پیش بینی بورس برای فردا/ بازار سرمایه تقویت می شود؟


به گزارش تجارت نیوز، شاخص کل بورس امروز شنبه 12 شهریور 1401 با افت قابل پیش بینی نسبت به روز گذشته مواجه شد. شاخص با قرار گرفتن در مسیر نزولی، افت 12462 واحدی را تجربه کرد و در محدوده یک میلیون و 426 هزار واحد تثبیت شد. شاخص وزنی نیز کاهش چشمگیری داشت و بر اساس شاخص کل در محدوده 407 هزار واحد قرار دارد.

فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت نیوز گفت: در پایان هفته بورس وضعیت باثباتی خواهد داشت و نتایج معاملات متعادل می شود.

وی با اشاره به برجام گفت: مسائل روزانه بورس با برجام گره خورده است و این بلاتکلیفی در مذاکرات برجام آزاردهنده است. این عدم اطمینان باعث نوسانات بازار می شود. بر اساس تجربیات گذشته، توافق یا عدم توافق برجام بر اساس انتظاراتی که در بهبود وضعیت اقتصادی داشتیم محقق نشد. به همین دلیل باید به این موضوع وزن بیشتری بدهیم زیرا اخبار زیادی وجود دارد و هر روز اخبار مثبت یا منفی به گوش می رسد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید می کند: شوک روانی اخبار مذاکرات هسته ای تاثیر بیشتری بر بازار دارد.

علت تفاوت ارزش سرخابی در بورس چیست؟

آقابزوری تصریح کرد: استقلال و پرسپولیس یک سرمایه داشتند. اما تفاوت ارزش این دو باشگاه در بورس به دلیل عملکرد سود و زیان مگنتاس است. بررسی صورت مالی شش ماهه این دو باشگاه نیز گواه این موضوع است.

وی ادامه داد: در مجموع باید گفت ارزش کل باشگاه استقلال از 2780 میلیارد تومان به 4100 میلیارد تومان افزایش یافت. از سوی دیگر پرسپولیس که 3210 میلیارد تومان هزینه اولیه داشت به 3600 میلیارد تومان رسید. یعنی ارزش استقلال بیشتر از پرسپولیس شد. البته اولویت و تاخیر در بازگشایی نمادها نیز تاثیر بسزایی در ارزش ها دارد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: بر اساس صورت های مالی پرسپولیس حدود 200 میلیارد تومان زیان انباشته داشته است. از سوی دیگر استقلال در دوره 9 ماهه علیرغم سود 6 میلیارد تومانی، 290 میلیارد تومان زیان تجمعی را ثبت کرد. با این مختصات و با احتساب آمار ترازنامه رابطه معکوس یعنی اگر بازار پرسپولیس بالاتر باشد با این شرایط ترازنامه معقولتر از استقلال است.