیگر زشت جلوه می دهند، ما را در چشم یکدیگر بد می کنند. این کار دشمن است. هر حرکتی که باعث شود ما همدیگر را درست بشناسیم، همدیگر را بهتر بشناسیم، نقاط قوت همدیگر را بشناسیم، بر این نقاط قوت بیفزاییم، به یکدیگر منتقل کنیم، این حرکت باعث وحدت و اتحاد و اعتلای امت اسلامی و آن می شود. [کنگره] یکی از آن چیزهاست.

کاری که باعث تحریک می شود انجام ندهید

در تمام نهضت ها و در این حرکت علمی که شما در آن حضور دارید، مواظب باشیم که حاشیه ای نباشد، شبهه ای نباشد که موجب اختلاف شود، موجب انشقاق شود، موجب جدایی شود، موجب شکایت از اختلافات اسلامی از یکدیگر شود. زیرا این همان چیزی است که دشمنان می خواهند. بنابراین یک مسئله بحث وحدت امت اسلامی است که انشاءالله به نظر ما جزء مهمی از این حرکت است. [از آن] دادن (22/02/2019)

اتحاد در برابر دشمن

از نظر فقه اسلامی – چه فقه اهل سنت، چه شیعه و چه مذاهب دیگر – شکی نیست که اگر دشمنی بر سرزمین مسلمانان مسلط شود، وظیفه همگان است که با او مبارزه کنند که با او می جنگند. جهاد با او؛ به هر شکلی از جهاد که ممکن باشد. امروز مبارزه با رژیم صهیونیستی بر همه جهان اسلام واجب و ضروری است. چرا از این وظیفه سرباز زدند؟ خدا را شکر که کشور ما در این موضوع بیدار و هوشیار است [است]; اما جهان اسلام به وحدت نیاز دارد، به ائتلاف نیاز دارد، نیاز به همدلی دارد. ملت ها اغلب با یکدیگر همدردی می کنند. اینجا دولت هایی هستند که نقش دارند، دولت هایی که نقش دارند. و امیدواریم خداوند متعال دلهای ما را به برکت ماه مبارک رمضان و به برکت عید سعید فطر – که عید مسلمین و مایه کرامت و عزت پیامبر بزرگ اسلام است – قرار دهد. ; مسلمانان را با یکدیگر مهربان کنید; و اگر خداوند اذن دهد، امت اسلامی را با قدرت و اقتدار لازم و عزم و اراده لازم در مقابل دشمنان اسلام قرار می دهد. (1395/04/05)

مسلمانان باید از ایجاد تمایز برحذر باشند. فرقی بین شیعه و سنی نیست. همه گروه‌های اسلامی باید تلاش کنند تا تفاوت‌های فکری خود را با توجه به اشتراکات فراوانی که وجود دارد، نادیده بگیرند. (2015/09/27)

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید