پورت USB-C فوروارد برای همه گوشی های هوشمند


قانون استفاده از درگاه شارژ سیمی برای همه گوشی های هوشمند توسط قانونگذاران اتحادیه اروپا تصویب شده است.

به گزارش سرویس خبری فناوری و فناوری تکنا، از پاییز 2024 تمامی گوشی های هوشمند تنها با استفاده از درگاه شارژ سیمی USB-C عرضه خواهند شد. آیفون های اپل نمی توانند از این قاعده مستثنی باشند. تمامی شرکت های عضو اتحادیه موظف به رعایت قانون هستند. علاوه بر تلفن های همراه، سایر محصولات الکترونیکی مانند تبلت، هدفون، کنسول های بازی و کتابخانه ها مشمول قانون هستند.

اتحادیه اروپا مدت زیادی طول کشید تا این قانون را تصویب کند. اما در نهایت بر سر جزئیات به توافق رسیدند. خبر تصویب این قانون توسط کمیته بازارهای داخلی و حمایت از مصرف کننده پارلمان اروپا نیز در توییتر منتشر شد. در این بیانیه اعلام شد که این قانون از پاییز 1403 به طور رسمی اجرا می شود.

البته پارلمان و شورای اروپا نیز برای اجرای آن باید این قانون را تصویب کنند. الکس آگیوس سالیبا، سخنگوی پارلمان اروپا گفت: «امروز استفاده از شارژر مشترک در اروپا با این قانون اجرا می‌شود. بسیاری از مصرف کنندگان از استفاده از شارژرهای متعدد در هر دستگاه مختلف ناامید هستند. اما اکنون تمام وسایل الکترونیکی قابل حمل فقط می توانند از یک شارژر استفاده کنند.

یکی از اهداف اتحادیه اروپا همگام سازی استانداردهای شارژ سریع و همچنین کاهش زباله های الکترونیکی است. قانونگذاران قصد دارند در آینده دستگاه هایی را عرضه کنند که نیازی به شارژر جداگانه ندارند. زیرا تنها یک شارژر می تواند همه دستگاه ها را شارژ کند. به گفته این اتحادیه، این قانون تولید 11000 تن زباله و با هزینه 250 میلیون یورو در سال را محدود می کند.