چگونه گوشی خود را تمیز و ضدعفونی کنیم؟ + کارهایی که نباید انجام دهیم


چگونه گوشی خود را تمیز و ضدعفونی کنیم؟

طبق حداقل یک مطالعه در سال 2018، یک فرد در کشورهای توسعه یافته به طور متوسط ​​بیش از 50 بار در روز تلفن خود را چک می کند. سایر کشورهای توسعه یافته ممکن است الگوی استفاده مشابهی داشته باشند. در حالی که درباره اعتیاد ما به تلفن صحبت می‌کند، واقعیت نگران‌کننده‌تر این است که ما اغلب از تلفن‌هایمان در مکان‌هایی استفاده می‌کنیم که برای میکروب‌ها ایمن هستند، مانند حمام، آشپزخانه و مکان‌های دیگر. که باکتری رشد خواهد کرد.

مطالعات و نظرسنجی های متعدد نشان می دهد که گوشی های ما هفت برابر کثیف تر از توالت های معمولی هستند. این بیش از اینکه منزجر کننده است، یک خطر واقعی برای سلامتی است. این امر به ویژه در شرایطی که ویروس کرونا همچنان در سراسر جهان گسترش می یابد صادق است.

در مارس 2020، سازمان بهداشت جهانی (WHO) به طور رسمی ویروس جدید کرونا (معروف به COVID-19) را یک اپیدمی اعلام کرد. در حالی که به نظر می رسد اکنون می توانیم شاهد پایان همه گیری باشیم، هنوز هم نمی توانید فراموش کنید که تلفن خود را تمیز کنید! اگر در مورد شستن دست‌هایتان خیلی سخت‌گیر نباشید، احتمالاً میکروب‌های بدی را در تلفن خود دریافت می‌کنید. در حالی که خطر ابتلا به ویروس کرونا در تلفن شما زیاد نیست مگر اینکه در منطقه ای با همه گیری شدید باشید، اما ارزش این خطر را ندارد.

در اینجا نکاتی در مورد نحوه تمیز کردن گوشی برای جلوگیری از ویروس ها و سایر میکروب ها وجود دارد.

توجه: بیشتر این نکات در مورد سایر دستگاه های الکترونیکی مانند تبلت ها و لپ تاپ های ارزان قیمت اعمال می شود. می توانید راهنمای خرید ارزان ترین گوشی را مطالعه کنید.

پوشش های ضد عفونی کننده خوب هستند، اما به خوبی پاک کننده های خانگی نیستند

شاید از خود بپرسید که چگونه می‌دانید چگونه گوشی خود را تمیز کنید، پس از همه، این فقط در مورد تمیز کردن خانه نیست؟ پاک کننده های خانگی می توانند برای کانتر، حمام و سطوح دیگر عالی باشند، اما اغلب استفاده از آنها در اکثر تلفن ها بسیار دشوار است. اینها شامل سفید کننده، پاک کننده شیشه و سایر محصولات مشابه است. اپل و بسیاری از شرکت‌های دیگر اخیراً ثابت کرده‌اند که استفاده از برخی محصولات بهداشتی برای ضدعفونی کردن گوشی شما هیچ اشکالی ندارد. این محصولات معمولاً از مواد شیمیایی خشن کمتری نسبت به بطری های اسپری و غیره استفاده می کنند. یک ایده خوب دیگر می تواند پاک کردن صفحه نمایش موبایل باشد.

ممکن است وسوسه شوید از محلول 70 درصد ایزوپروپیل الکل استفاده کنید. این یک راه حل موثر است، اما به خاطر داشته باشید که پوشاندن گوشی با محافظ اولئوفوبیک ممکن است دشوار باشد و باعث آسیب هایی شود که عمر گوشی شما را کاهش دهد. اگر احساس می کنید که نیاز به نوشیدن الکل دارید، مطمئن شوید که روی پارچه باشد، نه مستقیماً روی تلفن. حتی بهتر از آن، همانطور که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، استفاده از محافظ های صفحه نمایش و قاب هایی است که برای استفاده بیشتر این مواد شیمیایی مناسب هستند.

نکاتی در مورد تمیز کردن و ضد عفونی کردن تلفن همراه

  • تلفن یا دستگاه خود را در مایع تمیز کننده غوطه ور نکنید، حتی اگر آب نباشد.
  • از تمیز کردن بیش از حد یا پارچه های ساینده که می تواند باعث خراش شود خودداری کنید.
  • از سفید کننده ها، اسپری های آئروسل و الکل مالشی سنگین خودداری کنید. این می تواند به قاب گوشی، به خصوص عینک آسیب برساند.
  • پاک کننده ها یا هوای فشرده را مستقیماً روی تجهیزات خود اسپری نکنید.

ما تمایل داریم هر دستمال کاغذی را برداریم و گوشی های هوشمند خود را به صورت سطحی تمیز کنیم. حتی اگر به طور کلی کار کند، بهترین راه برای تمیز کردن گوشی هوشمند شما نیست، زیرا از شر بسیاری از باکتری‌ها خلاص می‌شود و در نهایت می‌تواند سر راه گوشی شما قرار گیرد! علاوه بر این، بیشتر دستمال ها و حوله ها پرز، الیاف و سایر ذرات را آزاد می کنند. می توان آن را بین دکمه ها، شکاف ها و سایر قسمت هایی که تمیز کردن آنها دشوار است قرار داد.

