چه کسی از «پرتره مظفرالدین شاه» خبر دارد؟


خبرگزاری فارس – حوزه هنری: هفته گذشته خبر سرقت تابلوی قاجار «پرتره مظفرالدین شاه» اثر کمال الملک در صدر اخبار رسانه ها قرار گرفت. بعدها اسنادی منتشر شد مبنی بر اینکه این تابلو 22 سال پیش در حراج کریستیز به قیمت 44650 پوند انگلیس فروخته شد. جالب اینکه در حالی که شبهه سرقت این تابلو از کاخ گلستان مطرح شد؛ مسئولان کاخ گلستان عموماً وجود آن را در کاخ تأیید نکردند و حتی احتمال جعلی بودن آن را مطرح کردند.

داستان در مورد چیست؟

دو کارشناس به نام های رضا کسروی و الناز بایرام زاده که کارمندان کاخ گلستان معرفی شده اند برای اولین بار از مفقود شدن تابلوی «پرتره مظفرالدین شاه» خبر دادند: «پرتره رنگ روغن مظفرالدین شاه در سال ۱۳۷۸ از این کاخ گرفته شده است. همچنین برای تایید این ادعا عکس سیاه و سفید تالار درخشان کاخ گلستان منتشر شد که نشان می دهد همان عکس فروخته شده در حراج بالای یکی از درهای تالار نصب شده است. این خبر به دلیل فعالیت یکی از منتقدان خارجی کشف شد و به تدریج اکثریت رسانه های کشور به آن واکنش نشان دادند و کار دزدیده شده را دنبال کردند.

نقاشی کمال الملک چه زمانی از کشور خارج شد؟

جست‌وجو در رسانه‌ها پای متولیان موزه را به این موضوع باز کرد، اگرچه در روزهای اول مدیران کاخ گلستان وجود چنین اثری را تکذیب کردند، اما انتشار اطلاعاتی درباره این نقاشی رنگ روغن در سایت حراج کریستیز همه چیز را تغییر می دهد

در سایت کریستی نوشته شده است که: تابلو اثر کمال الملک است، امضای کمال الملک نقاش ایرانی در سمت چپ پایین تابلو به چشم می خورد. تاریخ نگاره 1319ق/1901-2م. در حراج سال 2000، قیمت تخمینی این تابلو بین 12000 تا 18000 پوند انگلیس بود، اما در نهایت به قیمت 44650 پوند فروخته شد.

پس از انتشار عکس هایی از اثر فروخته شده در حراج کریستیز در بریتانیا و خالی بودن این تابلو بر روی دیوارهای کاخ گلستان تهران، این سوال مطرح شد که این اثر کمال الملک کی و چگونه از ایران خارج شده و به پایان رسیده است. . در یک حراج معروف؟

همانطور که در ابتدا گفته شد، مسئولان کاخ گلستان در اظهارات اولیه خود اعلام کردند که هیچ اطلاعی از وجود چنین تابلویی نداشته و حتی احتمال جعلی بودن آن را نیز مطرح کردند. احمد دزوارایی که از اواخر دهه 50 تا 1385 ریاست موزه کاخ گلستان را بر عهده داشت، وجود چنین تابلویی در این مجموعه را به طور کامل تکذیب کرد و ادعاهای مطرح شده در خصوص حذف این تابلو و یا سرقت آن را تهمت و دروغ خواند.

عفرین امامی، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان نیز در این خصوص گفت: از زمانی که درهای عمومی کاخ گلستان باز شده و املاک سرشماری شده است، تاکنون چنین سرقتی گزارش نشده است و این امر باعث شده است. هیچ چی. بین درهای عمومی هیچ یک از متولیان اموال ما، و نمی دانم چگونه این کار بیرون آمده است. چه زمانی اثر دارد؟ ممکن است این اثر در دوره قاجار هدیه داده شده باشد یا به هر دلیلی از کاخ گلستان گرفته شده باشد و نمی توان تاریخ دقیقی برای این موضوع بیان کرد، اما مشخص است که قبلا سرقتی نبوده است. سال ها.

آیا سازمان میراث فرهنگی به راحتی می تواند اثر فروخته شده را به کشور بازگرداند؟

در همین رابطه سید محمد بهشتی، یکی از اعضای شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری اظهار کرد: ابتدا باید بگویم که اگر فردی چنین ادعایی می کند باید مستندات آن را ارائه کند.

وی در خصوص پیگیری های صورت گرفته در این خصوص گفت: کشور ما عضو کنوانسیون استرداد اموال فرهنگی است و اگر اثری از میراث فرهنگی کشورمان در هر جای دنیا به نمایش گذاشته شود، سازمان میراث فرهنگی می تواند نسبت به ثبت نام اقدام کند. شکایت از پلیس اینترپل برای توقیف اثر و بازگرداندن آن به کشور مبدا.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری گفت: این آثار به راحتی با شکایت به کشور بازگردانده می شوند، مانند آثاری که سال ها پیش از موزه های ما به خارج از کشور منتقل و به موزه های ما بازگردانده شد. اگر کسی مدرکی مبنی بر گم شدن پرتره مظفرالدین شاه در حراج کریستیز ارائه دهد، سازمان میراث فرهنگی به راحتی می تواند شکایت کند.

