پیش بینی هفتگی بورس/ آیا امیدی به سقوط بورس وجود دارد؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، بازدهی شاخص کل بورس در هفته پایانی شهریورماه منفی ۲.۴۵ درصد بود. بازده ماهانه شاخص در شهریور نیز منفی 4.87 درصد ثبت شد که بیشترین کاهش ماهانه شاخص از ابتدای سال را نشان می دهد. بازده ماهانه شاخص برابر وزن نیز منفی 0.32 درصد ثبت شد.

ارزش معاملات سهام خرد همچنان در حال کاهش است. در آخرین روز کاری شهریور ماه، میزان معاملات سهام 2200 میلیارد تومان و میانگین روزانه این متغیر 2800 میلیارد تومان بود.

اکثر کارشناسان تحریم و بلاتکلیفی مذاکرات هسته ای برجام را از مشکلات اصلی اقتصاد کشور و بورس می دانند. تحلیلگران بازار سرمایه می گویند افزایش ریسک سرمایه گذاری که در سال های اخیر به دلیل تحریم ها بر اقتصاد ایران تحمیل شده است، انتظارات سهامداران را برای کسب سود افزایش می دهد، بدون اینکه تبعاتی جز کاهش نسبت قیمت به سود بازار سهام داشته باشد. احیای برجام، اما در وهله اول با کاهش ریسک سرمایه گذاری، بازار سهام را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی جذاب تر کرده و رونق واقعی را برای این بازار به همراه خواهد داشت.

پیش بینی بازار سهام در روز شنبه

در شرایط فعلی و تعطیلات پیش روی بازار، انتظار می رود بازدهی سه روز معاملاتی هفته منفی باشد. البته این منفی به اندازه هفته گذشته نیست، نیم تا دو درصد منفی خواهد بود که نسبت به هفته های اخیر کمتر است.

البته ممکن است میزان و تعداد تراکنش ها کاهش یابد و از سطح فعلی کمتر باشد. بر اساس تجزیه و تحلیل آمار دو دوره اخیر بورس نشان می دهد که بازار در نیمه دوم سال وضعیت خوبی ندارد و در صورت گشایش برجام می توان گفت. که زمان سردی است که بورس کمی گرم شود. اما به طور کلی، بازار سهام منجمد شده است.