چین جایگزین تایوان می شود – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در سخنرانی خود در اجلاس «اول آمریکا» گفت که چین پس از تحویل اوکراین از سوی آمریکا به روسیه، تایوان را به دست می گیرد.

ترامپ روز سه شنبه به هوادارانش گفت: ما کشوری هستیم که به روسیه اجازه دادیم اوکراین را نابود کند و صدها هزار نفر را بکشد. اوضاع بدتر می شود و اگر من فرمانده کل قوا بودم، هرگز این اتفاق نمی افتاد نه سقوط کرد… و چین در کنار تایوان است.

ترامپ خاطرنشان کرد که ایالات متحده در افغانستان نیز تسلیم شده است و شهروندان آمریکایی 85 میلیارد دلار بهترین تجهیزات نظامی جهان را در اختیار دارند.

تنش میان چین و آمریکا به ویژه پس از اعلام خبر سفر احتمالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان افزایش یافت. سهشنبه در شما تان کفی، سخنگوی وزارت دفاع چین با حضور در یک کنفرانس مطبوعاتی هشدار داد که پکن قطعا به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان پاسخ خواهد داد.

به گزارش این خبرگزاری، سخنگوی وزارت دفاع چین در سخنرانی خود تاکید کرد که پکن از آمریکا می خواهد به اصل چین واحد احترام بگذارد و از استقلال این جزیره حمایت نکند.

این مقام دفاعی چینی بار وی گفت: در صورت سفر نانسی پلوسی به تایوان، اصل چین واحد و مفاد سه بیانیه مشترک چین و آمریکا به حاکمیت و تمامیت ارضی پکن آسیب جدی می زند.

همزمان سخنگوی وزارت امور خارجه چین هنوز زود است وی به دولت آمریکا درباره سفر رئیس مجلس نمایندگان به تایوان هشدار داد.

ژائو لژیانوزارت امور خارجه چین روز گذشته در جریان کنفرانس خبری روزانه خود از تذکر جدی به مقامات دولت آمریکا درباره سفر احتمالی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان این کشور به تایوان خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد که طرف چینی بارها به آمریکا اعلام کرده است که این کشور به شدت با سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان مخالف است.