«پرتره مظفرالدین شاه» به صورت قاچاق از کشور خارج شد

سرانجام روز گذشته مرتضی ادیب زاده – مدیرکل موزه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – پس از بررسی اسناد و اموال ثبت شده در کاخ گلستان خروج این تابلوی قاچاق از کشور را تایید کرد. نام تابلوی «پرتره مظفرالدین شاه» تا سال 1317 در فهرست املاک کاخ گلستان ثبت شده بود و پس از آن اثری از آن در فهرست املاک کاخ نبود.

وی برای روشن شدن موضوع نقاشی، برای بررسی چگونگی خروج این اثر از کاخ گلستان و فروش بعدی آن در حراج کریستیز لندن در سال 1379، از نتایج بررسی کارشناسان از پرونده اموال کاخ گلستان متعلق به سال 1312 استفاده کرد. ، 1317 و 1361. حساب کاربری وی در اینستاگرام این خبر را اعلام کرد: نام تابلو و مشخصات دقیق آن با احتساب ابعاد (با قاب) در سال 1312 به ثبت رسیده اما جزو املاک بنا به ثبت رسیده است. معروف به کوی (داخلی ناصرالدین شاه) و نه کاخ اصلی و تالار درخشان. به نظر می رسد قبل از سال 1312 نقاشی های شاهان قاجار از تالار برلیان حذف و به ساختمان خوابگاه اوایل دوره پهلوی منتقل شده است.

به گفته ادیب زاده، در سال 1317 این تابلو (تصویر مظفرالدین شاه اثر کمال الملک) در زمره املاک انتقال یافته از کوی به کاخ گلستان به ثبت رسیده است، اما در سوابق سال 1361 مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. هنر در آن زمان هیچ نشانی از نام ولی طبل نیست.

ادیب زاده مدیر کل موزه ها گفت: این تابلو به طور قطع متعلق به کاخ گلستان است و در فاصله سال های 1317 تا 61 از مجموعه کاخ خارج و بعداً به صورت قاچاق از کشور خارج و به فروش رسید.

حراج کریستیز باید قبل از برگزاری حراج این تابلو را از ایران جویا می شد

ادیب زاده با بیان اینکه کارشناسان حراج کریستیز باید قبل از برگزاری حراج درباره این تابلو از ایران سوال می کردند، گفت: آنچه اکنون مهم است خروج غیرقانونی اثر است. لذا این اداره کل بر اساس وظیفه ذاتی خود و بر اساس قوانین بین المللی اقدامات لازم را جهت اعاده کار در دستور کار خود قرار داده است.

حرف آخر این است که شواهد نشان می دهد اثر موجود در مجموعه کریستی به سرقت رفته است، نه خبری از جعل و نه چیز دیگری نیست. بی شک این اثر حاوی اسنادی است که باید در کاخ گلستان مورد استفاده قرار گیرد. این اثر که از آثار ملی محسوب می شود، به گفته کمال الملک تنها تابلوی نقاشی این هنرمند بزرگ مظفرالدین شاه است.

چه کسی از کار دزدیده شده خبر دارد؟

اگر ثابت شود اثر دزدیده شده کمال المک توسط سازمان فرهنگی در زمان مدیریت سید محمد بهشتی فروخته شده است، بی شک مسئولیت این پرونده بر عهده او خواهد بود. بهشتی به عنوان معاون رئیس جمهور سابق (محمد خاتمی) به عنوان اولین رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فعالیت می کرد. بهشتی از سال 1376 تا 1362 این سمت را برعهده داشت و همزمان مرتضی کاظمی به عنوان معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد و علیرضا سمیع آذر به عنوان مدیرکل اداره هنرهای تجسمی و سرپرست موزه فعالیت داشتند. در هنرهای معاصر. شایان ذکر است که هر سه این افراد متصدی حراج تهران هستند و در دهه های گذشته نقش پر رنگی در اقتصاد هنرهای تجسمی کشور داشته اند. به نظر می‌رسد به دلیل دغدغه‌ها، فعالیت‌ها و فعالیت‌های این سه نفر و چند تن از دوستانشان در عرصه اقتصاد هنر کشور و ارتباط آن‌ها با حراج کریستیز، احتمالاً از سرنوشت خبری نخواهند داشت. در این کار.

با ثبت شکایت به اینترپل، این شغل را پس بگیرید

جدا از اینکه این اثر چه زمانی و توسط چه کسانی از کشور حذف شد، اکنون مهمتر از هر موضوع دیگری تلاش برای بازسازی آن است. برخی از محققان این نقاشی را رد کرده اند مجموعه صباح کویت گرفته شده. به گفته کارشناسان، مسئولان میراث فرهنگی با ارائه شکایت به اینترپل، هر چه سریعتر نسبت به بازگرداندن اثر مذکور به کشور اقدام کنند.

لازم به ذکر است سه سال پیش – در مرداد ماه 1398 – یکی از مسئولان کاخ گلستان از مفقود شدن تعدادی از آلبوم عکس های تاریخی موزه خبر داد. این آلبوم ها مجموعه ای از عکس های دوران ناصرالدین شاه قاجار است که بیشتر آنها را خودش گرفته است. موزه گلستان می گوید ناپدید شدن این عکس ها را به پلیس بین الملل اطلاع داده است.کاخ گلستان در سال 2013 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/