پدیده دریای شیری پس از ثبت با دوربین برای اولین بار رسما ثبت شد


پدیده ای به نام دریای شیر که توسط پرتوهای زیستی در بیش از 100 هزار کیلومتر مربع از سطح اقیانوس هند ایجاد شده است، برای اولین بار توسط دوربین ثبت شد و اکنون در یک مقاله علمی به طور رسمی تایید شده است. .

به گزارش سرویس فناوری و فناوری تکنا، داستان های زیادی در مورد سفید شدن صورت دریای ملوان ها وجود دارد. اکنون این رویداد برای اولین بار با استفاده از دوربین به صورت رسمی ثبت و تایید شده است. در تابستان 2019، یک کشتی تفریحی به نام گانشا از کهکشان راه شیری نزدیک اندونزی گذشت و شب تاریک را روشن کرد. این نور از منبعی در حدود 10 متر زیر سطح دریا می‌آید و پدیده‌های سفید چرخشی را در سطح آب به وسعت بیش از 100 هزار کیلومتر مربع ایجاد می‌کند.

بر اساس مقاله ای که در مجله PNAS منتشر شده است، علت این پدیده باکتری های درخشانی است که پس از برقراری ارتباط با یکدیگر و رسیدن به جمعیت های بزرگ از طریق فرآیند کمی سازی، واکنش درخششی ایجاد می کنند. برای اولین بار پدیده دریای شیرین توسط یک کشتی آمریکایی در اطراف اندونزی گزارش شد. این گزارش در سال 1854 تهیه شد. در آن زمان بسیاری از دانشمندان این پدیده را به دلیل دور بودن و نادر بودن آن مطالعه نکردند.

اولین تصویر مربوط به رویداد از کهکشان راه شیری در آگوست 2019 توسط قایق تفریحی به نام یوهان لمنز ثبت شد. خدمه در این مصاحبه گفتند که کشتی ناگهان وارد آب روشن شد و سپس تمام اقیانوس از آسمان شب روشن تر شد. به طوری که درخشندگی آن ثابت و همگن باشد. حتی عبور یک کشتی از میان این آب گازدار نیز درخشندگی آن را مختل نکرد. در آن زمان، خدمه کشتی این رویداد را با استفاده از دوربین Go-Pro و همچنین گوشی سامسونگ گلکسی S9 ضبط کردند.

پس از آن محققان سعی کردند از طریق تصاویر ماهواره ای این پدیده را بررسی کنند. پدیده بیولومینسانس یا تولید و انتشار نور در موجودات زنده در اثر واکنش های شیمیایی در بدن آنها ایجاد می شود. در این حالت ماده ای به نام آدنوزین تری فسفات وجود دارد که فقط نور سرد ایجاد می کند. این واکنش شیمیایی می تواند در داخل یا خارج سلول اتفاق بیفتد. به گفته استیون میلر، استاد علوم جوی در دانشگاه ایالتی کلرادو، کهکشان راه شیری در این مدت حداقل 45 شب دوام آورده است. علاوه بر این، تعداد افرادی که شاهد این رویداد بودند، ممکن است امروز در قید حیات نباشند. زیرا این پدیده تنها یک یا دو بار در سال در سرتاسر جهان اتفاق می افتد و چون نزدیک ساحل نیست، چندان رایج نیست و برای دیدن آن باید در زمان و مکان مناسب باشید.

برای مشاهده سایر اخبار به صفحه اخبار علمی مراجعه کنید.