چیپس قیمت گوشت شد/ یک کیلو چیپس; 186 هزار تومان!


به گزارش تجارت نیوز، کی فکرش را می کرد که روزی قیمت چیپس در بسته بندی به 82 هزار تومان برسد؟ در حالی که چیپس یکی از میان وعده های محبوب کودکان و حتی بزرگسالان است، در گذشته زمانی که فردی برای خرید به سوپرمارکت ها و فروشگاه ها می رفت، این غذا باید در سبد خریدش وجود داشت.

وقتی به فروشگاه های آنلاین نگاه می کنید، می توانید قیمت های عجیب و غریب را مشاهده کنید. بررسی ها نشان داده است که بسته 440 گرمی دیگر چیپس از یک کیلو مرغ گرانتر است.

انواع دیگری از چیپس ها در گروه لوکس قرار می گیرند. در حال حاضر گران ترین چیپس های موجود در بازار پرینگل های خارجی هستند که با افزایش نرخ ارز، قیمت آن ها افزایش یافته است. در حال حاضر قیمت چیپس پرینگلز 149 گرمی در سوپرمارکت ها 96 هزار تومان است. یعنی هر کیلو از این چیپس ها بیش از 644 هزار تومان به فروش می رسد.

چیپس نمکی ساده ۴۴۰ گرمی امروز ۸۲ هزار تومان، چیپس برگ سیب زمینی ۴۵۰ گرم ۷۶ هزار تومان و چیپس نمکی ۲۴۰ گرمی ۴۲ هزار تومان است. همچنین چیپس با بسته بندی کوچک بدون 12 هزار تومان پیدا نمی کنید. این در حالی است که سال گذشته بیشترین قیمت چیپس در بازار کمتر از 30 هزار تومان بود.

چرا قیمت چیپس نجومی شده است؟

قیمت چیپس به دلیل مواد اصلی آن یعنی سیب زمینی، روغن و نمک نجومی شده است. قیمت فعلی سیب زمینی به عنوان ماده اولیه اصلی تهیه چیپس بین 8 تا 10 هزار تومان است.

در واقع این سوال پیش می آید که برای تهیه 440 گرم چیپس چه مقدار سیب زمینی، روغن، مواد چاشنی به همراه هزینه های دیگر مانند حمل و نقل و دستمزد مصرف می شود؟

حتی اگر ببینیم با افزایش قیمت سیب زمینی، قیمت این محصول مدام در حال افزایش است. اما پس از کاهش قیمت سیب زمینی در بازار، قیمت این غذای پرطرفدار کاهش نیافت.

همانطور که در سایت دیجی کالا مشاهده می شود، قیمت یک بسته چیپس 440 گرمی 82000 تومان است. با محاسبات ضعیف می توان دریافت که هر کیلوگرم از این محصول 186 هزار تومان قیمت دارد. یعنی 3000 تومان از یک کیلو گوشت گوسفندی بدون استخوان گرون تره.

فروشگاه هوا به نام چیپس

اما گذشته از افزایش قیمت چیپس، مردم دائما از فروش کم و فروش بادی غذاهایی مانند چیپس و پفک گلایه دارند. حتی مهدی اسلام پناه، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران نیز با این موضوع مخالفت کرد.

وی در این خصوص اعلام کرد: بررسی های تصادفی مرکز سنجش و اوزان این سازمان نشان می دهد که فروش زیر 41.35 درصد برندها و واحدهای بزرگ در بازار است.

پفک، پفیلا و انواع حبوبات شیرین فله ای در یک سال گذشته افزایش قیمت قابل توجهی داشته اند. اگرچه بسیاری دلیل اصلی گرانی این محصولات را به افزایش قیمت نفت پس از حذف ارز ترجیحی مرتبط می دانند. اما تاثیر روغن بر قیمت نهایی چیپس چیست؟