شما قطعا می توانید یک دستمال میکروفایبر را در هر جایی خریداری کنید. معمولا در داروخانه ها و عینک فروشی ها یافت می شود.
هنگامی که یک پارچه میکروفیبر دارید، فقط صفحه نمایش و بقیه قسمت های تلفن را در خطوط مستقیم پاک کنید تا هر گونه زباله قابل مشاهده از بین برود. اگر در از بین بردن لکه های سخت مشکل دارید، کمی آب مقطر روی پارچه اسپری کنید و دوباره پاک کنید. اگر احساس نیاز کردید می توانید از محلول صابون ملایم روی پارچه یا حتی مخلوطی از الکل ایزوپروپیل و آب نصف و 70 درصد استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که در دراز مدت به گوشی شما آسیب نمی رساند.

گوشی خود را با یک سواب پنبه پاک کنید

نکاتی در مورد تمیز کردن و ضد عفونی کردن تلفن همراه

سطح کلی گوشی هوشمند به راحتی تمیز می شود، اما میکروب ها و ذرات مضر همیشه بین دکمه ها و ترک های کوچک قرار دارند. برای درست کردن آن می توانید از پنبه تمیز استفاده کنید. مفهوم همان پاک کردن است. گوش پاک کن را نخوانید مگر اینکه احساس کنید به آن نیاز دارید. اگر به مایع نیاز دارید، سعی کنید آن را به حداقل برسانید.

برای تمیز کردن گوشی از قاب و محافظ استفاده کنید

نکاتی در مورد تمیز کردن و ضد عفونی کردن تلفن همراه

محافظ های صفحه و قاب ها نه تنها برای جلوگیری از آسیب دیدن گوشی شما عالی هستند، بلکه تمیز کردن آن ها نیز آسان است. برای مثال، لازم نیست کاملاً به استفاده از الکل و سایر محلول‌های تمیزکننده محافظ صفحه حساس باشید. اگر شروع به خراب شدن کرد، می توانید آن را دور بیندازید و جایگزین کنید. اکثر محافظ‌های صفحه پلاستیکی در بسته‌های سه‌گانه یا بزرگ‌تر عرضه می‌شوند، بنابراین برداشتن یکی و اضافه کردن دیگری کار بزرگی نیست.

در مورد قاب‌های گوشی، ما چیزی را توصیه می‌کنیم که از مواد قابل شستشوی آسان مانند پلاستیک ساخته شده باشد، برخلاف قاب‌های پارچه‌ای یا چوبی که ممکن است در هنگام شستن آسیب زیادی ببینند.

در مورد تمیز کردن محافظ صفحه و قاب گوشی چطور؟ بسیاری از روش های فوق برای محافظ صفحه نمایش خوب هستند. برای موارد می توانید آن را جدا کرده و با دست با صابون ظرفشویی و محلول های دیگر بشویید. آنها را خشک کنید و دوباره آماده پوشیدن هستند!

شستن مرتب دست ها را فراموش نکنید

بسیار خوب، بنابراین به شما کمکی نمی کند که گوشی خود را تمیز کنید، اما از همان ابتدا از کثیف شدن آن جلوگیری می کند. در اینجا راز خاصی وجود ندارد، فقط هر بار که به صورت کثیف دست می زنید، به حمام می روید، حیوان خانگی را لمس می کنید و غیره از صابون لباسشویی استفاده کنید. اگر به دنبال خرید گوشی جدید هستید و نمی دانید کدام سایت را بخرید، بهتر است راهنمای بهترین سایت خرید گوشی را مطالعه کنید.

آیا شستن گوشی کمکی می کند؟

اگر گوشی ضد آب با IP67 یا بالاتر دارید، می توانید آن را با آب بشویید. گفته می شود که آب به تنهایی در برابر میکروب ها و ویروس ها موثر نیست. استفاده از صابون سبک می تواند وسوسه انگیز باشد، اما به خاطر داشته باشید که صابون به آرامی پوشش های مخصوص شیشه جلو و پشت گوشی و همچنین هر گونه واشر لاستیکی و مهر و موم را که آب گوشی شما را تخلیه می کند، از بین می برد. بنابراین بهتر است از آن اجتناب کنید، زیرا در دراز مدت می تواند به گوشی شما آسیب برساند. نیازی به گفتن نیست، دریافت صابون در پورت های شما ممکن است پایان خوبی نداشته باشد.

خلاصه – راهنمای تمیز کردن تلفن همراه

برای تمیز کردن تلفن همراه خود باید به نکاتی توجه کنید تا مضر نباشد. اگر به دنبال تبادل نظر با افراد دیگر در مورد محصولات و گوشی های مختلف هستید، می توانید به سایت نظرکده مراجعه کنید. با رعایت نظافت هنگام نظافت گوشی، مراقب سلامتی خود و خانواده خود باشید.