پوتین خواستار ایجاد سیستم جدید پرداخت های بین المللی شد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خواستار ایجاد یک سیستم مستقل پرداخت بین المللی شد.

بر اساس این گزارش، پوتین در کنفرانس هوش مصنوعی خواستار ایجاد یک سیستم پرداخت بین‌المللی مستقل مبتنی بر فناوری‌های ارز دیجیتال و بلاک چین شد.

پوتین در کنفرانس بین المللی هوش مصنوعی که در مسکو برگزار شد، افزود: سیستم پرداخت بین المللی در حال حاضر تحت کنترل گروه کوچکی از کشورها است و این حوزه یکی از خطوط حمله به روسیه است.

رئیس جمهور روسیه ادامه داد: بنابراین راه اندازی یک سیستم جدید پرداخت بین المللی مستقل از بانک ها و دخالت کشورهای ثالث ضروری است.

پوتین همچنین گفت که موسسات مالی جهان باید واقعیت جهان چندقطبی را منعکس کنند و بر اساس اصول دموکراسی عمل کنند.

در همین حال، بر اساس فرمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که روز چهارشنبه منتشر شد، وضعیت ویژه اقتصادی این کشور تا 31 دسامبر 2023 تمدید شد تا ثبات مالی در حوزه مقررات ارزی تضمین شود.

مجموعه ای از تصمیمات در مورد اقدامات ویژه اقتصادی در واکنش به تحریم های روسیه در فوریه تا مارس سال جاری صادر شد.

این حکم ابتدا قرار بود در 31 دسامبر سال جاری به پایان برسد، اما اکنون تا پایان سال 2023 تمدید شده است.

همزمان با گسترش تدابیر ویژه اقتصادی در روسیه، نخست وزیر این کشور نیز اعلام کرد که با وجود درگیری نظامی در اوکراین و تحریم های گسترده غرب، اقتصاد کشورمان آسیب چندانی دیده است. میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه روز چهارشنبه شاخص های اقتصادی این کشور را اعلام کرد و گفت که بر اساس برآوردهای اولیه ممکن است تولید ناخالص داخلی روسیه تا پایان سال کمتر از 3 درصد کاهش یابد.