چگونه در محل کار حرفه ای رفتار کنیم؟گزارش کردن شهرآرانیوز، حرفه ای گرایی به عنوان رفتار فرد در محیط کار تعریف می شود و معمولاً با مشاغلی همراه است که به تحصیلات زیادی نیاز دارند و می توانند درآمد بالایی داشته باشند. شاید از خود بپرسید آیا کسی متوجه می شود که من در محل کار غیرحرفه ای هستم؟ چه کسی به حرفه ای بودن اهمیت می دهد تا زمانی که من یک کار خوب انجام دهم؟

در واقع کارفرما و کارمند باید نگرش حرفه ای داشته باشند، زیرا در غیر این صورت ممکن است عواقب جدی در کار آنها وجود داشته باشد که شانس پیشرفت و یا حتی توانایی ادامه کار را تحت تاثیر قرار دهد. چگونه می توانید حرفه ای بودن خود را نشان دهید؟ برای این منظور بایدها و نبایدهای ذکر شده در این قسمت از سبک زندگی و موفقیت خیس را رعایت کنید:

سر وقت سر کار برو

اگر دیر به محل کار یا جلسات می‌آیید، رئیس و همکارانتان احساس می‌کنند که به کارتان اهمیت نمی‌دهید و اگر آنها را به تأخیر بیندازید، مثالی است که برای وقت آن‌ها ارزش قائل نیستید. پس به ساعت توجه کنید! در صورت لزوم برای خود زنگ هشدار تنظیم کنید و حداقل چند دقیقه قبل از شروع کار در محل حاضر شوید.

عصبانی نشو

وقتی سر کار می روید باید حال بدتان را دم در بگذارید. همه ما روزهایی را داریم که بدترین احساس را داریم، اما به یاد داشته باشید که این رئیس، همکاران و به خصوص مشتریان شما مقصر نیستند. اگر شغل شما باعث ایجاد روحیه بد می شود، وقت آن رسیده است که آن را ترک کرده و شغل خود را تغییر دهید.

لباس مناسب بپوشید

ظاهر شما باید همیشه آراسته و تمیز باشد، چه باید لباس راحتی بپوشید و چه رسمی، و به یاد داشته باشید که کت و شلوار چروک شده بهتر از یک شلوار پاره به نظر نمی رسد.

نوع لباس مورد نیاز کارفرما را انتخاب کنید. در غیر این صورت لباس های مناسب محل کار را انتخاب کنید.

حواست باشه چی میگی

فحش دادن، فحش دادن یا بد دهنی در بیشتر محیط های کاری جایی ندارد. پس از به کار بردن الفاظ ناپسند خودداری کنید. این یک قانون کلی است که باید رعایت کنید: اگر چیزی به سالمندان خود نمی گویید، آن را در محل کار نگویید.

به همکاران خود کمک کنید

رفتار حرفه ای همچنین به این معنی است که شما به کارگران خود در شرایطی که کارهای زیادی برای انجام دارند یا در هنگام کار با چالش مواجه می شوند، کمک می کنید. آنها از به اشتراک گذاشتن دانش، نظر یا کمک خود ترسی ندارند. موفقیت یک نفر در محیط کار به معنای موفقیت همه افراد است.

غیبت نکن

حتی اگر وسوسه می‌شوید در مورد همسایه یا همکارتان شایعه‌سازی کنید، آن را از محل کار و کسی که با محل کارتان مرتبط نیست، مانند خواهر، مادر یا بهترین دوستتان دور نگه دارید.

سعی کنید مثبت باشید

منفی بودن مسری است. اگر دائماً از محل کار خود شکایت کنید، دیگران به همین کار ادامه می دهند و رئیس شما مطمئناً قدر روحیه پایین کارمندان خود را نخواهد دانست. این بدان معنا نیست که نباید در مورد چیزهایی که فکر می کنید اشتباه هستند صحبت کنید. اگر می‌خواهید برای بهبود شرایط مورد انتقاد قرار بگیرید، با رئیس خود در میان بگذارید و همچنین برنامه و پیشنهادی برای بهبود اوضاع ارائه دهید.

اشتباهات خود را پنهان نکنید

هرچقدر هم که کار سخت باشد، اشتباهاتی وجود خواهد داشت، پس تمام تلاش خود را برای اصلاح آنها انجام دهید. هرگز دیگران را به خاطر اشتباهات خود سرزنش نکنید حتی اگر آنها مقصر باشند. در عوض، مثال بزنید تا کسانی که در این اشتباه سهیم هستند، بیایند و به سهم خود در اشتباه خود اعتراف کنند.

پیرو صلح و عدالت باشید

گاهی اوقات با همکاران یا رئیستان اختلاف نظر وجود دارد، پس اجازه ندهید عصبانی شوید. فرقی نمی کند چقدر عصبانی باشید یا چقدر درست فکر می کنید، مهم این است که عصبانیت و دعوا در محیط کار مجاز نیست. اگر نمی توانید طرف مقابل را متقاعد کنید یا اگر طرف مقابل کنترل خود را از دست داد، با آرامش نظر خود را بیان کنید و سپس دور شوید.

دروغ نگو

دروغ به شما آسیب می رساند. فردی با رفتار حرفه ای همیشه حرف اول را می زند. اگر برای شغلی واجد شرایط نیستید، دو گزینه دارید: برای آن درخواست نکنید یا درخواستی ارسال کنید که مهارت های واقعی شما را نشان دهد.

مسائل خصوصی خود را به شرکای خود نگویید

خوب است که در محل کار به یک دوست صمیمی اعتماد کنید، اما در مورد اینکه با چه کسی صحبت می کنید هوشمندانه رفتار کنید. به خصوص در مورد بحث ها و مشکلاتی که با همسر یا سایر اعضای خانواده دارید. اگر تصمیم دارید مشکلی را با همکاران خود در میان بگذارید، این کار را در حضور همکاران یا مشتریان دیگر انجام ندهید، زیرا ممکن است در جای دیگری درباره شما صحبت کنند.
منبع: نمناک