پذیرش پرداخت آب مجازی از صادرکنندگان میوه و تره بار در گمرک


سید رضا نورانی امروز در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس از وضع عوارض بر صادرات فرآورده های آبی به گمرکات کشور خبر داد و گفت: این ابلاغیه از ابتدای سال و برای صادرات محصولات صادر شده است. که در تولید خود آب بیشتری مصرف می کنند.

رئیس اتحادیه سراسری محصولات کشاورزی میزان عوارض دریافتی گمرک را نیم درصد ارزش محصول دانست و گفت: بر اساس قیمت هر محصول در گمرک، بر اساس نظر کارشناسان، نصف می شود. درصدی از عوارض جمع آوری شده
نورانی افزود: برخی محصولات نیز دارای عوارض گمرکی ثابت هستند، به عنوان مثال برای صادرات هر کیلوگرم گوجه فرنگی 6 هزار تومان از گمرک اخذ می شود.
وی همچنین گفت: برای محصولات گلخانه ای تکلیفی وجود ندارد و به همین دلیل عده ای تمایل دارند محصولات فضای باز را به عنوان محصولات گلخانه ای اعلام کنند که این امر باعث مشکلات گمرکی شده است.
وی همچنین گفت: دولت برای صادرات تمام محصولات میوه و تره بار در فصل بهار و تابستان به بهانه هندوانه که گفته می شود در برابر آب مقاوم است عوارض دریافت می کند.
رئیس اتحادیه سراسری محصولات کشاورزی همچنین از دریافت مابه التفاوت تعرفه گمرکی موز وارداتی در گذشته خبر داد و گفت: تعرفه گمرکی واردات موز 5 برابر شد اما گمرک این مصوبه را به ماسبق اعمال می کند. و برای تمامی موزهایی که از ابتدای سال وارد شده است سال ورود وی به کشور نیز ممتاز دریافت کرده است.
نورانی تاکید کرد: چنین برخوردی با صادرکنندگان باعث دلسردی آنها از کار می شود و واقعا ارزش صادرات به کشورهای دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید