چرا مرغ گران شد؟


چند روزی است که قیمت مرغ افزایش یافته و به بالاتر از نرخ مصوب رسیده است، افزایش قیمت از سوی مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ناشی از تعادل عرضه و تقاضا است.

به گزارش ملیت به نقل از ایسنا، حبیب اسدالله نژاد در پاسخ به علت افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر، اظهار کرد: در یک ماه و نیم گذشته به دلیل تولید بالا، تعادل بین عرضه و … تقاضا مختل می شود و مرغداران متحمل ضرر زیادی می شوند. بنابراین مرغداران با توجه به افزایش تولید و نبود بازار مناسب برای مصرف مرغ زنده بین 20 تا 15 هزار تومان زیر قیمت 27 تا 30 هزار تومان در هر کیلو می فروشند.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعادل نسبی بین عرضه و تقاضا برقرار شده و قیمت مرغ افزایش یافته است. اگرچه هنوز به قیمت واقعی تولید نرسیده است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران افزود: قیمت مصوب مرغ گرم از ماه های گذشته 59 هزار و 800 تومان تعیین شده است که این رقم باید تغییر کند. در غیر این صورت، مرغداران متحمل ضرر و زیان خواهند شد. در همین راستا مرغداران قول اصلاح قیمت را از اول مهرماه داده اند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش قیمت مرغ منجر به کاهش مصرف و در نهایت ضرر تولیدکنندگان نمی شود، گفت: طبیعتا کاهش مصرف، کاهش تولید و وضعیت نباید اینگونه باشد. این که تولیدکننده با قیمتی که دارد می تواند محصولی بالا تولید کند و با قیمت پایین بفروشد و ضرر کند. در واقع باید به تولیدکننده و مصرف کننده توجه شود.

اسدالله نژاد همچنین به میزان جوجه ریزی در ماه گذشته اشاره کرد و گفت: 94 میلیون جوجه در مرداد ماه جوجه ریزی شد.